Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W promocję spotkań DKK przy MiPBP w Łęczycy prężnie włączyły się:

Prochownia
Retro
 www.prochowniazamek.pl  www.retrocaffe.pl
   

Relacja ze spotkania DKK w Łęczycy poświęconego książce Doris Lessing „Piąte dziecko”

Spotkanie DKK poświęcone książce
Doris Lessing „Piąte dziecko”

W poniedziałek 29 stycznia 2010 r., o godzinie 17.15 w „Starej Prochowni” na Zamku w Łęczycy odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Poświęcone było ono książce „Piąte dziecko” autorstwa Doris Lessing. Na spotkanie przybyły cztery osoby.

Początek powieści tchnie sielankowością. Wydaje się, że bohaterowie powieści, Harriet i David Lovattowie, są idealną parą. Postanawiają mieć dużą rodzinę „Co najmniej sześcioro dzieci” - mówią. I wbrew możliwościom finansowym i radom rodziny realizują swoje plany bardzo szybko. Kupują wielki wiktoriański dom pod Londynem – a kolejne dzieci szybko go wypełniają. Mimo, że David dość dobrze zarabia a Harriet poświęca cały czas domowi, to nie mogą się już obejść bez pomocy rodziny zarówno finansowej, jak i przy opiece nad coraz liczniejszym potomstwem. Na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych, którzy garną się, do ich jakby wyjętego z innych czasów wiktoriańskiego domu, ale też coraz częściej krytykują ich postępowanie. Sielankowe, przesłodzone szczęście rodziny zostaje zburzone przez przyjście na świat Bena - odmieńca, tytułowego piątego dziecka.
Rozpad utopijnych planów życiowych Lovattów staje się pretekstem do refleksji nad relacjami matki i dziecka. Bohaterka żali się w powieści: "Urodziłam czworo zdrowych i normalnych dzieci, i nikt tego nie docenił. Kiedy pojawiło się to inne, wszyscy uznali mnie za zbrodniarkę". Autorka pokazuje też, że nawet cywilizowane społeczeństwo nie radzi sobie z innością. Siostra Harriet ma córeczkę z zespołem Downa, ale tę wszyscy akceptują, bo dziewczynka jest miła, wylewna i uczuciowa. Od Bena, agresywnego odludka, wszyscy się odsuwają. I ta niechęć przerzuca się na jego matkę, bo to ona urodziła odmieńca.

Rodzina bez skrupułów, i bez skierowania lekarskiego oddaje odmieńca do zakładu dla psychicznie chorych, by tam powoli umarł. Kiedy Harriet łamie niepisaną umowę, zabierając go z tej „umieralni” i decyduje się żyć dla Bena, musi odrzucić resztę swojej rodziny, która nie akceptuje jej decyzji. To chyba najbardziej bardziej dramatyczny moment – musi wybierać między swoimi dziećmi, decydować, które jej bardziej potrzebuje.

„Piąte dziecko” to historia o tym, jak traci się złudzenia.

Za książkę tę autorka w roku 2007 otrzymała Literacką nagrodę Nobla. Zdaniem uczestników spotkania , mimo mocnych stron tej książki, to chyba jednak nieco na wyrost.

Dyskusja objęła także plany klubu, jeśli chodzi o dobór tematów przyszłych spotkań.

Marek Kamiński

DKK w Łęczycy

Spotkanie DKK poświęcone książce „Odette i inne historie miłosne” Erica Emmanuela Schmitta

 

 

W poniedziałek 21 grudnia 2009 roku o godz. 17:00 w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycyodbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone książce  „Odette i inne historie miłosne” Erica Emmanuela Schmitta.  Na spotkanie przybyły cztery osoby.

 

„Odette i inne historie miłosne” to osiem nowel, opowiadających o ludzkim życiu, pełnym  zarówno radosnych, jak i bolesnych uczuć. Autor wśród nich na pierwszym planie ukazuje miłość, lub tylko jej wspomnienie. czytelnikom kilka życiowych rad, które serwuje w postaci dość banalnych morałów.

Wiele nowel zamieszczonych w tym zbiorze wzrusza wrażliwych czytelników, często wręcz chwyta za serce. Autor sięgnął w swoich historiach do tematów szczególnie bliskich zwykłym ludziom – miłości, przemijania, czy czekającej każdego z nas śmierci. „Odettei inne historie miłosne” Erica Emmanuela Schmitta choć zawiera kilka wzruszających historii, nie jest książką na miarę tak genialnych jego książek jak „Oskar i pani Róża” czy „ Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”.

DKK w Łęczycy

Marek Kamiński

Spotkanie na temat książki Czerwona gorączka

W poniedziałek 16 listopada o godz. 17:00 w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone książce „Czerwona gorączka” Andrzeja Pilipiuka. Na spotkanie przybyło sześć osób w tym jedna po raz pierwszy. „Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do 2586 kroków, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa. Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę…

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 16019886554b0a983ad0eca0.23450809
  • 18292464064b0aa0bf8c2e11.76654799
  • 18667364644b0aa0081ba799.70799584
  • 5894059174b0aa1d58c0899.51079402

Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie poświęcone książce Aleja samobójców

W poniedziałek 26 października o godzinie 17.00 w „Starej Prochowni” na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce „ALEJA SAMOBÓJCÓW” autorstwa Marka Krajewskiego & Mariusza Czubaja. Na spotkanie z powodu różnych niesprzyjających okoliczności tylko dwoje klubowiczów, natomiast cztery osoby przybyły zachęcone ogłoszeniami. Zostali oni poinformowani o zasadach funkcjonowania dyskusyjnych klubów książki. Omówiliśmy też zainteresowania czytelnicze przybyłych. Padły propozycje konkretnych autorów. Niestety w dyskusji na temat książki osoby te nie chciały już wziąć udziału. W sumie więc tym razem było na spotkaniu sześć osób. Bohaterem tego kryminału jest nadkomisarz Jarosław Pater – na pierwszy rzut oka jak na policjanta chyba dość nietypowa osobowość. Z wykształcenia mgr filologii polskiej, od kilkunastu lat w policji. Samotny, gdyż żona zostawiła go kilka lat wcześniej. Żyje tylko pracą, muzyką i hazardem. Słucha klasyków jazzu i rocka, najczęściej Coltrane’a, King Crimson itp. Jest stałym bywalcem punktu zakładów sportowych i grywa w pokera. Ogólnie da się lubić. Nadkomisarz Pater dowiaduje się o morderstwie popełnionym w luksusowym domu seniora „Eden”. Przebywający od niedawna w zakładzie siedemdziesięcioletni inwalida został zabity i oskalpowany. Zniknął też pensjonariusz - emerytowany profesor chirurgii i antropolog kultury zajmujący się tzw. ranami symbolicznymi. Czyni to z niego głównego podejrzanego. Jarosław Pater bardzo szybko przekonuje się, że sprawa wcale nie będzie prosta. Okazuje się bowiem, że zamordowany, wcale nie był taki stary, na jakiego chciał wyglądać, a wózek inwalidzki to był rekwizyt. Przede wszystkim zaś w sprawę miesza się ABW, a przełożony nakazuje Paterowi udać się na urlop najlepiej gdzieś w drugi koniec Polski… Czyta się ten kryminał bardzo dobrze, wciągająca intryga i odniesienia do polskiej rzeczywistości, są jego mocną stroną. Omawiana książka mimo kilku krytycznych uwag podobała się przybyłym na spotkanie „klubowiczom”.

Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie poświęcone książce Marii Nurowskiej - Księżyc nad Zakopanem

W piątek 28 września o godzinie 17.00 w  "Starej Prochowni" na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce Marii Nurowskiej - "Księżyc nad Zakopanem".
Na spotkanie przybyło tym razem sześć osób. Omawiana książka mimo kilku krytycznych uwag podobała się przybyłym na spotkanie "klubowiczom".

Autobiograficzna książka Marii Nurowskiej "Księżyc nad Zakopanem" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Autorka, która najwyraźniej nie ma szczęścia do mężczyzn niejako rekompensuje sobie to obsesyjnie poszukując swojego wymarzonego domu spodziewając się tam  spokoju i ukojenia. Kolejne siedliska nie przynoszą tego spodziewanego spokoju, głównie dzięki "życzliwym" sąsiadom lub kłopotom z budowlańcami Pochłaniają tylko jej oszczędności i szarpią nerwy, więc w końcu je opuszcza poszukując nowego miejsca. Autorka znajduje je dopiero w skromnym, ponad stuletnim domu w Zakopanem. Opisy jej najnowszego wymarzonego domu, łącząc się z perypetiami z podhalańskimi budowlańcami, zajmują sporą część tej autobiografii.

Autorka wspomina też ludzi, którzy odegrali dużą rolę w jej życiu. Dziadka Aleksandra, którego opowieści ukształtowały je osobowość. Rodziców, których nieudane małżeństwo mogło mieć wpływ na jej trudne relacje z mężczyznami. Córkę Tanię, z którą nie do końca potrafiła się porozumieć. Przeplata to wszystko anegdotami ze swych pisarskich kontaktów z wydawcami i czytelnikami.

Powieść to jest swoistym rozrachunkiem autorki z samą sobą.


Marek Kamińksi
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie poświęcone książce Bieguni - Olgi Tokarczuk

W piątek 29 czerwca o godzinie 17.00 w  "Starej Prochowni" na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce.

Na spotkanie przybyły tym razem trzy osoby. Jak widać zaczął się sezon wakacyjny, który rządzi się swoimi prawami.

"Bieguni" to zbiór ponad stu chyba opowiadań połączonych jednym tematem: podróże. Przebija z tej książki swoista filozofia narratorki, a zapewne i samej Olgi Tokarczuk. Filozofia ta sprowadza się do jednej zasadniczej myśli: bezruch jest zły. Podobnie jak członkowie prawosławnej sekty, narratorka zdaje się twierdzić, że osiadły tryb życia ułatwia "złemu" ataki na nas. Człowiek pozostający długo w jednym miejscu, przywiązujący się do budynków czy przedmiotów, okazuje się słaby. Skostnieniu ulegają jego obyczaje, utrwalają przyzwyczajenia. Nie szuka już szczęścia, tylko - spokoju i akceptacji otoczenia. "Kto się zatrzyma - skamienieje, kto przystanie, zostanie przyszpilony". Wypisz wymaluj - typowy mieszczuch.

Jedynym ratunkiem jest "życie w drodze", w ciągłym ruchu, przemieszczanie się z miejsca na miejsce a także ucieczka od codzienności poprzez niekonwencjonalne zachowania.

Omawiana książka mimo kilku drobnych uwag podobała się przybyłym na spotkanie "klubowiczom".


Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie DKK o książce Doris Lessig - "Lato przed zmierzchem"

W piątek 29 maja o godzinie 17.15 w  "Starej Prochowni" na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce Doris Lessig "Lato przed zmierzchem". Autorka ta zdobyła Literacką Nagrodę Nobla 2007. Na spotkanie przybyły tym razem cztery osoby. Jak nietrudno zauważyć "Stare Prochownia" stała się ostatnio ulubionym miejscem spotkań DKK w Łęczycy.

Książka ta opowiada, o przełomowych miesiącach w życiu Kate Brown, kobiety po czterdziestce, która postanowiła żyć własnym życie. Dla męża, którego poznała na Oksfordzie zrezygnowała ze studiów nad literaturą i językami romańskimi. Przez ponad dwadzieścia lat cały swój czas poświęcała rodzinie. Była przykładną żoną i matką czworga dzieci, dbała o dom i ogród.

Tego lata mąż wyjeżdża do Ameryki, dorosłe dzieci rozjeżdżają się po świecie. Kate zatrudnia się jako tłumacz na konferencji dotyczącej wyżywienia  ludności świata. Powoli dostrzega sieć uzależnień jakie sama sobie zbudowała. Czy ma w sobie tyle odwagi by zmienić swe życie? Zaczyna patrzeć na siebie z innej perspektywy: ma poszukiwane umiejętności, jest ceniona jako tłumacz. Jest też elegancka, atrakcyjna i interesują się nią mężczyźni...
Polecamy tę książkę!

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p5290381
  • p5290382
  • p5290385

Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie DKK poświęcone książkom Hanny Kowalewskiej - "Tego lata, w Zawrociu" oraz "Góra śpiących węży".

W poniedziałek 27 kwietnia o godzinie 17.00 w  "Starej Prochowni" na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książkom Hanny Kowalewskiej - "Tego lata, w Zawrociu", "Góra śpiących węży".

Na spotkanie przybyły niestety tylko trzy osoby. Części klubowiczów przeszkodziły w przybyciu na spotkanie choroby lub obowiązki zawodowe.

"Tego lata, w Zawrociu". Główna bohaterka, Matylda,  otrzymuje niespodziewanie w spadku po niemal nieznanej babce Aleksandrze dom na prowincji. Odkrywa w nim historię życia dziadków i wiele rodzinnych tajemnic, oraz wpływ jaki na członków rodziny miała silna osobowość i bezkompromisowy charakter babki. Zaczyna się nią coraz bardziej fascynować tym bardziej,  że dostrzega też duże podobieństwo jakie łączy ją ze zmarłą babką. Po przeczytaniu tej książki marzy się, by tak jak bohaterka a wcześniej jej babka znaleźć zacisze w takim w  domu Zawrocie, gdzie można by się wyciszyć i odseparować od  otaczającej bylejakości.

Drugą omawianą książką była "Góra śpiących węży". Jest to kontynuacja wyżej omawianej książki. Tym razem  Matylda postanawia odkryć tajemnice z życia swego ojca oraz z jego tragicznej śmierci?

Powieści mają w dużej mierze formę pamiętnika, poprzez który główna bohaterka zwraca się do swej zmarłej babki, która, mimo iż nie ma jej wśród żywych, wywiera nadal znaczny wpływ na życie Matyldy i jej rodziny.

Klubowicze podzielili się refleksjami na temat obu tych książek. Określili je jako bardzo interesujące, nieco tajemnicze, z wciągającą fabułą. Na kanwie historii rodzinnej i przeżyć bohaterki poruszają też istotne problemy psychologiczne dotyczące wywierania wpływu na innych, manipulacji itp.

Książki te jak najbardziej polecamy! Uczestnicy spotkania zapoznali się wcześniej z recenzjami omawianych książek.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p4270102
  • p4270104
  • p4270105
Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkanie DKK w Łęczycy poświęcone książce "Miłość nad rozlewiskiem"

W poniedziałek 30 marca o godzinie 17.00 w  "Starej Prochowni" na Zamku w Łęczycy, odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce Małgorzaty Kalicińskiej - "Miłość nad rozlewiskiem". Na spotkanie przybyło siedem osób.

"Miłość nad rozlewiskiem" jest to trzecią częścią popularnego cyklu tej autorki, którego pierwszą częścią była książka, pt. "Dom nad rozlewiskiem". Uczestnicy, którzy zapoznali się z wcześniejszymi książkami z tego cyklu, czyli "Dom nad rozlewiskiem" i "Powroty nad rozlewiskiem" podzielili się swymi odczuciami po ich przeczytaniu.

Książka "Miłość nad rozlewiskiem" opowiada historię dwu kobiet Gosi i Pauli Obie występują w roli narratorki: komentują rzeczywistość z własnej perspektywy. Gosia, ma nadzieję, że zaczyna swoją nową małą stabilizację finansową i uczuciową. Paula, która zamieszkała u Gosi "nad rozlewiskiem", odżywa tam po zerwaniu związku z żonatym Francuzem.

Książka ta wywołała też dyskusję o potrzebie znalezienia przez człowieka swego miejsca na ziemi oraz o asymilowaniu się jednostek w obcym otoczeniu.

Ciepło pieca do pizzy oraz dochodzące z niego zapachy sprawiły, że poczuliśmy jakbyśmy sami byli u Gosi w "pensjonacie nad rozlewiskiem". Uczestnicy spotkania zapoznali się z recenzją omawianej książki a także z artykułem prasowym dotyczącym pierwszej części tego cyklu  - książki, pt. "Dom nad rozlewiskiem".

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p3300107
  • p3300108
  • p3300112
  • p3300122
Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Spotkania poświęcone książce "Król kier znów na wylocie"

Relacja ze spotkania DKK  poświęconego książce Hanny Krall - "Król kier znów na wylocie".

We poniedziałek 23 lutego b.r. o godzinie 17.00  w kawiarni "Retro Caffe" na pl. T. Kościuszki 9 odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce Hanny Krall - "Król kier znów na wylocie" Na spotkanie przybyło sześć osób.

Książka opowiada historię Izoldy Regensberg, warszawskiej Żydówki. W czasie wojny miała to szczęście, że nie miała wyrazistych semickich rysów, więc wystarczyła nowa Kenkarta oraz "nowe imię, kolor włosów, nieżydowski głos, śmiech i nieżydowski sposób stawiania torby", by mogła się stać Marią Pawlicką.... Najważniejszym celem jej wojennego życia było ocalenie męża, wywiezionego do obozu w Oświęcimiu a potem do Mauthausen.  Celowi temu podporządkowała cały swój wojenny los.

Książka ta wywołała też ożywioną dyskusję o Holokauście i wiedzy o nim we współczesnym świecie.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p2230001
  • p2230004
  • p2230006
  • p2230007
Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi