„Gdy oczy nie widzą ….”

Jose Saramago, portugalski pisarz, powiedział kiedyś tak: „Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy”, ale co zrobić z życiem, gdy nagle…, oczy nie widzą otaczającego piękna, gdy świat tonie w ciemności.  Taki temat do rozmyślań i dyskusji pojawił się na prawie wakacyjnym spotkaniu DKK (9 osób), które odbyło się 23 czerwca w naszej Bibliotece.  Od razu padło pytanie, czy książka „W ciemności” Jany Frey jest książką wakacyjną?  Czy ma ona coś wspólnego ze słońcem, wypoczynkiem, radością i wolnością?.  Otóż jak się okazało ta bardzo mądra, wzruszająca powieść niemieckiej pisarki, porusza problemy, które pojawiają się w życiu nastolatków w różnym okresie, także wakacyjnym. Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie uwolnieni od obowiązków szkolnych, wolni i radośni zapominają o zasadach bezpieczeństwa, a niesieni swobodą narażają się na bardzo przykre konsekwencje.  Główna bohaterka Leonia, ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, wspaniałą rodzinę, przyjaciółkę, a przede wszystkim Frederika i rodzące się między nimi uczucie. Sytuacja, wydawałaby się sielankowa, gdyby nie wypadek samochodowy w wyniku, którego Leonia bezpowrotnie traci wzrok. Od tej pory zaczyna długą  drogę, poprzez cierpienie fizyczne i psychiczne, która prowadzi naszą bohaterkę ku życiu, życiu w ciemności, ale z nadzieją na szczęście.  Gdyby Leonia zapięła pasy, być może nie doznałaby tak poważnego uszczerbku na zdrowiu, gdyby decyzję o wyjeździe odłożono, na inny dzień, być może nie doszłoby do wypadku. Tych niewiadomych jest wiele, ale rozwaga i ostrożność powinny być motorem postępowania w każdej sytuacji, gdyż konsekwencje bywają tragiczne.  Naszą bohaterkę wspierają rodzice, rodzeństwo i przyjaciółka, powoli Leonia radzi sobie z bólem, z poczuciem bezradności (poznaje inne osoby niewidome, uczy się alfabetu Braille’a), apatią, agresją, myślami o śmierci, wszystkim tym, co nie pozwala jej żyć.  To trudne zrozumieć drugą osobę, która widziała i nagle żyje w ciemności.  Nasze uczestniczki, nie potrafiły sobie wyobrazić sytuacji, w której przyszłoby im nie widzieć, dla większości z nich zachowanie Leonii jest adekwatne do sytuacji, w której się znalazła. Choć padły również głosy, o samobójstwie, można jednak przyjąć, że życie wygrałoby ze śmiercią i depresją.  W książce „W ciemności” autorka porusza wiele wątków takich jak akceptacja osoby niewidomej w środowisku rówieśniczym czy bardzo ważną kwestię spożywania alkoholu przez młodzież na prywatkach, imprezach czy dyskotekach, co bardzo często niesie ze sobą tragiczne w skutkach wydarzenia.  Warto sięgnąć po tę niezwykle pouczającą powieść, która pokazuje, że nawet w obliczu tragedii czy fizycznej ułomności, wynikającej z różnych przyczyn, nasze życie jest ważne, jest największym darem, który nie można zmarnować.

Choć tematyka naszego spotkania była poważna, to nie przeszkodziło nam to, cieszyć się ze zbliżających się wakacji.  Oczami wyobraźni byliśmy już nad polskim morzem, w górach czy na włoskich plażach.  Bezpiecznych, niezapomnianych i gorących wakacji życzymy Klubowiczkom oraz wszystkim naszym Czytelnikom.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 22 września 2010 r. o godz. 16.00. Porozmawiamy o książce „Indi Blue” Cathy Cassidy.