„Przyjaźń - licencja na zakochanie!”

W mniej licznym niż zwykle, lecz bardzo sympatycznym gronie, odbyło się majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Nr 5. W tym miesiącu przeczytałyśmy książkę Marcina Pałasza pt. „Licencja na zakochanie”. Uczestniczki ochoczo zabrały się za opowiadanie treści książki.

13-letni bohaterowie przeżywają pierwszą miłość. Dopada ona Gucia: sympatycznego grubaska w okularach. Jego wybranką jest koleżanka Lutka. Niestety, w miłości nic nie jest proste, bo oto pojawia się rywal. Piotrek wygląda „jak młodszy brat Brada Pitta”, pochodzi z bogatej rodziny, ma nienaganne maniery i niebanalne upodobania kulinarne…  Jak tu wygrać z takim, gdy samemu popełnia się ciągle gafy, a schab ceni się wyżej niż homara? Idąc za radą kolegi Bąbla, Gucio postanawia walczyć. Dieta, soczewki kontaktowe zamiast okularów, spodnie moro, super modna fryzura – czy to wszystko wystarczy aby serce Lutki zwróciło się w stronę naszego bohatera? Nie jest łatwo, zwłaszcza gdy podpala się serwetki w czasie romantycznego (w założeniu) obiadu i wsiada się na konia nie w tę stronę co trzeba…

Tymczasem Lutce podoba się i  imponuje Piotrek, tylko dlaczego on boi się ratlerków a upieczoną na ognisku kiełbaskę myję wodą mineralną, dlaczego „konsumuje” zamiast zwyczajnie jeść? No cóż, zdecydowanie normalniej gada się jej z Guciem, chłopak, choć niepozorny – jest od dawna jej przyjacielem. Czy przyjaźń może z czasem przejść w zakochanie? Czym zaowocuje przemiana Gucia?

Poczytajcie o śmiesznych a czasem niebezpiecznych perypetiach Gucia, Lutki, Piotrka, Bąbla i innych waszych rówieśników wstępujących na stronicach książki Marcina Pałasza. Znajdziecie w niej jeszcze inne ciekawe i zabawne postacie jak chociażby mamę Piotrka, panią Wiesławę, jego brata Szkodnika, czy emerytowanego oficera kontrwywiadu, pana Wścibejkę. Jeśli potrzebujecie trochę śmiechu (a wiadomo, że śmiech to zdrowie), to sięgnijcie po tę książkę.

Oprócz strony humorystycznej, warto też zwrócić uwagę na mądre przesłanie powieści. Jakie? Przyjaźń może, a nawet powinna być częścią miłości. A poza tym…uznałyśmy jednomyślnie, że każdemu wolno kochać, każdy ma „licencję na zakochanie” – i to jest wspaniałe:)!

W spotkaniu udział wzięły:

1. Marcelinka Dudek

2. Ola Wybraniec