"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza

Na spotkaniu naszego klubu , które obyło się 30 marca 2008 roku rozmawialiśmy o książce Amosa Oza "Opowieść o miłości  mroku" w dyskusji brało udział 6 osób.

Wszyscy obecni  na spotkaniu nasi klubowicze znali autora książki i wcześniej czytali inne jego utwory wydane w Polsce miedzy innymi książkę "Czarna skrzynka". Wszyscy stwierdzili iż  "Opowieść o miłości i mroku to ważna książka tak dla samego autora jak i jego czytelników. To klucz do zrozumienia całej jego twórczości i podróż do historii życia, miłości i obsesji pokoleń  rodziny Oza.

Na szczególną uwagę zasługuje zdaniem naszych klubowiczów dogłębna i szczegółowa znajomość  odległej historii całej rodziny pisarza sięgającej wstecz nawet kilka pokoleń. Oz wspomina dzieciństwo , młodość i   po raz pierwszy pisze o traumatycznym wydarzeniu jakim było dla niego samobójstwo matki  gdy miał dwanaście lat. To autobiografia , z której dowiadujemy się o czym autor marzył jakie książki czytał i co sam napisał . Odnajdziemy opis  przedmieść Jerozolimy ,Tel Awiw i życie w kibucu . Poznajemy świat literacki i akademicki, ludzi z krwi i kości, którzy tworzyli historię i kulturę państwa Izrael.  Oz przywołuje obrazy , zapachy , barwy, głosy, smaki, wielkie idee ale również sposób mówienia i  błędy językowe, opisuje świat z miejsca, w którym się urodził i wychował.

Następne spotkanie naszego klubu odbędzie się 25 kwietnia 2008 o godz. 17:00.

Anna Olborska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8