"Holoubek - rozmowy" Małgorzata Terlecka-Reksnis

Relacja ze spotkania DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Na spotkaniu naszego klubu , które obyło się 27 lutego 2009 rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Terleckiej -Reksnis  "Holoubek- rozmowy".
Książka ta to zapis  rozmów jakie prowadziła autorka z wybitnym aktorem na przestrzeni wielu lat .  Gustaw Holoubek wspomina z wielkim sentymentem   "kraj lat dziecinnych" i  młodości spędzonej na krakowskim Zwierzyńcu.

Barwnie  opisuje  codzienne wydarzenia  z  własnego życia i życia  jego rodziny. Wspomina miejsca i wydarzenia , które są ważne w jego biografii jak :  Wawel  "Zdumiewające ,że widzę Wawel z wielu stron, w obrazach zapamiętanych z dzieciństwa i z czasów późniejszych" oraz   klasztor Braci Albertynów , w którym pierwszy raz zetknął się z teatrem jako czteroletnie dziecko. Otwarcie artysta opowiada o trudnych latach  wojny ,  pierwszej miłości i własnej chorobie , która o mały włos nie zakończyła się tragicznie . Te fragmenty książki,  które dotyczą najwcześniejszych lat życia artysty najbardziej podobały się naszym klubowiczom. Szkoda tylko , że tak mało jest w niej   anegdot i legendarnego poczucia humoru, z którego przecież słynął Gustaw Holoubek.

Książka ta jest przede wszystkim wykładem artystycznego światopoglądu wybitnego twórcy. Gustaw Holoubek  mówi z  jakiej tradycji się wywodzi i jaką rolę przypisuje tradycji w swojej sztuce i życiu . Jasno przedstawia swoje credo artystyczne , dla niego siła i potęga teatru tkwi w jego teatralnej umowności i mocy iluzji. "Holoubek-rozmowy" to książka poważna, czasami aż za bardzo i  zdaniem wielu osób, które o niej dyskutowały, obraz aktora w niej jest niepełny. Dlatego wszyscy czekamy na  następną książkę Małgorzaty Terleckiej- Reksnis  o Gustawie Holoubku , w której  jego osoba będzie przedstawiona również z punktu widzenia innych osób i   pokazana będzie w niej   mniej oficjalną twarz mistrza .

W dyskusji uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8