26.10.2012 "Czerwony rower"

26.10.2012

Po raz kolejny ogarnął nas nostalgiczny nastrój, kiedy czytałyśmy powieść A. Kozłowskiej “Czerwony rower”. Jest ona małym wehikułem czasu przenoszącym czytelnika w realia lat 80 poprzedniego wieku. Historia dziewcząt znających się od szkoły podstawowej jest dość sztampowa. Różnie układały się ich losy, ale po latach znowu połączą się za sprawą wspólnej tajemnicy z przeszłości - tajemnicy trudnej i kładącej cień na obecnym życiu. Prawie kryminalna zagadka daje się dość szybko rozwiązać, ponieważ książka napisana jest prosto, bez gmatwania różnych wątków. Wartością tej pozycji jest opisanie przyjaźni, a może różnych zależności między głównymi bohaterkami. Dla nas to była możliwość przypomnienia własnych przeżyć z lat szkolnych i lat późniejszych.

Czytałyśmy tę opowieść bez większego bólu, ale nie wciągnęła nas na tyle, by ją długo pamiętać.