Spotkanie DKK w Filii 17 BMwŁ 9.03.2020 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 9.03.2020 roku w Filii nr17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o książce Joanny Bator pt. „Japoński wachlarz. Powroty”. Książka bardzo nam się podobała. Jak zwykle u Joanny Bator urzekł nas jej styl i piękny język. Mówiliśmy o różnicach między Japonią a Polską. Dla nas największym mankamentem jest ogromna ciasnota i brak prywatności we własnym mieszkaniu i wynikająca stąd potrzeba korzystania z „hoteli miłości”. Zastanawialiśmy się czym różni się japońskie postrzeganie wolności od Rozmawialiśmy o tęsknocie Japończyków za czasem dzieciństwa i wywodzącym z niej stylem życia „kawaii”, którego ikoną jest biała kotka Hello Kity. Dyskutowaliśmy o bardzo zhierarchizowanym społeczeństwie, w którym obowiązują ściśle określone zasady postępowania. Zaskoczyła nas odrębność świata mężczyzn i kobiet, a zwłaszcza inny język jakim posługują się obie płcie. Mówiliśmy teatrach : kabuki - w którym wszystkie role grają mężczyźni i Takarazuka – w którym grają same kobiety. Rozmawialiśmy o aranżowanych małżeństwach w których miłość nie jest najważniejsza.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 17 BMwŁ.