Spotkanie DKk w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 3.11.2015 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dnia 3 listopada 2105 roku w Filii nr14 MBP Łódż-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 9 osób. Dyskutowaliśmy o "Podróży Enrique" Soni Nazario. Jeszcze parę lat temu problem emigrantów nas nie dotyczył, jednak tegoroczne wydarzenia zmusiły nas do zmierzenia się z nim. Mówiliśmy o naszym postrzeganiu "obcych", czy chętnie gościmy ich wśród nas. Z jednej strony zgadzamy się udzielać pomocy uchodźcom, z drugiej zdajemy sobie sprawę, że Unia Europejska nie jest w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących. Rozmawialiśmy w jaki sposób funkcjonujący stereotyp "obcego" wpływa na nasz stosunek do emigrantów. Doszliśmy do wniosku, że łatwiej nam zaakceptować osoby pochodzące z krajów o zbliżonej do naszej kulturze, mające te same zasady i wartości co my. Zastanawialiśmy się, co my zrobilibyśmy na miejscu Lourdes. Wybór - zostawić dzieci i wyjechać, zapewniając im byt, a zostać i skazać je na nędzę - jest według nas wyborem tragicznym i przerażającym. Dyskutowaliśmy o emocjonalnych i społecznych skutkach emigracji - traumie porzuconego dziecka i poczuciu winy matki. Mówiliśmy o tęsknocie Enrique za matką i determinacji. która pchnęła go do niebezpiecznej podróży. Wzruszyło nas spotkanie Lourdes z niewidzianą od siedemnastu lat córką Belky. Porównywaliśmy postawę władz i mieszkańców różnych stanów wobec nielegalnych emigrantów - w stanie Chiapas okradają ich i mordują, a ludność Oaxaki i Veracruz daje im jedzenie, odzież i schronienie. Podziwialiśmy odwagę autorki, która sama odbyła podróż na dachach pociągów, dzieląc z emigrantami głód, chłód i niebezpieczeństwa. Naszym zdaniem "Podróż Enrique" to książka wartościowa, która pozwala z innej strony spojrzeć na problem współczesnej emigracji.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.