Spotkanie DKK 09.04.2013 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dnia 9 kwietnia 2013 r. w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział osiem osób. Mówiliśmy o książce "Szepty" Ireny Matuszkiewicz. Powieść według nas jest bardzo na czasie. Dyskutowaliśmy o znaczeniu tytułu - według jednych Czytelników  szept to cisza i spokój - inni uważają, że szeptem mówimy o sprawach, z którymi nie chcemy dzielić się z resztą domowników. Naszym zdaniem szeptanie zamiast głośnej rozmowy powoduje izolację niektórych członków rodziny. Zajęci własnym życiem, poświęcamy mało uwagi pozostałym domownikom - stąd czasami tak mało wiemy o swoich bliskich.  Rozmawialiśmy o problemie jaki stanowi zapewnienie opieki starzejącym się rodzicom, co przy niskich dochodach nie jest prostą sprawą. Zamieszkanie razem może być powodem licznych konfliktów wynikających z różnych temperamentów i przyzwyczajeń. Często mieszkający z dziećmi rodzice czują się pozbawieni własnej woli -jak "na łaskawym chlebie". Mówiliśmy o tym jak te same zdarzenia są postrzegane przez różne osoby. W swoich wspomnieniach Funia jawi się jako oddana żona i matka, natomiast  jej córka postrzega ją jako lubiącą błyszczeć w towarzystwie kokietkę, która dla statusu materialnego przymyka oczy na zdrady męża. Poruszył nas brak porozumienia między Funią, a Danielą, którego powodem było oddanie  małej dziewczynki na wychowanie do babci. To właśnie ona była Danieli prawdziwą mamą. Rozmawialiśmy o różnych sposobach wychowywania dzieci, jedni pozwalają dziecku na wszystko, a inni nie. Według nas oba te sposoby mają swoje zalety i wady. Zbytnie pobłażanie może wyrobić w dziecku przekonanie, że za nic w życiu nie ponosi konsekwencji, zaś nadmiar rodzicielskiej troski może być powodem braku zaradności życiowej dziecka. Mówiliśmy o tym, jak bardzo ważna jest  przyjaźń. Dopiero poznanie "alebabek" nadało głębszy sens życiu Funi. Nawiązana w trakcie wspólnych spotkań przyjaźń sprawiła, że Funia zaczęła mniej myśleć osobie i więcej czasu poświęciła na pomoc koleżankom.
"Szepty" to powieść pełna optymizmu, dająca nadzieję, że przy dobrej woli można naprawić zło, starość nie musi być samotna, a przyjaźń jest cenna i piękna w każdym wieku.

Nasze następne spotkanie DKK odbędzie się 07 maja 2013 r. o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiali o „Córce Rembrandta” Lynn Cullen.

Serdecznie zapraszamy.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.