Rozmawiałyśmy o powieści Izabeli Sowy pt. „Cierpkość wiśni”

Dnia 6.04.2010 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział siedem osób. Rozmawiałyśmy o powieści Izabeli Sowy pt. „Cierpkość wiśni”.

Książka podobała się Czytelniczkom. Chwalono ją za język i lekki tok narracji. Nasze uznanie zyskał sposób w jaki Autorka przedstawiła grupę młodych bohaterów – zauroczyła nas panująca wśród nich empatia, wzajemna akceptacja i pomoc. Wspominałyśmy własne przyjaźnie z czasów młodości – doszłyśmy do wniosku, że najdłużej przetrwały więzi nawiązane w akademiku.

Rozmawiałyśmy o sytuacji rodzinnej Wiśni. Duży opór budziły w nas metody wychowawcze stosowane przez jej ojca – brakowało w nich chęci zrozumienia drugiej strony – ma być tak jak on chce, nawet jego traktowana jak służąca żona nie czuje się jak we własnym domu. Bardzo nas ujęła postawa rodziców Milki, którzy bez zastrzeżeń akceptowali postępowanie córki, a zaproszonej przez nią na Wielkanoc Wiśni okazali wiele serca.

Zastanawiałyśmy się nad łatwością z jaką młodzi ludzie podejmują decyzje – Milena i Wiśnia z” marszu” zmieniają kierunek studiów i miejsce zamieszkania.

Dyskutowałyśmy na temat rozmaitych oszustów, takich jak przedstawiony w książce guru, którzy wiele obiecują ale nic nie robią, Często w ich ręce wpada nie tylko naiwna młodzież ale również dojrzali, wykształceni ludzie dla których guru stanowi ostatnią deskę ratunku. To wykorzystywanie ludzkiego strachu, nadziei i pragnień zasługuje według nas na potępienie.

Książka Izabeli Sowy to lekka i interesująca lektura , która pozwala nam poznać bliżej osoby z pokolenia lat osiemdziesiątych, z ich zaletami i wadami, które przy bliższej znajomości okazują się całkiem miłe.

Następne spotkanie odbędzie się 11.05.2010 roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim książkę Hanny Bakuły Pt. „Hania Bania”.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.