Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

styczniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

Spotkanie klubowiczów w dniu 15.01.2018 roku było pełne emocji, Królowało przerażenie po lekturze książki Małgorzaty Rejmer pt. "Bukareszt. Kurz i krew". Arcyciekawy reportaż o Bukareszcie nazywanym Paryżem Europy Wschodniej. Autorka odwiedzała Rumunię kilka razy, mieszkała w Bukareszcie kilka miesięcy i z tych obserwacji i kontaktów z ludźmi powstała pasjonująca opowieść o życiu Rumunów w zawsze totalitarnym państwie. A państwo pełne sprzeczności: ciekawa starożytna historia wypełniona mężnymi wodzami, przepiękne budowle i pomniki, które w niewielkim już stopniu przetrwały do dziś, wiele tajemnic ukrytych w ponurych zamczyskach, niezwykle ciekawe położenie geograficzne.Temu wszystkiemu staje na przeciw sojusz z Hitlerem w czasie drugiej wojny, zagłada rumuńskich żydów, mroczny czas panowania dyktatorów Deju i Ceausescu, niewyobrażalne zastraszenie, cierpienie, rezygnacja, wymuszone posłuszeństwo, absurd, tragedia i groteska. Teatr Ionescu w prawdziwym życiu. A po rewolucji 1989 roku nieprzepracowana trauma i brak rozliczenia z epoką Ceausescu. Dyktatura naznaczyła współczesnych Rumunów. Cząstkę systemu widać w nich tak samo, jak z każdego miejsca w Bukareszcie symbol dyktatora - Dom Ludu.

Emocji dużo, zachęcamy do przeczytania.

Dorota Bąk, moderator dkk 

listopadowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkanie DKK w Filii nr 1 MBP w dniu 14.XI.2016 r. godz. 18.00. Dyskutujemy o książce Macieja Paterczyka "Ziemie niczyje". Spostrzeżeń wiele, dyskusja bardzo żywa, padają różne zdania. Bo i temat wciągający, głęboko dotykający moralności i wartości ludzkiego życia.

Na ziemiach niczyich, pomiędzy wojskami radzieckimi a niemieckimi dokonują się ludzkie dramaty.

Wiosną 1945 roku trójka szabrowników zmierza na zachód i wkracza na ziemie niemieckie. Interesuje ich tylko chęć wzbogacenia się i dlatego, gdy spotykają Dziewczynę, która składa im ryzykowną ale interesującą propozycję, ruszają w głąb Niemiec by dotrzeć do Szczecina i odnaleźć skarb rzekomo ukryty przez Niemców.

Powieść zwłaszcza po dotarciu do Szczecina doskonale pokazuje co wojna czyni z ludzi, jakie są jej skutki moralne i z czym zmierzyć się musi społeczeństwo w powojennej rzeczywistości.

Nie dziwi więc, że dyskusja o tej książce trwała dłużej niż czas na nią przeznaczony.

Warto przeczytać.

Dorota Bąk, moderator DKK

październikowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Książka Jarosława Kreta pt. "Moje Indie" zakończyła wakacyjne podróże klubowiczów z Filii nr 1. Spotkanie w dniu 05.10.2015 roku obfitowało w przywoływane niezwykłe zapachy kuchni indyjskiej, opowieści magiczne z mitologii Indii i krainie Buthan, o obyczajach, zwyczajach (święte krowy, szczury !!!), o kobietach, ich strojach i upiększaniu ciał. Ciekawa podróż po kraju, którego nie każdy może zobaczyć, ale kto chce może poczuć. Książka opatrzona dużą ilością fotografii pozwala puścić wodze wyobraźni. Klubowicze zgodnie uznali, że to właściwa książka na pierwsze tygodnie polskiej jesieni. Miłym dodatkiem do spotkania były rogaliki z Basi piekarnika i ciasteczka "jesienne liście" w poczęstunku od Eli i jej wnuczki.

Za miesiąc 09.11.2015 roku (w czasie głębokiej jesieni!!!) dyskutować będziemy na temat opowiadań z książki "Nikczemne historie" Moniki Piątkowskiej.

moderator Dorota Bąk

Agata Passent w MBP

Dnia 9 września 2016 roku na zaproszenie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, odbyło się spotkanie z Panią Agatą Passent – znaną dziennikarką i felietonistką. Rozmowę z gościem prowadziła Pani Agnieszka Warchulińska – autorka książek o historii Piotrkowa Trybunalskiego.

Pani Agata opowiedziała o wielu interesujących faktach ze swojego życia prywatnego i zawodowego. Przypomniała o znanych rodzicach : Agnieszce Osieckiej i Danielu Passencie, opisała swoją drogę edukacyjną, bardziej szczegółowo opowiadając o studiach na Harvardzie. Wspomniała o rodzinie : mężu, pisarzu Wojciechu Kuczoku i dwóch synach.

Nieco więcej uwagi przeniosła na sprawy zawodowe, opowiadając o pracy jako dziennikarka i felietonistka, oraz prowadząca program telewizyjny o książkach „Xięgarnia”. Teksty publikuje w miesięcznikach „Twój Styl” i „Zwierciadło”. Na swoim koncie ma także książki : „Stacja Warszawa”, „Miastówka” i ostatnio wydana „Kto to pani zrobił”. Książki to zbiory felietonów.

Pani Agata Passent mówi o sobie, że bacznie obserwuje wszystko co wokół niej się dzieje, wyławia z wydarzeń dnia kilka faktów, które stają się potem tematem felietonów. A nie jest to jak się wydaje gatunek literacki szczególnie łatwy. Felietony Agaty Passent są mocno wyraziste, mają ciekawą puentę i dużą dawkę, czasem ironii, a czasem humoru.

Na koniec spotkania prowadząca oddała głos zebranym na sali ludziom, którzy zadali dziennikarce kilka pytań dotyczących jej spojrzenia na literaturę współczesną, preferencji czytelniczych oraz prywatnie, jak się żyje będąc córką tak znanych rodziców i żoną znanego pisarza,  i uzyskali na nie odpowiedzi.

Pani Agata Passent podpisywała także swoją książkę „Kto to pani zrobił”.

Spotkanie trwało jedną godzinę i wzięło w nim udział 68 osób.

Dorota Bąk, moderator DKK

czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkanie w lokalu biblioteki w dniu 08.06.2015 roku o godz. 18.00. Jak zawsze,  pełne grono klubowiczów gotowych do dyskusji. A temat do dyskusji był niezwykle ciekawy, bowiem wszyscy byliśmy po lekturze książki Jacka Dehnela pt. "Balzakiana". Pisanie Balzakiem to śmiała forma wypowiedzi - takie zdanie rozpoczęło rozmowę na temat przeczytanych opowiadań. Tematy utworów ponadczasowe, pokazujące ciasne, mieszczańskie światopoglądy, kołtunerie rodem z PRL-u, cwaniactwo, wyrachowanie, zachowania nowobogackich kapitalistów. Wszystko, co wartościowe to relikt minionej epoki -zdaje się mówić autor. Żądza zysku i sławy pcha ludzi do działań takich jak u Balzaka, ludzka natura niechętnie ulega zmianom. Autor (choć bardzo młody człowiek) prześwietla dusze bohaterów  ze znawstwem człowieka bardzo dojrzałego. Patrzy na swoich bohaterów z dużym dystansem, nie roztkliwia się nad nimi, nikogo nie osądza i nie gani, zostawia to czytelnikowi. Język opowiadań to literacki majstersztyk. Bardzo sugestywny, plastyczny. Autor bawi się słowami i poprzez to tworzy swoisty koloryt wypowiedzi. Przesłanie wszystkich opowiadań - ogromna potrzeba miłości. Warto było przeczytać to dzieło - orzekli klubowicze na zakończenie spotkania.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi