Miejska Biblioteka Publiczna im.Adama Próchika Piotrków Trybinalski Filia nr 1

W dniu 18.11.2019 odbyło się spotkanie DKK w Filii nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim udział w dyskusji wzięło 6 osób. Omawiana  była książka "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego.

To nie jest reportaż, to nie jest dokument, to jest prawdziwa powieść, choć historia, którą opisuje, wydarzyła się naprawdę. Czas i miejsce akcji – połowa lat 90. Bydgoszcz. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią. Uczestnicy dyskusji stwierdzili że obdarowywali swoje dzieci bardzo dużym zaufaniem. Dyskusja potoczyła się torem jaki wzór i jak wpływa na dzieci to co dzieje się w rodzinie jakie są relacje międzyludzkie. Jak można na tyle się kryć i nie wzbudzać podejrzeń swoich czynów. Polecam przeczytać i spróbować odpowiedzieć na pytania jakie zostały bez odpowiedzi. Moderator Wioletta Trojanowska

Spotkanie DKK Filia nr 1 MBP Piotrków Tryb.

16.09.2019 roku spotkaliśmy się w DKK, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim w dyskusji uczestniczyły 4 osoby. Omawiana książka N.Hornby "Długa droga w dół"

Jest to historia czworga ludzi, którzy całkiem przypadkowo spotykają się w sylwestra na dachu wieżowca, gdzie znaleźli się w celu popełnienia samobójstwa. czwórka niedoszłych samobójców spotyka się pewnej sylwestrowej nocy, spotkanie chyba najbardziej niebanalne, bo czym innym jest zawrzeć znajomość zwyczajnie, a czym innym na dachu skoczka... oczywiście zamiast skakać, zakładają grupę wsparcia i starają się połatać swoje zmarnowane życia, nie wykluczając, że jednak być może popełnią samobójstwo. Każdy z bohaterów opowiada dlaczego znalazł się na dachu co nim kierowało. Dyskusja wywołał końcowe pytanie czy ktokolwiek po uzgodnionym terminie popełnił samobójstwo.

Powieść ta nie jest tkliwą, grzeczną książką. Opisuje ludzkie problemy w sposób dosłowny, a czasem wręcz okrutny. Jest pewną przepustką do innego spojrzenia na świat i skłania do myślenia. Pełna humoru, ironii, ale także przekleństw i smutnych momentów.

Wioletta Trojanowska MBP Piotrków Filia nr 1

"Skaza" M.Tulli

08.07.2019 roku spotkaliśmy się w DKK, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w spotkaniu i dyskusji wzięło 7 osób.

Niepozorna objętościowo książka Magdaleny Tulli „Skaza”. Przedstawia nam sztucznie stworzone miasto i społeczność w nim mieszkającą. Wywołała dyskusję na temat gry pozorów i obojętności przesiąkniętej pogardą. Bohaterowie są przedstawiani pełni obojętności i poniżenia dla słabszych od siebie. Porządek tego miasta budzi przyjazd tramwaju z uchodźcami. Wtedy zostaje uruchomiony mechanizm pogardy i małostkowości mieszkańców. Książka wywołała wśród nas wrażenie , że jako ludzie nie zmieniamy się i nosimy w sobie skazę do wszystkiego co burzy nasz porządek świata i nasze przekonania. Nie potrafimy  się dostosować do zmian jakie następują. Obawiamy się zmian i nowych sytuacji i zarazem tworzymy pozory nie ukazując swoich uczuć i emocji.

Polecam przeczytanie książki M.Tulli ”Skaza” świetnie pisarstwo dające nam wiele przemyśleń.

Wioletta Trojanowska MBP Piotrków Filia nr 1

Spotkanie DKK Filia nr 1 MBP Piotrków

W dniu 26.08.2019 odbyło się spotkanie DKK w którym wzięło udział 6 osób omawiana książka J. Stuhr "Ja kontra bas".

Kontrabasista przedstawia   tragikomiczny traktat o kondycji artysty i człowieka. Jest  lustrem, w którym przegląda się Stuhr–artysta i Stuhr–człowiek.   Ja kontra bas opowiada o sobie, o sztuce aktorskiej i ogromnej pasji, która pozwoliła utrzymać przedstawienie na scenie przez tyle lat. O premierach i codzienności, o nagrodach i ciężkiej pracy, o wsparciu rodziny, chorobach i wyzdrowieniu. Nie pomija najważniejszych spraw współczesnego świata, które obchodzą go tak, jak jego gra i sztuka. Wywiązała się dyskusja o tym jak można dostosowywać tekst sztuki do czasów w jakich się znajdujemy oraz wieku jaki jest aktor i publiczność. O tym, że trzeba próbować czasem coś ukryć przed innymi uczestnikami. Książka bardzo się spodobała i padłą propozycja wyjazdu na sztukę lb spróbowania  sprowadzenia artysty z wystawieniem do naszego MOK.

Polecam przeczytanie książki J.Stuhr "Ja kontra bas" ukazuje zmagania się z rzeczywistością czasu i przemijaniem.

Moderator DKK Piotrków Tryb. Wioletta Trojanowska

marcowe spotkanie Dkk w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

W marcowe popołudnie (11 marca 2019 roku) w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim zapachniało wieloma zapachami z przepisów kulinarnych mistrzyni XIX wiecznej kuchni - Lucyny Ćwierciakiewiczowej i jej przybranej córki Tosi Wasilewskiej. Całość wiedzy o obu paniach zawarta w książce Marii Wierzchowskiej pt. "Córka kucharki". Lucyna Ćwierczakiewiczowa była kobietą wielkiego formatu. Jako autorka bestselerowych książek kucharskich, poradników i kalendarzy odniosła niebywały sukces i stała się najbardziej rozpoznawalną Polką drugiej połowy XIX wieku. Mimo swojego mocnego, hardego charakteru i niezwykłego bardzo ostrego języka. W powieści tej spotkamy także wiele niezwykłych postaci życia literackiego i kulturalnego XIX wiecznej Warszawy: Tytusa Chałubińskiego, Gabrielę Zapolską czy Bolesława Prusa, zaznajomimy się z obyczajowością, mentalnością i przywarami ówczesnego mieszczaństwa. Napisana z użyciem retrospekcji, spojrzenia Tosi z czasów Warszawy tuż powojennej. W powieści pojawi się nawet wątek kryminalny i rozegrana w niezwykłych okolicznościach mistrzowska partia szachów. Książka interesująca, ciekawa w smakach, trochę trzymająca w napięciu, doprawiona szczyptą humoru. Na wiosenne zauroczenie "smaczną" literaturą.

Dorota Bąk, moderator dkk