Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

styczniowe spotkanie Dkk w Piotrkowie Tryb. Filia 1

Klubowicze dkk w Filii 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęli rok 2019 od wielkiej podróży z polskiej stolicy do Władywostoku. Podróż odbyta z Piotrem Milewskim - wędrowcem, pisarzem, fotografem, autorem książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", Dyskusja o książce 14 stycznia 2019 r., godzina 18.00.

Autor pokonuje prawie 10.000 km, 8 stref czasowych, podróż koleją trwa 6 dni w jedną stronę. Ale Milewski nie podróżuje non stop. Przesiada się w kilku miejscach, zwiedza je i opisuje. Petersburg, Moskwa, Jekaterynburg, Iwanowsk - nie tylko współcześnie, ale w dużym odniesieniu do historii i topografii miast, rodzin carów, historii budowy kolei żelaznej syberyjskiej. Przywołuje nazwiska konstruktorów, budowniczych, ministrów odpowiedzialnych za finanse. Daje obraz wielkości tego przedsięwzięcia.

Ze stoickim spokojem opisuje też codzienność współtowarzyszy podróży, jadących do domów i pracy, drobnych i większych przemytników, żołnierzy i turystów. Prawdziwa mozaika ludzkich charakterów. Dołącza do tego opisy mijanych krajobrazów, stacji kolejowych, na których zatrzymuje się pociąg, ludzi, którzy handlują tam rybą i gotowanymi ziemniakami.

Dziś podróż z Moskwy do Władywostoku przyciąga wielu zagranicznych turystów, żądnych obejrzenia uroków syberyjskiej przyrody, piękna Bajkału i bezkresnych przestrzeni.

Książka wielogatunkowa - reportaż, przewodnik, książka drogi, kronika budowy kolei, dziennik podróży. Niepowtarzalna, świetnie odmalowuje rytm, bezczas, monotonię podróży, czasem daje odczuć znużenie jazdą.

Klubowicze bardzo polecają.

Dorota Bąk, moderator dkk

sierpniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim

Książka Tomasza Michniewicza pt. Swoją drogą" ciekawie wpisała się w klimat wakacyjnego, sierpniowego spotkania w klubie dkk, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Autor - podróżnik, fotograf, dziennikarz zabrał ze sobą w podróż trzy ważne osoby ze swojego życia. Trzy osoby - trzy podróże. Do czarnego Kamerunu - w błoto, w czary, w niemoc. Do Arabii Saudyjskiej - do feudalnego kraju, burek, bogactwa i religii, kraju sprzeczności. Do Missisipi i Nowego Orleanu - do blusa, do diabła, do ludzi, co niczego nie muszą, a wszystko mogą. I chyba nie podróż w jego książce jest najważniejsza. Idzie o poznanie samych siebie, o stereotypy, które nas ograniczają, idzie o to, żeby zobaczyć, że ludzie są różni i przez to szczęśliwi na różne sposoby, że żeby coś poznać trzeba odrzucić uprzedzenia. I słuchać, słuchać... Bardzo polecamy. Klubowicze i moderator dkk.

Dorota Bąk, moderator dkk

styczniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

Spotkanie klubowiczów w dniu 15.01.2018 roku było pełne emocji, Królowało przerażenie po lekturze książki Małgorzaty Rejmer pt. "Bukareszt. Kurz i krew". Arcyciekawy reportaż o Bukareszcie nazywanym Paryżem Europy Wschodniej. Autorka odwiedzała Rumunię kilka razy, mieszkała w Bukareszcie kilka miesięcy i z tych obserwacji i kontaktów z ludźmi powstała pasjonująca opowieść o życiu Rumunów w zawsze totalitarnym państwie. A państwo pełne sprzeczności: ciekawa starożytna historia wypełniona mężnymi wodzami, przepiękne budowle i pomniki, które w niewielkim już stopniu przetrwały do dziś, wiele tajemnic ukrytych w ponurych zamczyskach, niezwykle ciekawe położenie geograficzne.Temu wszystkiemu staje na przeciw sojusz z Hitlerem w czasie drugiej wojny, zagłada rumuńskich żydów, mroczny czas panowania dyktatorów Deju i Ceausescu, niewyobrażalne zastraszenie, cierpienie, rezygnacja, wymuszone posłuszeństwo, absurd, tragedia i groteska. Teatr Ionescu w prawdziwym życiu. A po rewolucji 1989 roku nieprzepracowana trauma i brak rozliczenia z epoką Ceausescu. Dyktatura naznaczyła współczesnych Rumunów. Cząstkę systemu widać w nich tak samo, jak z każdego miejsca w Bukareszcie symbol dyktatora - Dom Ludu.

Emocji dużo, zachęcamy do przeczytania.

Dorota Bąk, moderator dkk 

lutowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkaliśmy się 12.02.2018 roku późnym popołudniem w bibliotece. Na zewnątrz zimno, w środku miło i przytulnie, kawa, ciastko, herbata. Kolejne ciekawe spotkanie klubu DKK, kolejna dyskusja o kolejnej książce. Jak zawsze niezwykłej, odkrywczej. Tym razem "Góra Tajget" Anny Dziewit-Meller. Historia Górnego Śląska, bolesna i bardzo tragiczna. Klubowicze powiedzieli o niej, że to gorzka pigułka o ogromnym ładunku emocjonalnym wydobytym z prawdy, z faktów, które nigdy nie zostały rozliczone. 

Akcja T4 - nazistowski program eksterminacji osób chorych i słabych. Na Śląsku prowadzony w szpitalu w Lublińcu. Pacjenci to dwieście dzieci, w różnym wieku, na których prowadzone są eksperymenty medyczne. Katem dzieci jest niemiecka zbrodniarka, psychopatyczna doktor Luben, która nigdy za zbrodnie nie została skazana, a nawet uważa się za niewinną i prześladowaną, za ofiarę. Zbrodnia wojenna, która nigdy nie została rozliczona. 

"Góra Tajget, to pięć na pozór różnych historii, które są jednak ze sobą powiązane. Spoiwem jest właśnie historia szpitala w Lublińcu.

Powieść ta to także historia wojenna Górnego Śląska. Ślązacy zawieszeni w czasie wojny pomiędzy Niemcami a Rosjanami, uczący swoje dzieci najpierw języka niemieckiego a potem polskiego. Aby przeżyć. 

Anna Dziewit-Meller jest Ślązaczką.

Dorota Bąk, moderator DKK

 

 

listopadowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkanie DKK w Filii nr 1 MBP w dniu 14.XI.2016 r. godz. 18.00. Dyskutujemy o książce Macieja Paterczyka "Ziemie niczyje". Spostrzeżeń wiele, dyskusja bardzo żywa, padają różne zdania. Bo i temat wciągający, głęboko dotykający moralności i wartości ludzkiego życia.

Na ziemiach niczyich, pomiędzy wojskami radzieckimi a niemieckimi dokonują się ludzkie dramaty.

Wiosną 1945 roku trójka szabrowników zmierza na zachód i wkracza na ziemie niemieckie. Interesuje ich tylko chęć wzbogacenia się i dlatego, gdy spotykają Dziewczynę, która składa im ryzykowną ale interesującą propozycję, ruszają w głąb Niemiec by dotrzeć do Szczecina i odnaleźć skarb rzekomo ukryty przez Niemców.

Powieść zwłaszcza po dotarciu do Szczecina doskonale pokazuje co wojna czyni z ludzi, jakie są jej skutki moralne i z czym zmierzyć się musi społeczeństwo w powojennej rzeczywistości.

Nie dziwi więc, że dyskusja o tej książce trwała dłużej niż czas na nią przeznaczony.

Warto przeczytać.

Dorota Bąk, moderator DKK

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi