Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

marcowe spotkanie Dkk w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

W marcowe popołudnie (11 marca 2019 roku) w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim zapachniało wieloma zapachami z przepisów kulinarnych mistrzyni XIX wiecznej kuchni - Lucyny Ćwierciakiewiczowej i jej przybranej córki Tosi Wasilewskiej. Całość wiedzy o obu paniach zawarta w książce Marii Wierzchowskiej pt. "Córka kucharki". Lucyna Ćwierczakiewiczowa była kobietą wielkiego formatu. Jako autorka bestselerowych książek kucharskich, poradników i kalendarzy odniosła niebywały sukces i stała się najbardziej rozpoznawalną Polką drugiej połowy XIX wieku. Mimo swojego mocnego, hardego charakteru i niezwykłego bardzo ostrego języka. W powieści tej spotkamy także wiele niezwykłych postaci życia literackiego i kulturalnego XIX wiecznej Warszawy: Tytusa Chałubińskiego, Gabrielę Zapolską czy Bolesława Prusa, zaznajomimy się z obyczajowością, mentalnością i przywarami ówczesnego mieszczaństwa. Napisana z użyciem retrospekcji, spojrzenia Tosi z czasów Warszawy tuż powojennej. W powieści pojawi się nawet wątek kryminalny i rozegrana w niezwykłych okolicznościach mistrzowska partia szachów. Książka interesująca, ciekawa w smakach, trochę trzymająca w napięciu, doprawiona szczyptą humoru. Na wiosenne zauroczenie "smaczną" literaturą.

Dorota Bąk, moderator dkk

lutowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Spotkanie dkk w dniu 11.02.2019 roku w Filii Nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim dało klubowiczom i prowadzącej możliwość odbycia podróży od Bieguna Rozumu do Bieguna Wiary. W taką podróż zabiera czytelnika książka Marka Kamińskiego pt. "Trzeci biegun". Autor - podróżnik, dziennikarz, pisarz zdaje w niej relację z podróży jaką odbył w 2015 roku z Kaliningradu do Santiago de Compostella. Biegun Rozumu - to Kaliningrad i grób filozofa Immanuela Kanta, Biegun Wiary - to grób Jakuba Apostoła w Santiago de Compostella. Książka nie jest opisem wyprawy, to opis relacji międzyludzkich, różnych faktów historycznych, myśli filozoficznych. Autor koncentruje się w niej przede wszystkim na drugim człowieku, odnosi się do myśli "Człowiekowi łatwiej zapanować nad słabościami ciała niż duszy". W drodze można poznać siebie, swoje wnętrze, wady, słabości, tu ważne jest być, a nie mieć, liczy się to co duchowe, materializm został zepchnięty na dalekie miejsce. Droga, którą pokonał to prawie 4 tysiące kilometrów przez kilka krajów: Rosja, Polska, Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania. Dotarł do Santiago de Compostella w 100 dni, w bólu, czasem zwątpieniu, czasem przerażeniu. Zdobył kolejny biegun, trzeci. Dwa poprzednie bieguny ziemi północny i południowy zdobył kilka lat temu. Książka budująca, zachęcająca do bycia lepszym. Zachęcamy.

Dorota Bąk, moderator dkk

sierpniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim

Książka Tomasza Michniewicza pt. Swoją drogą" ciekawie wpisała się w klimat wakacyjnego, sierpniowego spotkania w klubie dkk, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Autor - podróżnik, fotograf, dziennikarz zabrał ze sobą w podróż trzy ważne osoby ze swojego życia. Trzy osoby - trzy podróże. Do czarnego Kamerunu - w błoto, w czary, w niemoc. Do Arabii Saudyjskiej - do feudalnego kraju, burek, bogactwa i religii, kraju sprzeczności. Do Missisipi i Nowego Orleanu - do blusa, do diabła, do ludzi, co niczego nie muszą, a wszystko mogą. I chyba nie podróż w jego książce jest najważniejsza. Idzie o poznanie samych siebie, o stereotypy, które nas ograniczają, idzie o to, żeby zobaczyć, że ludzie są różni i przez to szczęśliwi na różne sposoby, że żeby coś poznać trzeba odrzucić uprzedzenia. I słuchać, słuchać... Bardzo polecamy. Klubowicze i moderator dkk.

Dorota Bąk, moderator dkk

styczniowe spotkanie Dkk w Piotrkowie Tryb. Filia 1

Klubowicze dkk w Filii 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęli rok 2019 od wielkiej podróży z polskiej stolicy do Władywostoku. Podróż odbyta z Piotrem Milewskim - wędrowcem, pisarzem, fotografem, autorem książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", Dyskusja o książce 14 stycznia 2019 r., godzina 18.00.

Autor pokonuje prawie 10.000 km, 8 stref czasowych, podróż koleją trwa 6 dni w jedną stronę. Ale Milewski nie podróżuje non stop. Przesiada się w kilku miejscach, zwiedza je i opisuje. Petersburg, Moskwa, Jekaterynburg, Iwanowsk - nie tylko współcześnie, ale w dużym odniesieniu do historii i topografii miast, rodzin carów, historii budowy kolei żelaznej syberyjskiej. Przywołuje nazwiska konstruktorów, budowniczych, ministrów odpowiedzialnych za finanse. Daje obraz wielkości tego przedsięwzięcia.

Ze stoickim spokojem opisuje też codzienność współtowarzyszy podróży, jadących do domów i pracy, drobnych i większych przemytników, żołnierzy i turystów. Prawdziwa mozaika ludzkich charakterów. Dołącza do tego opisy mijanych krajobrazów, stacji kolejowych, na których zatrzymuje się pociąg, ludzi, którzy handlują tam rybą i gotowanymi ziemniakami.

Dziś podróż z Moskwy do Władywostoku przyciąga wielu zagranicznych turystów, żądnych obejrzenia uroków syberyjskiej przyrody, piękna Bajkału i bezkresnych przestrzeni.

Książka wielogatunkowa - reportaż, przewodnik, książka drogi, kronika budowy kolei, dziennik podróży. Niepowtarzalna, świetnie odmalowuje rytm, bezczas, monotonię podróży, czasem daje odczuć znużenie jazdą.

Klubowicze bardzo polecają.

Dorota Bąk, moderator dkk

lutowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkaliśmy się 12.02.2018 roku późnym popołudniem w bibliotece. Na zewnątrz zimno, w środku miło i przytulnie, kawa, ciastko, herbata. Kolejne ciekawe spotkanie klubu DKK, kolejna dyskusja o kolejnej książce. Jak zawsze niezwykłej, odkrywczej. Tym razem "Góra Tajget" Anny Dziewit-Meller. Historia Górnego Śląska, bolesna i bardzo tragiczna. Klubowicze powiedzieli o niej, że to gorzka pigułka o ogromnym ładunku emocjonalnym wydobytym z prawdy, z faktów, które nigdy nie zostały rozliczone. 

Akcja T4 - nazistowski program eksterminacji osób chorych i słabych. Na Śląsku prowadzony w szpitalu w Lublińcu. Pacjenci to dwieście dzieci, w różnym wieku, na których prowadzone są eksperymenty medyczne. Katem dzieci jest niemiecka zbrodniarka, psychopatyczna doktor Luben, która nigdy za zbrodnie nie została skazana, a nawet uważa się za niewinną i prześladowaną, za ofiarę. Zbrodnia wojenna, która nigdy nie została rozliczona. 

"Góra Tajget, to pięć na pozór różnych historii, które są jednak ze sobą powiązane. Spoiwem jest właśnie historia szpitala w Lublińcu.

Powieść ta to także historia wojenna Górnego Śląska. Ślązacy zawieszeni w czasie wojny pomiędzy Niemcami a Rosjanami, uczący swoje dzieci najpierw języka niemieckiego a potem polskiego. Aby przeżyć. 

Anna Dziewit-Meller jest Ślązaczką.

Dorota Bąk, moderator DKK

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi