Relacja ze spotkania z Anną Brzezińską

IMG 4242

28 listopada w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu naszym gościem była Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka. Autorka opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem książek i o drodze jaką przebyła od tworzenia literatury fantastycznej do literatury historycznej. W 2017 r. ukazała się najnowsza powieść pisarki „Córki Wawelu”, opisująca życie kobiet z różnych warstw społecznych w czasach Jagiellonów. Książka napisana z rozmachem i wyjątkową dbałością o szczegóły. Anna Brzezińska w niespotykany sposób potrafi zaciekawić słuchacza historią Polski. Powołując się na źródła, malowniczymi opowieściami przeniosła uczestników spotkania w odległą epokę. Spotkanie poprowadziła Magdalena Pioruńska - politolog, anglistka, autorka książki "Twierdza Kimerydu".
Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

IMG 4259

IMG 4236 1

Spotkanie z Romanem Czejarkiem w wieluńskiej bibliotece

Spotkanie z Romanem Czejarkiem

20 października 2016 roku, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu mieliśmy przyjemność gościć Romana Czejarka – polskiego dziennikarza, radiowca, pisarza, fotografa i konferansjera. Z wykształcenia inżynier elektryk, od lat związany z Radiową Jedynką. Postać znana szerokiej publiczności - głównie z radioodbiornika. Podczas spotkania nie zabrakło błyskotliwych żartów, wspomnień z tras koncertowych „Lata z Radiem”, anegdot z różnych części Polski, a także historii związanych z odwiedzinami
w Wieluniu. W wypełnionej po brzegi czytelni, autor promował również swoje książki, opowiadał o pozostałych pasjach np.: kolekcjonowaniu widokówek oraz przybliżył charakter pracy polskiego radia. Zaproszony gość chętnie i obszernie odpowiadał na pytania publiczności, ze swoistym dla siebie poczuciem humoru. Po części oficjalnej można było nabyć książkę z autografem oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Przedsięwzięcie przygotowano w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Marcin Meller w MiGBP w Wieluniu

12 maja 2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu gościł Marcin Meller - historyk, dziennikarz, współautor książki "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". Wydarzenie było częścią uroczystych obchodów Tygodnia Bibliotek 2015.

IMGP9294

IMGP9309

Podczas spotkania, znany prezenter telewizyjny opowiadał licznie zgromadzonej publiczności o swoich podróżach do Gruzji, fascynacji krajem pełnym zapachów, smaków, wyjątkowej muzyki, bajkowych krajobrazów oraz niezwykłych ludzi. Opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Marcin Meller mówił również o obyczajowości, radości życia, sztuce świętowania i biesiadowaniu Gruzinów, podawał przykłady nienachalnego stosunku do punktualności. W trakcie spotkania czytelnicy Biblioteki mieli możliwość zadawania pytań znakomitemu gościowi.

Wielunian interesowały m.in. relacje polsko - gruzińskie, stosunek Gruzinów do Rosjan czy chociażby postać Józefa Stalina.
Na zakończenie, bohater spotkania podpisywał książki, w które wcześniej zaopatrzyli się wielbiciele jego twórczości.

Sławomir Koper w Wieluniu

Spotkanie ze Sławomirem Koprem

20 października 2015 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej
i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się spotkanie z publicystą, pisarzem,
autorem książek historycznych Sławomirem Koprem. Gość wieluńskiej książnicy opowiadał
m.in. o swoich fascynacjach historią, warsztacie literackim, ulubionych książkach oraz
zainteresowaniach pozaliterackich. Fani twórczości znakomitego pisarza, mieli okazję
zadać autorowi pytania dotyczące jego ulubionej epoki i postaci historycznej oraz najbliższych
planów wydawniczych. Czytelnicy pytali również, jak bardzo zdaniem pisarza zmieniła się
mentalność ludzka na przestrzeni stuleci. W trakcie spotkania, nie zabrakło także bezpośrednich odniesień
do książek Sławomira Kopra oraz wątków osobistych. Na zakończenie literackiego popołudnia
w Bibliotece czytelnicy ustawili się w kolejce po autograf swojego ulubionego pisarza.

Spotkanie z Melanią Kapelusz

11 maja 2015 r. uczniowie ze szkół podstawowych gminy Wieluń mieli okazję poznać autorkę książek dla dzieci - Melanię Kapelusz.
Uczestnicy spotkania, które miało miejsce w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zapoznali się z twórczością pisarki. Melania Kapelusz napisała m.in. dwutomowy cykl o przygodach rezolutnej Kingi, a także opowiadania o trzynastu maleńkich braciach pt. "Krasnoludki".

Wspólnie z tytułowym bohaterem magazynu dla dzieci - Świerszczykiem, pisze jego pamiętnik, który ukazuje się co dwa tygodnie na łamach pisma.  Autorka napisała również "Koty, czyli historie z pewnego podwórka" - książkę, której fragmenty czytała podczas spotkania. Wszystkie historie, które wysłuchały dzieci były zabawne i pełne humoru.

Spotkanie wpisało się w obchody Tygodnia Bibliotek.