Andrzej Pilipiuk spotkał się z czytelnikami MiGBP w Wieluniu

aIMG 8465

6.11.2018 r. Miejska i Gminna Bibliotek Publiczna w Wieluniu gościła znakomitego pisarza fantastyki, publicystę, laureata nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2002 – Andrzeja Pilipiuka. Autor najbardziej znany jest z serii opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowyczu . Napisał również cykle : „Kuzynki”, „Pan Samochodzik” i „Norweski Dziennik”. W 2017 roku Andrzej Pilipiuk zasłynął z książki podróżniczej „Raport z Północy”. Prowadząca spotkanie, Magdalena Pioruńska wprowadziła 130 uczestników spotkania, uczniów wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych w tajniki fantastycznego świata Autora. Andrzej Pilipiuk opowiadał o genezie swoich dzieł, inspiracjach z dzieciństwa, problemach w nauce i niezwykłym świecie wampirów, który stworzył na przekór modom czytelniczym. Autor posiada nie tylko niezwykły dar przelewania myśli na papier, ale także zaciekawiania słuchaczy swoim anegdotami. Na zakończenie, wszyscy zainteresowani nabyli książkę Andrzeja Pilipiuka wraz z autografem.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Przedsięwzięcie przygotowano w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

aIMG 8449

aIMG 8462

aIMG 8474

aIMG 8498

aIMG 8512

Relacja ze spotkania z Anną Brzezińską

IMG 4242

28 listopada w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu naszym gościem była Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka. Autorka opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem książek i o drodze jaką przebyła od tworzenia literatury fantastycznej do literatury historycznej. W 2017 r. ukazała się najnowsza powieść pisarki „Córki Wawelu”, opisująca życie kobiet z różnych warstw społecznych w czasach Jagiellonów. Książka napisana z rozmachem i wyjątkową dbałością o szczegóły. Anna Brzezińska w niespotykany sposób potrafi zaciekawić słuchacza historią Polski. Powołując się na źródła, malowniczymi opowieściami przeniosła uczestników spotkania w odległą epokę. Spotkanie poprowadziła Magdalena Pioruńska - politolog, anglistka, autorka książki "Twierdza Kimerydu".
Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

IMG 4259

IMG 4236 1

Sławomir Koper w Wieluniu

Spotkanie ze Sławomirem Koprem

20 października 2015 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej
i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się spotkanie z publicystą, pisarzem,
autorem książek historycznych Sławomirem Koprem. Gość wieluńskiej książnicy opowiadał
m.in. o swoich fascynacjach historią, warsztacie literackim, ulubionych książkach oraz
zainteresowaniach pozaliterackich. Fani twórczości znakomitego pisarza, mieli okazję
zadać autorowi pytania dotyczące jego ulubionej epoki i postaci historycznej oraz najbliższych
planów wydawniczych. Czytelnicy pytali również, jak bardzo zdaniem pisarza zmieniła się
mentalność ludzka na przestrzeni stuleci. W trakcie spotkania, nie zabrakło także bezpośrednich odniesień
do książek Sławomira Kopra oraz wątków osobistych. Na zakończenie literackiego popołudnia
w Bibliotece czytelnicy ustawili się w kolejce po autograf swojego ulubionego pisarza.

Spotkanie z Romanem Czejarkiem w wieluńskiej bibliotece

Spotkanie z Romanem Czejarkiem

20 października 2016 roku, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu mieliśmy przyjemność gościć Romana Czejarka – polskiego dziennikarza, radiowca, pisarza, fotografa i konferansjera. Z wykształcenia inżynier elektryk, od lat związany z Radiową Jedynką. Postać znana szerokiej publiczności - głównie z radioodbiornika. Podczas spotkania nie zabrakło błyskotliwych żartów, wspomnień z tras koncertowych „Lata z Radiem”, anegdot z różnych części Polski, a także historii związanych z odwiedzinami
w Wieluniu. W wypełnionej po brzegi czytelni, autor promował również swoje książki, opowiadał o pozostałych pasjach np.: kolekcjonowaniu widokówek oraz przybliżył charakter pracy polskiego radia. Zaproszony gość chętnie i obszernie odpowiadał na pytania publiczności, ze swoistym dla siebie poczuciem humoru. Po części oficjalnej można było nabyć książkę z autografem oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Marcin Meller w MiGBP w Wieluniu

12 maja 2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu gościł Marcin Meller - historyk, dziennikarz, współautor książki "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". Wydarzenie było częścią uroczystych obchodów Tygodnia Bibliotek 2015.

IMGP9294

IMGP9309

Podczas spotkania, znany prezenter telewizyjny opowiadał licznie zgromadzonej publiczności o swoich podróżach do Gruzji, fascynacji krajem pełnym zapachów, smaków, wyjątkowej muzyki, bajkowych krajobrazów oraz niezwykłych ludzi. Opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Marcin Meller mówił również o obyczajowości, radości życia, sztuce świętowania i biesiadowaniu Gruzinów, podawał przykłady nienachalnego stosunku do punktualności. W trakcie spotkania czytelnicy Biblioteki mieli możliwość zadawania pytań znakomitemu gościowi.

Wielunian interesowały m.in. relacje polsko - gruzińskie, stosunek Gruzinów do Rosjan czy chociażby postać Józefa Stalina.
Na zakończenie, bohater spotkania podpisywał książki, w które wcześniej zaopatrzyli się wielbiciele jego twórczości.