Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem w Filii Nr 9 MBP Łódź - Widzew

We wtorek 3 czerwca 2014 r. w Filii Nr 9 MBP Łódź- Widzew odbyło się spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem. Jest on pisarzem, tłumaczem, poetą
i leksykografem.

Do biblioteki przybyły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 137 Integracyjnego oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 189 w Łodzi. W sumie w spotkaniu wzięło udział 57 osób.

Na początek dowiedzieliśmy się kim jest Pan Paweł, czym zajmował i zajmuje się zawodowo. Pierwszym zadaniem dla publiczności było odgadniecie kim z zawodu był pan Paweł, który wg niego był bardzo przerażający. Padały różne propozycje: siłacz, bokser, ochroniarz. Okazało się, że Pan Beręsewicz był… nauczycielem języka angielskiego.

Potem pisarz zaprosił jedną osobę z publiczności by usiadła na krześle obok niego
i można było rozpocząć wywiad. Na początek zaproponował kawę lub herbatę. Następnie pokazał zawartość swojej torby, w której znajdowały się przede wszystkim książki. Osoba, którą wybrał, miała zdecydować o której książce chciałaby posłuchać. Mogła wybrać pomiędzy książką przygodową, śmieszną i wojenną. Wybrała śmieszną. Tak poznaliśmy bohaterkę książki „Zawodowcy” - aktorkę Agatę. Ochotniczka wybrana z publiczności wcieliła się w jej rolę, czyli została aktorką. Z pozostałych dzieci zostali wybrani dwaj chłopcy, jeden z nich „został” kamerzystą, a drugi „reżyserem”. Wszyscy dostali duże brawa, za wspaniałe odegranie ról.

Kolejna osoba, która została zaproszona na krzesełko, wybrała książkę o tematyce wojennej. Dzięki niej poznaliśmy bohaterkę książki „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Pozycja ta wzrusza, trochę przeraża, ale przede wszystkim opisuje prawdziwe uczucia
i przeżycia Eli, która naprawdę przeżyła wojnę.

Dzięki trzeciej sobie, która usiadła obok pisarza poznaliśmy bohaterów książki „Wielka wyprawa Ciumków”. W niej poznajemy historię wyprawy rowerowej Ciumków po Francji. Po drodze spotyka ich wiele przygód, które nie zawsze są miłe i zabawne. Bywa niebezpiecznie i groźnie.

Potem był czas na zadawanie pytań, których było bardzo dużo.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazje kupić książki i otrzymać autograf od pisarza.

Spotkanie było bardzo udane, dzieci wspaniale się bawiły, humory dopisywały, a my bardzo chętnie ugościmy Pana Pawła Beręsewicza kolejny raz.