Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja książki pt. "Dynastia Miziołków" Joanny Olech

Książka Joanny Olech pt. \"Dynastia Miziołków\" jest napisana w formie dziennika lub pamiętnika przeznaczona dla nastolatków. Autorem pamiętnika jest około 13 letni chłopiec, którego rodzina z niewiadomych przyczyn nazywa Miziołkiem.

Chłopiec charakteryzuje się dużym poczuciem humoru, pisząc używa bardzo zabawnych zwrotów i określeń. W jego rodzinie każdy ma swoje śmieszne przezwisko, np. Mamiszon, Papiszon lub Babcia - Drapcia itp. Książka jest o codziennym życiu nastolatka, o szkole, o rodzinie i najważniejszych wydarzeniach z jego udziałem. Miziołek posiada dwie nieznośne, młodsze siostry. Opowiada nam o swoich z nimi problemach i o tym, że najchętniej by się ich pozbył, ale nie na zawsze bo bez nich byłoby nudno. Rodzice Miziołka to mama artystka nie umiejąca gotować i tata naukowiec ciągle zapracowany. Najważniejsze jest to, że w rodzinie Miziołków jest wesoło, dużo się dzieje każdego dnia. Jedyne co można zarzucić książce to jakby brak końca. Książka pozostawia niedosyt jak gdyby miał być dalszy ciąg. Może będą następne części. Bartek Szymczak, Paweł Krysiak, Jakub Rzeźnik, Sylwia Kopka

Uczestnik DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 5

Jeśli masz chandrę, jest Ci smutno...

Jeśli masz chandrę, jest Ci smutno, potrzebujesz rozrywki to sięgnij po książkę, Joanny Olech "Dynastia Miziołkow". Tak powiedziała jedna z młodych czytelniczek Dyskusyjnego Klubu Książki w czasie  wrześniowego spotkania w  naszej bibliotece  (MBP Łódź-Widzew)  
To niezwykle ciepła, pełna zabawnych zwrotów powieść, pisana w formie dziennika przez 12-letniego tytułowego Miziołka. Książkę mogą czytać wszyscy od nastu do 100 lat. Właściwie nie ma takiej osoby, której  ta pozycja nie przypadła by do gustu. Nie ma w niej co prawda problemów i zagadnień, z którymi borykają się młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie, przeżywający pierwsze trudne miłości. To książka o codziennym życiu rodziny. Trochę zwariowanych ale sympatycznych rodzicach zwanych przez Miziołka – "Mamiszon" i "Pamiszon", dwóch młodszych siostrach (Kaszydło – "trochę większy mizioł"  i Ani - "mały mizioł" ) pieszczotliwie nazwanych "Potworami" oraz o Miziołku, którego imienia nie znamy, a który swe przezwisko zawdzięcza dziecięcej wyliczance "Fijołek, miziołek, róża, bez".
W ciągu roku mamy doskonałą okazję poznać rodzinę Miziołka, jego relacje z rodzicami, rodzeństwem oraz pozostałą rodziną. Mało tego, rysuje się przed nami fantastyczny obrazek z życia szkoły Miziołka, jego przyjaźnie z rówieśnikami, pierwsze nieśmiałe symptomy zbliżającego się okresu dojrzewania i zainteresowania płcią przeciwną  oraz relacje  z nauczycielami.  
Wartka akcja, szybkie tempo powodują, że nawet na chwilkę nie można się nudzić czytając "Dynastię Miziołków, nie mówiąc już o tym, że oderwanie się od tej lektury jest w ogóle niemożliwe. Jest to książka pełna ciepła rodzinnego, niczym nieograniczonej młodości i radości życia. I tak powinno być, w końcu jest to powieść  dla młodzieży, a jeśli nam dorosłym uda się ją przeczytać to będzie to dla nas zastrzyk energii oraz uśmiechu w szarym, codziennym życiu.     
Uważam, że na rynku wydawniczym powinno pojawić się więcej tego typu pozycji, pozycji które bawią i uczą. Uczą jak być dzieckiem i cieszyć się z tego. Bawią,
wzbudzając chęć i radość z czytania oraz rozwijając dziecięcą wyobraźnie.
Polecam książkę Joanny Olech "Dynastia Miziołków" wszystkim tym, którzy potrzebują odrobiny radości i miłości w życiu.


Małgorzata Kowalska
Moderator DKK przy MBP
Łódź-Widzew FB nr 5

"Dynastia Miziołków" napisana przez Joannę Olech, to...

"Dynastia Miziołków" napisana przez Joannę Olech, to prześmieszna książka napisana w formie pamiętnika. Jego autorem jest dwunastoletni chłopiec nazywany przez rodzinę Miziołkiem. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że cała rodzinka jest nieźle zwariowana. Każdy z członków rodziny posiada przezwisko: mama – Mamiszon, tata – Papiszon i dwie siostry – Kaszydło i Mały Potwór.
Jak każda rodzina, Miziołkowie mają swoje dobre i złe chwile, które przeżywają razem.
W pamiętniku oprócz wydarzeń rodzinnych znajdują się również historie z życia szkoły. A że Miziołkowi nie brak pomysłów, czytanie jego wspomnień to wspaniała zabawa. Poza śmieszną treścią zaletą książki jest również język-zwykły, używany na co dzień w rozmowach z kolegami w szkole lub na podwórku. A także zabawne ilustracje.
Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, że spodoba się także dorosłym. Dlatego polecam ją wszystkim, którzy mają poczucie humoru, gdyż "Dynastia Miziołków" to naprawdę świetna komedia.


Aneta Knapik – Osiecka
(kierownik  MBP Łódź-Widzew Filia nr 5)

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi