Recenzja książki J.M.G. Le Clezio Urania

Urania- kraina idealna, wymyślona przez głównego bohatera jako antidotum na zło wojennego świata, w którym przyszło mu dorastać. W kolejnych rozdziałach poznajemy go już jako człowieka dorosłego, to Daniel Sillitoe- Francuz, geograf, doktor na Uniwersytecie Paryskim, który przyjeżdża do Meksyku aby przeprowadzić pomiary Gorących Ziem w Dolinie Tepalcatepec. Jednak zajmuje się głównie obserwacją mieszkańców, codziennego życia, stosunków międzyludzkich. Odkrywa istnienie pewnej społeczności Campos próbującej znaleźć dla siebie miejsce poza prawem i obyczajem współczesnego świata, żyjącej w zgodzie z naturą w harmonii i pokoju. To niezwykle pociąga głównego bohatera, zwłaszcza gdy porówna tę utopijną wspólnotę z otaczającą go rzeczywistością. Wygłasza płomienne odczyty potępiające wyzysk i brutalność feudalnego kapitalizmu. Rozczula się nad losem pięknej prostytutki Lili, obserwuje skazane na porażkę działania rewolucyjne. Campos pobudza w nim nadzieje na możliwość bytowania w harmonii i pokoju. Niestety mityczna wspólnota nie może przetrwać, jako skandal dla otoczenia zostaje zlikwidowana. Jej członkowie próbują zamieszkać gdzie indziej, ale okazuje się to zbyt trudne. Powieść Le Clezio jest poszukiwaniem utopii, nieśmiałym zbliżaniem się do niej. Autor opisując nędzę i brutalność współczesnego świata chciał mu przeciwstawić świat idealny, dolinę wolnych ludzi, gdzie szacunek dla ziemi i dla drugiego człowieka jest prawem nadrzędnym. Jednak zostajemy pozbawieni złudzeń- taki świat nie może przetrwać. Mimo wszystko przyjemnie było obcować z noblistą i oczami jego bohatera obserwować Meksyk i dać się ponieść bajce o utopii stworzonej w dwudziestym wieku na wzór dawnych społeczności Mezoameryki.