spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz-DKK Uniejów

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie w dniu 22 czerwca b.r. gościł na spotkaniu autorskim Magdalenę Witkiewicz. Autorka znana z bestsellerowych na wskroś kobiecych i bliskich życiu powieści opowiadała nie tylko o książkach ale i o sobie. Czytelnicy mieli okazję poznać bliżej poczucie humoru ale także niezwykłe ciepło i dystans do siebie ulubionej pisarki.

Książki Pani Magdaleny Witkiewicz mocno wciągają i poruszają do głębi. Jest w nich miłość jak w bajce, jest wątek homoseksualny, są trudne relacje z rodzicami. Jest także spełnianie oczekiwań innych, duża różnica wieku między partnerami, niespodziewana śmierć. Autorka potrafi znakomicie wczuć się w sytuację bohatera i tak autentycznie o nim pisać, że osoby, które doświadczyły podobnych sytuacji co bohater, często czują się tak, jakby pisała właśnie o nich.

Spotkanie odbyło się w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

W spotkaniu uczestniczyło 35 osób.

Relacja ze spotkania autorskiego z Malgorzatą Gutowską-Adamczyk

Dyskusyjny Klub Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej  w Uniejowie 14 października gościł znakomitą pisarkę, autorkę scenariuszy filmowych i telewizyjnych -Małgorzatę Gutowską- Adamczyk.

Miłośnicy książek Pani Małgorzaty zadawali nurtujące ich pytania, dotyczące twórczości i życia gościa. Zainteresowanie czytelników wzbudzała przede wszystkim popularna saga pt. „Cukiernia pod Amorem” . Autorka wprowadziła uczestników spotkania w swój świat dzieciństwa, młodości i teraźniejszości. Ze swoich dziecięcych lat wspominała np. liczydła na które bardzo lubiła patrzeć, szczególnie gdy mama na nich liczyła, a to dlatego, że w przesuwaniu koralików jak to mówiła „była jakaś magia”. Wspominała telewizję, której nie można było oglądać przez całą dobę, ponieważ zaczynała się po południu i przed północą kończyła hymnem państwowym. Opowiadała o tym jak ważne jest dla niej pisanie, jak ważne są otrzymane nagrody literackie odzwierciedlające sukces jej pracy, ale najważniejsze w jej życiu są dzieci. Autorka opowiedziała także czytelnikom o dwóch swoich nowościach pt.„Fortuna i namiętności. Klątwa”  oraz  „Kalendarze”.

Puentą spotkania była myśl, że z pozoru zwykłe życie potrafi być wielkim darem, że rozmowa przy stole, czy uścisk dłoni najbliższych potrafią przynieść wielką radość . Warto także utrwalać (czy to na piśmie, czy robiąc zdjęcia) to co przemija chociażby dla potomnych.

Rock Mann

„Rock Mann” to niezwykle ciekawa, humorystyczna powieść o miłości do muzyki Wojciecha Manna. Jak wiadomo jest on bardzo barwną, pozytywną, podchodzącą z dystansem do życia postacią. Taka również jest ta książka. Mnóstwo tu ciekawych opowiadań z jego życia prywatnego, zabawnych zdarzeń, pomysłów – po prostu wspomnień związanych z muzyką. W historie wplecione są różnego rodzaju zestawienia, np. jego ulubionych piosenek filmowych, artystów, z którymi chciałby wystąpić itd. Są tu również opisane kulisy festiwali i imprez. Mamy też okazję „poznać” wtyczki bananki, a także sposoby na odnowienie „zajechanych winyli”. Książkę czyta się jednym tchem, Mann nie pozwala nam się nudzić choćby na jednej stronie. Dla wszystkich którzy lubią ciekawostki z życia znanych i lubianych będzie to idealna lektura podczas upalnego dnia na plaży lub sposób na odstresowanie i poprawę humoru po ciężkim dniu pracy.

Złote nietoperze

Jak co miesiąc w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie 24 września miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czterech członków dyskutowało na temat książki Grażyny Jeromin-Gałuszki – „Złote nietoperze”. Książka wyjątkowo spodobała się wszystkim czytelniczkom. Panie były zachwycone wiejskim krajobrazem przedstawionym na łamach powieści, także fabuła wciągnęła je na tyle, iż przeczytały książkę jednym tchem. Wątek mrocznej tajemnicy również wzbudził w paniach pozytywne emocje.

"Do ciepłych krajów"

Paweł Wróblewski to człowiek mający ogromne samozaparcie, wytrzymałość fizyczną oraz cechę, którą chciałby posiadać chyba każdy z nas – nie boi się spełniania własnych marzeń. Postanowił przemierzyć samotnie Afrykę na rowerze i dokonał tego. Mimo wielu niepowodzeń, przykrych sytuacji i nieprzewidzianych kłód, które „spadały mu pod koła” nie poddał się i osiągnął swój cel. Właśnie o tej podróży opowiada książka „Do ciepłych krajów” jego autorstwa. Jest to lekka, lecz interesująca lektura podróżnicza dla wszystkich, którzy marzą o dalekich wyprawach, ale z jakichś względów (materialnych czy osobistych) nie mogą urzeczywistnić swoich planów. Spoglądając na okładkę nie spodziewałam się niczego szczególnego, jednak lektura pozytywnie mnie zaskoczyła. Jedynym minusem jest brak zdjęć, jednak opisy są tak realistyczne, że rekompensują to w zupełności. Czytając ją miałam wrażenie, że sama jadę rowerem przez „Czarny Ląd” – zmartwienia, problemy i troski bohatera mocno pobudzają wyobraźnię. A przecież właśnie o to w książkach chodzi, abyśmy mogli zbudować swój subiektywny obraz sytuacji. Książkę polecam gorąco, szczególnie na zimowe wieczory, kiedy pozostaje nam rozgrzać się wyobraźnią.