Spotkanie z Danielem Odiją

4 kwietnia 2013 roku gościem Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach był pisarz Daniel Odija. Przyjechał spotkać się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU w Pabianicach.

Wyżej wymienieni podopieczni są stałymi uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób niepełnosprawnych, który trzy lata temu powstał w bibliotece. Pisarz przyjechał ze Słupska. Choć twórczość Daniela Odiji, znacznie odbiega od literatury, która jest prezentowana podczas spotkań klubowych, wzbudził zainteresowanie słuchaczy. Daniel Odija opisuje ciężką rzeczywistość, bohaterowie jego powieści to ludzie położeni w trudnej sytuacji życiowej, zmagający się z problemami i niejednokrotnie chorobą alkoholową. Często porozumiewają się między sobą wulgarnym językiem.

Między innymi o tej twórczości mówił podczas spotkania. Przedstawił pięć napisanych przez siebie książek oraz czytał fragmenty. Choć pisarz jest laureatem kilku nagród, stwierdził, że nie dały mu satysfakcji, ponieważ nie wiązał się z nimi sukces finansowy. Oprócz tego opowiadał o sobie, żonie, dwójce nastoletnich dzieci i siedmioletnim króliku. Goście mogli również posłuchać jak tworzy co go motywuje do pisania a co przeszkadza. Daniel Odija mówił też o swoich perypetiach związanych ze studiami, braku prawa jazdy, sympatii do angielskiego klubu FC Liverpool. Pochwalił się, że wyjeżdża wkrótce do Izraela wraz z reprezentacją piłkarską literatów w której gra. Słuchacze dowiedzieli się także o tym że pisarz kocha poezję oraz muzykę. Przez jakiś czas grał nawet w zespole rockowym.

Goście doskonale przygotowali się do spotkania z Danielem Odiją. Mieli mnóstwo pytań.

Interesowało ich m.in. czy zna osobiście innych pisarzy, plany na przyszłość, czy ma rodzeństwo, czy jest praworęczny, czy syn odziedziczył talent pisarski, czy uprawia sport, czym podróżuje, czy lubi czytać dowcipy, czy spotkał się już kiedyś z osobami niepełnosprawnymi oraz o czym marzył będąc dzieckiem i czy to marzenie się spełniło.

Na zakończenie pisarz złożył autografy na książkach i plakacie. Od podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU otrzymał wykonaną przez nich ikonę. Również poczęstował wszystkich czekoladkami które dostał od biblioteki.

Spotkanie w pabianickiej bibliotece nie było pierwszym kontaktem Daniela Odiji z osobami niepełnosprawni. Już wcześniej spotykał się z podobnymi słuchaczami.

Katarzyna Kuchler