Spotkanie autorskie z p. Jarosławem Kretem

W ciepły, słoneczny wtorek – 18 września 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach miała zaszczyt gościć p. Jarosława Kreta, znanego i bardzo lubianego przez widzów TVP 1 prezentera pogody, ale także miłośnika egzotycznych podróży, opisującego je później - barwnie i interesująco w książkach, który przyjechał do Pabianic, jako prezent dla klubowiczów z DKK działających przy trzech naszych bibliotekach – MBP, Filii nr 2 i Filii nr 4.

Ponieważ p. Kret jest znany z ekranu telewizora chyba każdej osobie w naszym kraju, w związku z czym reklamować jego osoby nie ma potrzeby, na spotkanie z nim przyszło ponad sto osób, a byłoby z pewnością znacznie więcej, bo jest bardzo lubianą osobą, gdyby nie nieco niefortunna godzina jego wizyty, zbyt wczesna dla osób pracujących. I to naprawdę wielka szkoda, bo nasz gość okazał się równie miły i komunikatywny, tak na żywo, jak i wtedy, gdy można go oglądać w TV, gdzie w szalenie sympatyczny, żywy sposób opowiada o: słońcu, deszczu, chmurach, wyżach, niżach, frontach atmosferycznych, porywach wiatru, ciśnieniu i in. zjawiskach pogodowych, zapowiadanych przez synoptyków dla Polski. Od podania prognozy pogody na najbliższe dni zaczął także, w nieco żartobliwy sposób, spotkanie w MBP, bo jak stwierdził: „I tak zawsze ludzie o to właśnie pytają”, ubiegł więc po prostu pytanie ze strony publiczności.

Głównie jednak, zgodnie z charakterem spotkania, w żywiołowym, barwnym stylu opowiadał o swoich fascynacjach światem i podróżach do jego najbardziej egzotycznych zakątków – Egiptu, z wykształcenia jest zresztą egiptologiem, nic więc dziwnego, że chętnie odwiedził ten wielki, gorący kraj, chyba najbardziej przez niego lubianych Indii, im bowiem poświęcił najwięcej czasu w swoich opowieściach, Madagaskaru i wielu innych. W odwiedzanych krajach interesuje go właściwie wszystko, ale chyba najbardziej ludzie, a że ma ogromną łatwość nawiązywania kontaktów, więc przywozi ze swoich wojaży tak wiele barwnych opowieści i wspomnień, że nie sposób było na naszym, jednak mocno ograniczonym czasowo, spotkaniu opowiedzieć o wszystkim, czym chciał się podzielić z zasłuchaną publicznością.

Wizyta zakończyła się, wg opinii obecnych, tego dnia w galerii Ex libris MBP, osób zbyt szybko, ale niestety nasz miły gość musiał jechać na kolejne spotkanie z oczekującymi go niecierpliwie czytelnikami.

Mimo pewnego niedosytu, zgłaszanego przez obecnych na spotkaniu z p. Kretem, w naszej bibliotece, i tak wszyscy byli zachwyceni osobą piszącego podróżnika. Po zakończeniu spotkania można było kupić jego książki i, stanąwszy w kilometrowej kolejce fanów, otrzymać od p. Jarosława autograf oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Wobec czego na przekór napiętemu programowi spotkań, umówionych na ten dzień, ale tak by nie zawieść zauroczonych jego osobą gości, zgromadzonych w naszej galerii Ex libris, p. Kret z uśmiechem i ogromną życzliwością podpisywał książki i pozował do zdjęć wraz z zachwyconą nim publicznością. Po zakończeniu stwierdził nawet, że bardzo mu się w naszej bibliotece podobało i chętnie kiedyś jeszcze nas odwiedzi, a ponieważ wszyscy zdecydowanie odwzajemniają te uczucia, pozwalamy sobie trzymać miłego gościa za słowo i oczekiwać jego ponownych odwiedzin.