Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Goście na Boże Narodzenie”

Goście na Boże Narodzenie”

 

20 grudnia w Filii 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się dziesiąte, ostatnie w 2012 r., spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. W spotkaniu wzięło udział siedemnaścioro dzieci i dwoje dorosłych. Omówiliśmy książkę Svena Nordqvista pt. „Goście na Boże Narodzenie”. To już druga z tej serii książka omawiana w klubie. W poprzedniej uczestnicy dyskusji poznali bohaterów książki - staruszka Pettsona i jego kota Findusa. Jak sugeruje sam tytuł, opisana historia wydarzyła się w Boże Narodzenie. Kot Findus z niecierpliwością czekał na choinkę i prezenty, a Pettson chciał kupić dużo dobrego jedzenia na święta. Niestety wyprawa po świąteczne drzewko kończy się upadkiem z sań i zwichnięciem nogi przez staruszka. W związku z tym pan Pettson nie może też zrobić świątecznych zakupów, więc święta zapowiadają się smutne.

Przyjaciele postanowili sami zrobić choinkę. Ścięte wcześniej choinkowe gałązki przymocowali do kijka i Findus ozdobił je wszystkim co znalazł w domu i w szopie oraz tym co udało się zrobić staruszkowi. Na gałązkach zawisły łyżki, zegarek, lampka od roweru, ogarki świec zawinięte w kolorowe gazety i wiele innych mieniących się przedmiotów. O przykrej przygodzie staruszka dowiedział się syn sąsiada i powiadomił okolicznych mieszkańców. Do domu pana Pettsona zaczęli przychodzić sąsiedzi i każdy przyniósł jakieś świąteczne smakołyki. W małym domku zrobiło się gwarno i wesoło, Findus pochwalił się choinką, a staruszek częstował wszystkich i wszystkim dziękował.

Książka pobobała się wszystkim dzieciom uczestniczącym w spotkaniu. Napisana jest z ogromnym poczuciem humoru i zabawnie zilustrowana. Po wysłuchaniu opowiadania mali klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Opowiadanie rozbudziło ich wyobraźnię, podobał się pomysł ozdobienia choinki mieniącymi się przedmiotami, które wcześniej służyły zupełnie innym celom. Wszyscy byli zdania, że cudownie mieć takich dobrych sąsiadów jak sąsiedzi pana Pettsona, którzy pomogą w potrzebie i nie pozwolą by w święta ktoś był smutny i głodny.

Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały z kolorowego kartonu świąteczne bombki.

Na kolejnym klubowym spotkaniu, w czwartek 17 stycznia 2013 r., omawiać będziemy książkę Ewy Stadtmüller „Jak skrzat Jagódka oswajał zimę”.

 

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK dla najmłodszych

F4 MBP w Pabianicach

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi