Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką w Filii nr 4 w Pabianicach

Dużo pozytywnej energii i humoru, mnóstwo ciekawych pomysłów – tak można podsumować spotkanie autorskie z Zofią Stanecką, autorką książek, m.in. o rezolutnej Basi, trollu Alojzym i robocie Robercie, które odbyło się 13 września, w Filii nr 4 MBP, w ramach działającego tam Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Zaproszone do naszej biblioteki przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda praca pisarza, skąd czerpie on pomysły oraz jak wielu ludzi współtworzy książkę, zanim trafi ona do czytelnika.

Pisarka okazała się też świetną aktorką - posługując się kukiełkami Basi i jej taty, przybliżyła swoją bohaterkę małym czytelnikom. Rezolutna i pomysłowa, a także psotna dziewczynka, przypadła do serc nie tylko małym, ale i dużym odbiorcom.

Dzieci miały również okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię, ich zadaniem było narysować niewidzialnego kota, o którym autorka przeczytała im ze swojej książki „Świat według dziadka”.

Spotkanie zakończyły autografy oraz pamiątkowe zdjęcia przedszkolaków z panią Zofią.

 

 

Barbara Gawryluk w Filii nr 4 MBP w Pabianicach

18 listopada 2015 r. gościem Filii nr 4 MBP w Pabianicach była Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu - Dyskusyjne Kluby Książki. Przez cały rok przedszkolaki uczestniczące w projekcie poznawały przygody „Przedszkolaków z ulicy Morelowej”, psa Kaktusa, Dżoka i Baltica, znały więc twórczość autorki.

Podczas spotkania pani Gawryluk opowiedziała młodym czytelnikom o rezolutnym świstaku Gwizdku, oraz o małej foczce Klifce, która szukała swojej mamy. Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentów opowiadań o losach sympatycznych zwierzaków. Szczególnie przypadł wszystkim do serca świstak, uwielbiający przygody, które jego mama nazywa kłopotami.

Atmosfera spotkania była bardzo miła i przyjazna. Pod koniec spotkania autorka otrzymała od dzieci portrety Kaktusa, ich ulubionego bohatera. Miłym akcentem spotkania były autografy wpisywane przez autorkę do książek oraz pamiątkowe zdjęcie z panią Barbarą. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję gościć ją w naszej bibliotece.Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską

Dnia 22 maja 2013 roku w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską, uznaną autorką i ilustratorką książek dla dzieci, laureatką ogólnopolskich konkursów literackich oraz inicjatyw edukacyjnych.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Pabianicach.

Podczas spotkania pani Eliza opowiadała o obyczajach panujących w Brazylii, jej ostatnim miejscu zamieszkania. Egzotyczne ptaki i owoce najbardziej zainteresowały małych czytelników.

Zaprezentowała również swoje książki. Czytane przez autorkę fragmenty książek zapoznały dzieci z ich tematyką oraz przygodami nieznanych dotąd bohaterów. Wszystkie dzieci pokochały żywiołową ciocię Jadzię, bohaterkę trzech książeczek, dowiedziały się jak długo rośnie drzewo i co to jest ruch planet.

Po prezentacji swojej twórczości autorka odpowiadała na pytania przedszkolaków, które wcale nie były łatwe. Czy ciocia Jadzia naprawdę istnieje? Kto ilustruje książki pani Elizy? Skąd pomysł na książkę „Żółte kółka”? ...i wiele innych. Całe spotkanie przebiegało w doskonałej atmosferze. Nauce towarzyszył śmiech i zabawa, czyli coś co dzieci lubią najbardziej.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

17 października 2014 roku w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się bardzo ciekawe i pełne humoru spotkanie autorskie zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem biblioteki była pani Agnieszka Frączek, autorka książek dla dzieci, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Gong oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Autorka opowiedziała dzieciom jak długą drogę musi przebyć książka od momentu powstania pomysłu aż do chwili kiedy trafi ona w ręce czytelnika. Jak wiele trudu, czasu i ludzi potrzeba, aby można było wziąć ją do ręki.

Podczas spotkania autorka czytała wiersze ze zbiorów "Kanapka i innych wierszy kapka" oraz "Kotostrofy, czyli o kotach strofy". Na licznych przykładach językowych pisarka wyjaśniała meandry języka polskiego. Bawiła się z dziećmi najczęściej popełnianymi błędami językowymi. Wszyscy uczestnicy na pewno zapamiętali, że "ubiera się choinkę, a spodnie się zakłada".

Atmosfera spotkania była bardzo miła i przyjazna. Pod koniec spotkania autorka odpowiadała na pytania i rozdawała autografy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję gościć ją w naszej bibliotece.

„Goście na Boże Narodzenie”

Goście na Boże Narodzenie”

 

20 grudnia w Filii 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się dziesiąte, ostatnie w 2012 r., spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. W spotkaniu wzięło udział siedemnaścioro dzieci i dwoje dorosłych. Omówiliśmy książkę Svena Nordqvista pt. „Goście na Boże Narodzenie”. To już druga z tej serii książka omawiana w klubie. W poprzedniej uczestnicy dyskusji poznali bohaterów książki - staruszka Pettsona i jego kota Findusa. Jak sugeruje sam tytuł, opisana historia wydarzyła się w Boże Narodzenie. Kot Findus z niecierpliwością czekał na choinkę i prezenty, a Pettson chciał kupić dużo dobrego jedzenia na święta. Niestety wyprawa po świąteczne drzewko kończy się upadkiem z sań i zwichnięciem nogi przez staruszka. W związku z tym pan Pettson nie może też zrobić świątecznych zakupów, więc święta zapowiadają się smutne.

Przyjaciele postanowili sami zrobić choinkę. Ścięte wcześniej choinkowe gałązki przymocowali do kijka i Findus ozdobił je wszystkim co znalazł w domu i w szopie oraz tym co udało się zrobić staruszkowi. Na gałązkach zawisły łyżki, zegarek, lampka od roweru, ogarki świec zawinięte w kolorowe gazety i wiele innych mieniących się przedmiotów. O przykrej przygodzie staruszka dowiedział się syn sąsiada i powiadomił okolicznych mieszkańców. Do domu pana Pettsona zaczęli przychodzić sąsiedzi i każdy przyniósł jakieś świąteczne smakołyki. W małym domku zrobiło się gwarno i wesoło, Findus pochwalił się choinką, a staruszek częstował wszystkich i wszystkim dziękował.

Książka pobobała się wszystkim dzieciom uczestniczącym w spotkaniu. Napisana jest z ogromnym poczuciem humoru i zabawnie zilustrowana. Po wysłuchaniu opowiadania mali klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Opowiadanie rozbudziło ich wyobraźnię, podobał się pomysł ozdobienia choinki mieniącymi się przedmiotami, które wcześniej służyły zupełnie innym celom. Wszyscy byli zdania, że cudownie mieć takich dobrych sąsiadów jak sąsiedzi pana Pettsona, którzy pomogą w potrzebie i nie pozwolą by w święta ktoś był smutny i głodny.

Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały z kolorowego kartonu świąteczne bombki.

Na kolejnym klubowym spotkaniu, w czwartek 17 stycznia 2013 r., omawiać będziemy książkę Ewy Stadtmüller „Jak skrzat Jagódka oswajał zimę”.

 

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK dla najmłodszych

F4 MBP w Pabianicach

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi