Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Piotr Żyłka w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

2 czerwca o godz. 17 odbyło się niecodzienne spotkanie w czytelni Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu przy ul. Mickiewicza 6.  Zaproszonym gościem był Piotr Żyłka dziennikarz i publicysta z Krakowa, współautor książki „Życie na pełnej petardzie” z ks. Janem Kaczkowskim oraz „Przepis na (cholernie) szczęśliwe życie” z s. Małgorzatą Chmielewską. Autor opowiedział jaki wpływ na jego życie miało spotkanie z charyzmatycznym księdzem oraz zakonnicą ze Wspólnoty „Chleb Życia”, jak uczył się pokory i wiary, jak zmieniała się jego hierarchia wartości. Słuchacze dowiedzieli się także o pracy dziennikarza internetowego portalu „Deon” i o tym jak prowadzi się polską stronę papieża Franciszka „FaceBóg”. Spotkanie prowadziła Anna Baśnik.  Na zakończenie były autografy i ostatnie rozmowy na gorąco.

spotkanie z Jackiem Cyganem - Filia 1 MBP w Sieradzu

 

Już po raz drugi mogliśmy gościć w Sieradzu legendarnego twórcę piosenek, autora wierszy, prozy, a ostatnio reżysera i aktora wielu spektakli – Jacka Cygana.

Tym razem Gość odpowiedział na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Filii nr 1 i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Nie da się oddać w kilku słowach wspaniałego klimatu i magicznej atmosfery, jaką stworzył Gość w Teatrze Miejskim, gdzie odbyło się spotkanie pełne anegdot, spontaniczności, ciepła i otwartości oraz prywatnych, nigdzie nie publikowanych wspomnień.

Głównym tematem spotkania była najnowsza książka „Przeznaczenie, traf, przypadek” - zbiór opowiadań, które pokazują, że życie mimo najszczerszych starań nie zależy tylko od nas, a pojawiające się nieoczekiwanie „trafy, przypadki” zmuszają bohaterów do przewartościowania swojego życia, niejednokrotnie ucząc pokory. Sięgają one do głębin naszego jestestwa i zmuszają nas do refleksji i kontemplacji życia.

Pobocznymi tematami było reżyseria, teatr, wspomnienie Andrzeja Wajdy.

Specjalnie dla Sieradzan Autor przygotował zdjęcia z prywatnego albumu, opisując w barwny sposób ich historię.

Odwdzięczyliśmy się Panu Jackowi koszem pełnych konfitur, nazwaliśmy tytułami piosenek autora. Do rąk gościa trafiły także przyniesionymi przez czytelników ołówki, zebrane wcześniej w sieci bibliotek miejskich i w redakcjach „Naszego Radia” .

Chciało by się powiedzieć i tak się trudno rozstać....

Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli spotkać Pana Jacka na deskach Teatru w Sieradzu w roli reżysera i aktora.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje Sieradzkiemu Centrum Kultury za udostępnienie sali teatralnej i współorganizację. Pani Monice Waraczyńskiej, za profesjonalne poprowadzenie spotkania. Dziękujemy także „Naszemu Radiu” za objęcie patronatem medialnym wydarzenia oraz Instytutowi Książki za współfinansowanie spotkania.

 

Grażyna Jagielska w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

Gościem kolejnego spotkania w ramach Dyskusyjnych Kubów Książki była Grażyna Jagielska tłumacz, pisarka, dziennikarka, autorka między innymi  wyjątkowych, opartych na osobistych doświadczeniach książek "Miłość z Kamienia" i "Anioły jedzą trzy razy dziennie. Spotkanie z Grażyną Jagielską poprowadzone przez Joannę Lisiecką było na swój sposób wyjątkowe, bo chyba po raz pierwszy rozmowa dotycząca książek autora była jednocześnie rozmową o jego życiu , trudnych, osobistych, czasem bardzo intymnych problemach. Pani Grażyna Jagielska opowiadała między innymi o genezie powstania wspomnianych dwóch książek, w których opisuje  zmagania ze współuzależnieniem od pracy swojego męża wybitnego dziennikarza, reportażysty i korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego. Trwające latami życie w stresie i obawie o życie męża doprowadziło Panią Grażynę do konieczności podjęcia leczenia psychiatrycznego w Klinice Stresu Bojowego. Autorka w interesujący i swobodny sposób odpowiadała na pytania dotyczące lat spędzonych na czekaniu na męża a także o terapii, dzięki której udało jej się uporać z problemami.
Spotkanie z Panią Grażyną Jagielską było wyjątkową okazją zetknięcia się z osobą po przejściach, która nie boi się o tym mówić, dając jednocześnie przykład, że człowiek zmuszony jest pokonywać przeróżne problemy, ale nawet w bardzo trudnych sytuacjach nie można się poddawać. Autorka okazała się osobą ciepłą i przesympatyczną, dzięki temu spotkanie z  nią przebiegło w miłej atmosferze opowieści o życiu, problemach, porażkach i  zwycięstwach człowieka.

Niezapomniane spotkanie z Marta Orzeszyna w dniu 2 października 2015r.

2 października br. mogliśmy uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z Martą Orzeszyną, autorką książki „Król fryzjerów, fryzjer królów – Antoine Cierpikowski : biografia intymna”

Pisarka przybyła na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 MBP w Sieradzu.

Pani Marta wprowadziła nas w świat Antoin'a, odkrywając nieznane dotąd historie z jego życia. Wszelkie tezy poparła dokumentami, listami oraz relacjami osób, które osobiście znały wirtuoza nożyc i grzebienia. Autorka wielokrotnie podkreślała, iż Antoine był postacią wybitną, która dokonała prawdziwych rewolucji w świecie mody. Jej zdaniem, nie mam drugiego Polaka, który zrobiłby tak wielką karierę jak Cierplikowski. Spotkanie wzbogaciła prezentacja materiałów zgromadzonych przez autorkę. Warto dodać, iż praca nad książka oraz jej publikacja zaowocowała tym, iż autorka posiada już prawdziwą kolekcję przedmiotów związanych z karierą i dokonaniami mistrza Antoine’ a. Są to m.in. flakony perfum, puderniczki, fotografie, które spływają do pisarki
z najdalszych zakątków świata.

 

Jesteśmy wdzięczni Pani Marcie za ciekawe spotkanie oraz niezwykłą atmosferę.

Serdecznie Dziękuję wszystkim mediom za obecność podczas spotkania, życzliwość oraz wsparcie. W szczególności zaś serdecznie Dziękujemy „Naszemu Radiu” i Pani Monice Waraczyńskiej , która od początku wspierała nasze działania na antenie i była dużym wsparciem w organizacji spotkania.

Za obecność Dziękujemy także Władzom miasta, przedstawicielom lokalnych instytucji oraz wszystkim uczestnikom spotkania.

Sieradz nie może milczeć o książce poświęconej Antoniemu Cierplikowskiemu, kiedy mówi o niej cały świat. Pani Marta Orzeszyna, pisząc biografię najsłynniejszego fryzjera na świecie, podarowała Sieradzowi niepowtarzalną szansę oraz rozgłos. W końcu ten, który „ze sztuki fryzjerskiej uczynił sztukę prawdziwą” pochodził z naszego miasta.

 

 

Niezapomniane spotkanie z Szymonem Hołownią w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

Niezapomniane spotkanie z Szymonem Hołownią

czwartek, 10 października 2013 17:44

7 października 2013r. Filia nr 1 MBP mogła gościć  niezwykłego gościa, znanego dziennikarza i publicystę  - Szymona Hołownię. Podczas spotkania z dziennikarzami redaktor mówił o pracy w telewizji, o kondycji współczesnych mediów oraz swojej działalności charytatywnej. Z kolei zgromadzeni w auli sympatycy dziennikarza zadawali nurtujące ich pytania dotyczące wiary, obyczajowości kościelnej oraz chrześcijaństwa na świecie. Hołownia chętnie opowiadał także o swojej najnowszej książce oraz o Fundacji Kasisi wspierającej Dom Dziecka w Zambii. Autor nie zawiódł swoich czytelników, którzy już po spotkaniu pytali, kiedy znów odwiedzi Sieradz. Można było w tym dniu nabyć książkę z dużym rabatem i nie bagatela  autografem autora.

 Wszystkich chętnych, którzy chcą wesprzeć Pana Szymona w działalności charytatywnej  zapraszamy na stronę www.fundacjakasisi.pl/

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi