DKK dla dzieci (spotk. 4)

Dnia 3 czerwca br. o godz. 15.00 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym "odliczyło się" czworo naszych młodych "klubowiczów", jak zawsze pod opieką pani bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Na tym ostatnim, przed letnią przerwą, spotkaniu rozmawialiśmy sobie o książce p. Beaty Ostrowickiej "Niezwykłe wakacje", celowo wybranej przed miesiącem, żeby wprowadzić naszą "klubową młodzież" w nastrój, właśnie wakacyjny. Okazało się jednak, że rzecz udała się tylko połowicznie, tzn. dzieciaki ucieszył tytuł, ale przez samą treść przebrnął tylko jeden "klubowicz", jedyny na tym spotkaniu przedstawiciel "męskiego świata", dziewczynkom zaś powieść  p. Ostrowickiej niestety nie przypadła do gustu i poza "szczątkowymi" wątkami przygód paczki przyjaciół z "Niezwykłych wakacji", które im się dość podobały, ulokowały ją na trzecim miejscu w rankingu "lektur" do tej pory "przerobionych" na naszych spotkaniach "młodego DKK". Mizerny zachwyt dziewczyny tłumaczyły, m. in. specyficznym językiem, którym posłużyła się autorka  w pierwszym rozdziale książki, opisującym czasy powrotu króla polskiego Jana III Sobieskiego i jego oddziałów zbrojnych z "odsieczy wiedeńskiej", z których cała historia opisana w powieści wzięła swój początek. Okazało się to pomysłem niestety nietrafionym i dla naszych "klubowiczek" zniechęcającym do dalszej lektury. Nieco inaczej do sprawy podszedł męski przedstawiciel "młodego klubu", któremu książka p. Ostrowickiej "nawet się podobała, a już najbardziej wątek sensacyjny", rozgrywający się w czasach współczesnych oraz pomysł autorki z wykorzystaniem motywu "magicznego przedmiotu", będącego zdaniem chłopca jednym z najważniejszych "bohaterów" powieści.

Jako, że z żywiołową wymianą zdań między przedstawicielami dwóch płci na naszym "klubie", (przy czym pani z biblioteki szkolnej spokojnie przysłuchująca się dyskusji nie opowiadała się neutralnie po żadnej ze stron lekkiego konfliktu literackiego), uporaliśmy się dość żwawo, później pozwoliliśmy sobie na nieco już luźniejszą rozmowę nt. planów wakacyjnych naszych "klubowych dzieciaków". Rozstaliśmy się po niemal dwóch godzinach, ale być może znaczącą rolę odegrał tu fakt, iż następne klubowe spotkanie wstępnie wyznaczyliśmy sobie dopiero 9 września, także o godz. 15.00, kiedy to mamy zamiar wziąć na warsztat "zadaną" do przeczytania przez wakacje książkę Jeanne Birdsall - "Rodzina Penderwicków", a dzieci były tak miłe, że zapewniały nas, iż przez te dwa letnie miesiące będzie im brakowało naszych "klubowych sporów".

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
Ewelina Piwińska
Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2