DKK dla dzieci (spotk. 3)

Dnia 6 maja br. o godz. 15.00 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym gościliśmy 4 dziewczynki  i 1 chłopca oraz towarzyszącą im panią z biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 14.

Rozmawialiśmy o "zadanej" przed miesiącem książce Megan McDonald "Hania Humorek ratuje świat". Obecne na spotkaniu dzieci zgodnym chórem oświadczyły, że "Hania..." podobała im się dużo bardziej, niż omawiana na poprzednim "klubie" książka Doroty Suwalskiej "Zuźka w necie  i w realu", bo "Hania jest śmieszniejsza i fajniejsza, niż Zuźka i ma bardziej zwariowane pomysły".  Nasi młodzi "klubowicze" obdarzyli dużą sympatią bohaterkę powieści Megan McDonald, miewającą swoje "humorki", ale przy tym "złote serce", urwisowatą Hanię.

Jedyny obecny na wczorajszym spotkaniu przedstawiciel "męskiego rodu" powiedział, że "Hania Humorek jest fajna, bo podobna w swoich nastrojach i pomysłach do chłopaka". Dzieci zwróciły też uwagę na szatę graficzną książki - podobała im się bardzo okładka, (stwierdziły nawet,  że gdyby zobaczyły tę powieść w księgarni, to natychmiast by ją kupiły, bo kolorystyka i rysunek na okładce są bardzo interesujące i chciałyby się dowiedzieć o czym jest książka) oraz rysunki
w tekście, (chociaż nie są kolorowe, ale dzieci i tak uznały je za "fajne, śmieszne i odlotowe").

Wszystkim podobała się także czcionka, którą posłużyło się wydawnictwo - dzieci uznały bowiem,  że jest "bardzo wygodna do czytania, bo są duże litery".

Dzieciaki na spotkaniu klubu poddały pani z biblioteki szkolnej pomysł zbierania surowców wtórnych w ich szkole, "tak jak Hania Humorek w swojej szkole", a ich szkolna opiekunka tej idei przyklasnęła i obiecała poprzeć ich starania.

Nasi "klubowicze" czytali nawet na spotkaniu te fragmenty powieści, które im się najbardziej podobały, opatrując je dodatkowo nader celnymi i dowcipnymi komentarzami, więc na "klubie" było bardzo wesoło. Dwie dziewczynki wygłosiły nawet na stojąco "mowy" mające na celu,  jak to określiły "zachęcenie do przeczytania o przygodach wesołej Hani". A chociaż wszystkie obecne na wczorajszym spotkaniu osoby książkę przeczytały, to dziewczyny wytłumaczyły to tym,  że chciały "potrenować", w jaki sposób będą tę książkę "reklamować" innym, którzy jeszcze jej  nie znają.

Wczorajsze spotkanie naszego klubu dla dzieci można chyba uznać za udane, skoro i dzieciaki i "ich pani" z biblioteki szkolnej byli zadowoleni i dobrze się u nas czuli, co zresztą potwierdzają zdjęcia. Mamy, więc cichą nadzieję, że DKK dla dzieci przy naszej placówce będzie istniał i to nadal w tak dobrej "kondycji". A na kolejne, już ostatnie przed wakacjami, spotkanie umówiliśmy się 3 czerwca, również na godz. 15.00, kiedy to "przerobimy" sobie "Niezwykłe wakacje" (nomen omen) książkę Beaty Ostrowickiej.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
Ewelina Piwińska
Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2