DKK dla dzieci (spotk. 1)

Dnia 11 marca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Jest to drugi DKK, który powstał w tym roku w naszej placówce, jako że od stycznia działa także "klub książki" dla dorosłych - odbyły się już dwa spotkania, trzecie zaś przewidziane jest na 18 marca, tj. w przyszłą środę.

Pierwsze spotkanie klubu dla dzieci miało na celu zapoznanie z biblioteką, przedstawienie idei DKK  w Polsce (pokazano prezentację dot. "klubów książkowych", ze strony internetowej Instytutu Książki) oraz ustalenie dnia tygodnia i godziny kolejnych spotkań klubu. W tym pierwszym, organizacyjnym spotkaniu udział wzięło czworo dzieci (3 : 1 - z przewagą dziewczynek), z klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach, które przyprowadziła do nas bibliotekarka  z tejże szkoły. Zaofiarowała się także, iż będzie opiekunem grupy "klubowiczów", która prawdo - podobnie "rozrośnie się" do 11 osób, gdyż tyle właśnie dzieci zgłosiło chęć uczestniczenia w spotkaniach DKK w naszej bibliotece. Te dzieci, które na klub przyszły były tą formą bardzo zainteresowane - miały mnóstwo pytań związanych z książkami i propozycji lektur do omówienia na kolejnych spotkaniach. Zostały nawet jeszcze kilka minut po spotkaniu i przeglądały książki z literatury pięknej dla dzieci, a ponieważ dwie dziewczynki okazały się naszymi czytelniczkami, wybrały sobie książki, które wypożyczyły do domu, oprócz pierwszej propozycji klubowej - "Zuźka w necie i w realu" Doroty Suwalskiej. Pozostała dwójka "klubowiczów" podjęła decyzję o zapisaniu się do biblioteki i korzystaniu z jej księgozbioru.

Myślę, że pierwsze spotkanie DKK dla dzieci można uznać za naprawdę udane, a jego uczestnicy życzliwie zapewniali, że bardzo im się podobało. Przychylnie nastawiona do sprawy spotkań klubu jest także pani z biblioteki szkolnej, która w nim uczestniczyła. Posiedzieliśmy sobie przy herbacie, soku i słodkościach, luźno omawiając "przyszłe życie klubu".

Na następną "klubową nasiadówkę" umówiliśmy się 8 kwietnia, tj. tuż przed świętami wielkanoc -  nymi, kiedy to porozmawiamy o pierwszej "zadanej" lekturze DKK, którą dzieci zabrały do domu, czyli o wspomnianej wcześniej "Zuźce...". Dzieciaki mają się także zastanowić jakie książki chcieliby omawiać na dalszych spotkaniach klubu.

Na tym pierwszym spotkaniu dostali także materiały reklamujące książkę "Droga do Zielonego Wzgórza" - Budge Wilson, (przesłane nam przez WiMBP w Łodzi), która ostatnio jest "modna" wśród czytelników, a "klubowe" dzieciaki, jak się okazało, też są tą pozycją zainteresowane i bardzo się z tych upominków ucieszyły. Kalendarze z reklamą w/w książki natomiast "zawisną"  w szkolnej bibliotece i będą na nich zaznaczane terminy kolejnych spotkań DKK, żeby każde dziecko mogło spojrzeć kiedy wypada data "klubowego rendez - vous" i nie obciążać sobie "pamiętaniem" głowy "przepracowanej szkołą".

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
Ewelina Piwińska
Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2