"Dzieci bohaterów" - Filia nr 2 Pabianice

„Dzieci bohaterów”- Lyonela Troullota były lekturą majowego DKK dla dorosłych. Jest to historia o rodzeństwie które zabiło swojego ojca. Rodzina mieszkała w dzielnicy slamsów. Ojciec to alkoholik, niespełniony bokser który znęcał się nad rodziną. Matka wychowana w domu dziecka prowadzonym przez zakonnice, uległa i zastraszona. Córka rezolutna i bystra natomiast syn delikatny chłopiec o duszy artystycznej. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że nieszczęściem tego chłopaka było, że urodził się w takiej rodzinie. Gdyby wychował się w dobrym domu, pewnie został by artystą. W rodzinie jakiej żył, ojciec na siłę próbował zrobić z niego boksera. Nie miał żadnego wsparcia ze strony biernej matki. Książka pomimo tragicznych historii podobała się. Szczególnie uwagę zwróciła dojrzałość chłopca, który był narratorem książki. Nasunęła się też refleksja, że takie rodziny istnieją również w naszej rzeczywistości, nie tylko w dalekim Haiti. Również podobne dramaty rozgrywają się wokół nas.