"Warunek" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas marcowego spotkania DKK dla dorosłych omawiano książkę Eustachego Rylskiego pt - „Warunek”. Chyba po raz pierwszy uczestników zaintrygowała okładka. Jest to obraz Rene Magritte ' a „Legenda wieku”. Przedstawia on małe krzesełko ustawione na dużym. Zdaniem uczestników to symbol zdobywania sławy w oparciu o cudzą legendę. Wracając do samej książki, bohaterami są dwaj dezerterzy kapitan Rangult mający arystokratyczne korzenie oraz syn popa porucznik Hoszowski. Obaj służyli w armii napoleońskiej. Na początku nienawidzą się, jednak podczas ucieczki wspierają wzajemnie, ratują sobie życie i rodzi się między nimi męska przyjaźń. Choć książka została pozytywnie oceniona przez uczestników, to jednak historia dwóch żołnierzy wydała się smutna. Szczególnie postać kapitana Rangulta oceniono jako tragiczną. Chłopaka, wbrew jego predyspozycji wyszkolono na żołnierza. Zapłacił za to wysoką cenę. Natomiast porucznik Hoszowski nie potrafił odnaleźć spokoju. Wydawało się, że zostanie z Anną, siostrą Rangulta. Jednak okazało się, że stabilizacja nie jest dla niego. Pozostawił Annę, ruszając w dalszą drogę. Język książki nieco podzielił uczestników. Jednym podobał się barokowy styl z domieszką dosadnych żołnierskich słów. Dla innych był męczący i zupełnie nie adekwatny do przedstawianej historii. Następnie spotkanie za miesiąc.