"Zielone dziecko" - Filia 2 Pabianice

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie DKK odbyło się w piątek 13 stycznia. Pomimo pechowej daty, nikomu z uczestników nie stało się nic złego. Przeciwnie, dyskusja przebiegła w sympatycznej atmosferze. Omawiano książkę Herberta Read' a „Zielone dziecko”. Bohaterem jest Olivier, który wyrusza w świat i tworzy własne państwo, a u schyłku życia powraca do rodzinnej angielskiej wioski. Opinie na jej temat były podzielone. Zwolennikom książki podobał się baśniowy klimat, nawiązanie do wydarzeń historycznych i legendy zielonych dzieci. Jedna z uczestniczek zamierza sięgnąć do pozostałej twórczości tego pisarza. Odczytali przesłanie książki, że w życiu im mniej się pragnie, tym jest się szczęśliwszym. Jeden z uczestników zasugerował, że pewnie Paulo Coelho zainspirował się tą książką. Padła jednak też opinia, że prawa wieku rządzą czynami. Kiedy Olivier był młody, miał mnóstwo energii i dlatego podróżował oraz stworzył własne małe państewko. Natomiast na starość po prostu potrzebował spokoju. Nie ma to nic wspólnego z rezygnacji z pragnień. Przeciwnikom „Zielonego Dziecka”, przeszkadzał baśniowy styl, książka była dla nich męcząca.