Kim Edwards - "Córka opiekuna wspomnień". Filia nr 2 Pabianice

W majowym spotkaniu DKK dla dorosłych wzięło udział 10 osób. Omawiano książkę Kim Edwards - „Córka opiekuna wspomnień”. Jest to tragiczna historia rodziny Herny'ch. David i Noah są szczęśliwym małżeństwem, wkrótce na świat ma przyjść ich pierwsze dziecko. Kobieta rodzi bliźnięta syna i córkę. Niestety, okazuje się, że dziewczynka ma zespół downa. Dawid z zawodu lekarz jest przerażony. Sam miał siostrę z zespołem downa, która zmarła na serce. Jej śmierć na zawsze zniszczyła życie matki. Dawid chcąc uchronić ukochaną żonę przed takim dramatem, mówi jej że córka nie żyje. Prosi pielęgniarkę aby zawiozła dziecko do zakładu dla obłąkanych. Kobieta jednak zabiera dziewczynkę do siebie. Noah jednak tęskni za drugim dzieckiem a Davidem targają wyrzuty sumienia. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie.

Książka bardzo poruszyła uczestników spotkania. Jednak opinie na temat czynu Davida były podzielone. Część uczestników współczuła mężczyźnie, że taki straszny ciężar musiał dźwigać przez całe życie. Z ukrycia obserwował dorastającą córkę, tęsknił za nią i ukrywał wielką tajemnice. Inni klubowicze zupełnie nie rozumieli decyzji Davida. Uważali, że postąpił egoistycznie. Wcale nie kierował się troską o żonę ale własną wygodą. Po prostu chciał pozbyć się chorego dziecka. Nie był też dobrym ojcem dla syna, ponieważ zmuszał go do podjęcia studiów medycznych. Nie rozumiał, że chłopak chce zostać muzykiem a nie lekarzem.

Uczestnicy spotkania uznali też, że skoro David zdecydował się na oddanie córki, nie powinien żonie mówić, że się w ogóle urodziła. Noah nie była świadoma podczas porodu, że na świat przyszło 2 dzieci. Przez to że nigdy nie zobaczyła córki nie mogła się z nią pożegnać.

A nieprzeżyta żałoba ciążyła potem na całym jej życiu.

Następne spotkanie odbędzie się 3 czerwca, omawiana będzie książka Majgull Axelsson - „Ja nie jestem Miriam”.