„Comédia infantil”

Mieć dowód tożsamości

28 października br., na ósmym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, omawialiśmy powieść Henninga Mankella „Comédia infantil”. W dyskusji wzięło udział dziesięć osób.

Historia dzieje się w Mozambiku, w mieście Maputo, gdzie na scenie teatru sąsiadującego z piekarnią piekarz Jose Antonio Maria Vaz, po usłyszeniu strzałów, znajduje rannego dziesięcioletniego chłopca. Przez dziewięć kolejnych dni na dachu piekarni wysłuchuje dramatycznej historii dziecka. Nelio wraz z innymi dziećmi żyje na ulicy, a każdy kolejny dzień jest walką o przetrwanie. Tragiczne przeżycia w ogarniętym wojną kraju sprawiły, że dzieci musiały szybko dorosnąć. Ich największym marzeniem jest dach nad głową i dowód tożsamości. Życie w grupie tworzy im namiastkę rodziny, bo każdy chce do kogoś należeć i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Książka Mankella wywołała bardzo ciekawą dyskusję dotyczącą kwestii ludzkiego życia. W „Comédia infantil” widzimy obraz nędzy, brudu, okrucieństwa i obojętność na okrutny los dzieci. ”Ludzie nie budują już domów, lecz kryjówki” - klubowicze przytaczają słowa Nelia. Schowani za murem udają, że nie widzą nędzy i tragedii innych. Los tego chłopca i jego towarzyszy jest konsekwencją bytności białych kolonistów.

Jak zgodnie stwierdzono, utwór skłania do refleksji i ma wymiar uniwersalny, dramat wojny zawsze wywołuje wielkie emocje. O tragicznych zdarzeniach Mankell pisze ładnym, ciepłym językiem, książkę czyta się jak baśń.

Na kolejnym spotkaniu, 25 listopada 2013 r., omawiać będziemy książkę Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie