"Lala" i "Balzakiana"

Dnia 27 lutego br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 38 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym gościłyśmy czternaście osób. Rozmawialiśmy o powieści Jacka Dehnela „Rynek w Smyrnie”. Była to trzecia książka tego autora omawiana przez nas na spotkaniach klubu, dwie poprzednie to „Lala” i „Balzakiana”. „Rynek w Smyrnie” daleko mniej przypadł do gustu naszym klubowiczom niż tamte lektury (zwłaszcza „Lala”, która do dziś jest przez nich wspominana z ogromnym sentymentem). Czym można by wytłumaczyć ten dość krytyczny osąd klubowych czytelników? Z ich wypowiedzi wynikało, że uznali ten tytuł, skądinąd bardzo przez nich cenionego autora, za mało dopracowany, przypominający raczej wprawki pisarskie studenta. Klubowicze nie przestali darzyć pisarza wielką estymą, swoje zastrzeżenia kierowali tylko i wyłącznie pod adresem tej pozycji. Odezwały się wprawdzie nieliczne głosy tych spośród obecnych na spotkaniu, którym powieść wydała się przynajmniej w niektórych aspektach interesująca, ale miały zbyt małą siłę przebicia i utonęły w ferworze ogólnej dyskusji. Wszyscy natomiast podkreślali z wielkim naciskiem nieprawdopodobne wręcz mistrzostwo w posługiwaniu się słowem, którym autor zda się malować swoje opowieści oraz swobodę i artyzm z jakimi używa niemal zapomnianego przez większość współczesnych autorów języka na wysokim literackim poziomie. Spotkanie przebiegło interesująco. Bardzo miłe było także samo zakończenie, bowiem nasi klubowicze zapragnęli lekkiej odmiany i przynieśli wybrane przez siebie wiersze, z rozmaitych względów szczególnie dla nich ważne, by zaprezentować je pozostałym osobom obecnym na spotkaniu DKK. To był bardzo miły akcent i tak udany, że wszyscy obecni stwierdzili, iż chcieliby kontynuować ten zwyczaj na kolejnych spotkaniach klubu. W związku z tym na następnym „zlocie” DKK dla dorosłych, który odbędzie się 27 marca, oprócz omawiania zadanej lektury, a będzie to „Sztuka latania” Magdaleny Kawki, znów będziemy delektować się wybraną przez naszych klubowych gości poezją. Mam nadzieję, że ten zwyczaj zostanie z nami na dłużej, bo naprawdę okazał się bardzo trafionym pomysłem.