Spotkanie grudniowe 2017 "Wędrowne ptaki"

Dnia 20 grudnia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W zajęciach udział wzięło 6 klubowiczów.

Tematem przewodnim była książka pt.: ”Wędrowne ptaki”.

Rozmawialiśmy o ptakach pozostających na zimę w naszym kraju oraz o ptakach odlatujących do ciepłych krajów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w tym temacie.

Kolejnym punktem zajęć była zabawa ruchowa. Każdy uczestnik wylosował nazwę ptaka (były skowronki, wróble oraz zimorodki). Wszystkie ptaki swobodnie latały, ale na dany znak musiały odnaleźć swoją parę. Bawiliśmy się świetnie.

Następnie na wszystkich czekało nie lada wyzwanie. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy. Zadanie polegało na zbudowaniu karmnika. Wśród materiałów do budowy karmnika nie było deseczek i gwoździ, lecz klocki i książki. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach, świetnie się przy tym bawiąc i dzięki temu powstały śliczne karmniki.

Na klubowiczów czekały również „ptasie” zagadki. Za każdą dobrze odgadniętą zagadkę uczestnik zajęć mógł wybrać i przykleić jeden fragment obrazka (wcześniej przygotowane – „papierowe puzzle”). Po odgadnięciu zagadek i dopasowaniu wszystkich elementów obrazka, ukazał nam się przepiękny ptak o nazwie Dudek.

Bawiliśmy się również w zabawę ruchową, która polegała na szukaniu swojego gniazda. Wyobraziliśmy sobie, że każdy z nas jest ptakiem, który nie ma jeszcze swojego „domu”. Ustawione zostały krzesła, które zastępowały gniazda. Było 6 ptaszków, a „gniazd” tylko pięć. Wszystkie „ptaszki” swobodnie fruwały przy dźwiękach cichej i spokojnej muzyki, ale gdy nastała cisza każdy „ptak” musiał znaleźć swoje gniazdo. Za każdym razem było o jedno krzesło mniej. Śmiechu było mnóstwo.

Pod koniec zajęć wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasłem był wyraz Sikorka.

Na koniec spotkania klubu DKK wszyscy wzięliśmy udział w inscenizacji wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. ”Pan tygrys”. W spotkaniu z „Panem Tygrysem” udział brały różne ptaki m.in. Czyżyk, Dzięcioł, Jemiołuszka, Kos, Szczygieł i Wróbel. Każdy z nas wcielił się w jakąś rolę.

Uważam, że były to ciekawe zajęcia i wszyscy świetnie się bawili.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu.