Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Listopadowe spotkanie organizacyjne w Filii nr 62 BMwŁ

W dniu 29.11.2018 r. DKK dla dzieci został przemianowany na DKK dla dorosłych. W związku z tym  w listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne nowego Dyskusyjnego Klubu Książek w Filii nr 62 BMwŁ. Wzięło w nim udział 8 osób. Dyskutowaliśmy na temat preferencji czytelniczych naszych klubowiczów, a także staraliśmy się zintegrować i ustalić plan działania na następne miesiące. Kolejne spotkanie dla naszych czytelników planowane jest na grudzień. Uśmiech

Spotkanie majowe 2018 "Na ratunek Karuzeli"

W środę 30 maja 2018 r. w Filii Nr 61 Biblioteki Miejskiej w Łodzi odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. W zajęciach uczestniczyło 5 osób.

Rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak „Na ratunek Karuzeli”.

Jest to historia opowiadająca o niezwykle bohaterskim czynie, którego dokonał pewien chłopiec o imieniu Antek. Przezwyciężając swój lęk i strach uratował psa, który płynął na krze lodowej w kierunku wodospadu.

Książka wywołała wśród młodych czytelników wiele emocji: strach, empatię, smutek, zadowolenie, radość…

Nawiązując do treści opowiadania klubowicze DKK wykonywali różne zadania:

- wykorzystując cytaty z książki musieli ustawić się w odpowiedniej kolejności,

- szukali ukrytych słów w tekście i rozwiązywali zadania z nimi związane,

- „ratowali/łowili” trzy pluszowe psy za pomocą wędek,

- wzorując się na śmigłach helikoptera wykonywali z zakrętek kolorowe i wirujące „bączki”.

Jak zawsze spotkanie przebiegło w wesołej i bardzo twórczej atmosferze, a wszyscy klubowicze wyszli z biblioteki z nową książką w dłoni.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w środę 20.06.2018 r. na godzinę 16:30.

Spotkanie kwietniowe 2018 "Opowieści ze starego strychu"

Dnia 25. 04. 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tematem przewodnim była książka Beaty Ostrowickiej pt.: ”Opowieści ze starego strychu”.

Po krótkiej pogadance na temat przeczytanej książki, uczestnicy przystąpili do rozwiązywania

przygotowanych dla nich zadań.

Klubowicze przy użyciu latarki musieli odnaleźć ukryte na „strychu” zapakowane przedmioty.

Po powrocie na swoje miejsca i rozpakowaniu paczek, każdy uczestnik opowiadał wymyśloną przez siebie historię na temat znalezionego przedmiotu.

Następnie dzieci zostały podzielone na 3 grupy.

Zadanie polegało na szybkim zwinięciu na patyk dwukolorowej wstążki, do której przymocowana była koperta.

W kopercie ukryte zostały pocięte na części ilustracje przedstawiające wybranych bohaterów książki pt.: ”Opowieści ze starego strychu”.

Każda grupa musiała pokolorować fragmenty ilustracji, a następnie ułożyć je w całość.

Wszyscy spisali się znakomicie.

Po skończonej pracy rozmawialiśmy o obowiązkach, które mieli główni bohaterowie.

Zastanawialiśmy się nad tym, czy dobrze się z nich wywiązywali.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w dyskusji.

Na zakończenie zajęć wszyscy losowaliśmy karteczki z numerkami, które były ukryte w szkatułce znalezionej na „naszym strychu”. Czekały na nas do rozwiązania rebusy, zadania matematyczne, krzyżówki lub obrazki do pokolorowania według podanego szyfru.

Myślę, że to było bardzo udane spotkanie.

Na następne zapraszamy 30 maja 2018 r.

Spotkanie marcowe 2018 "Gdyby jajko mogło mówić"

W środę 28.03.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Filii Nr 61 Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Wzięło w nim udział 7 uczestników.

Na początku przeczytaliśmy fragment książki Renaty Piątkowskiej "Gdyby jajko mogło mówić". Rozmawialiśmy też o tradycjach i obyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi.

Następnie Klubowicze wyruszyli na poszukiwania jajek ukrytych wśród książek. Okazało się, że w niektórych z nich odnaleźli wielkanocne zagadki, a w niektórych czekała niespodzianka - czekoladowe jajeczka.

Na zakończenie wszyscy wykonali koszyczek w kształcie zajączka, w którym umieścili świąteczne życzenia oraz słodkie niespodzianki.

Spotkanie lutowe 2018 "Pięciu Nieudanych"

Dnia 21.02.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Nr 61 Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

W zajęciach udział wzięło 5 klubowiczów.

Tematem przewodnim była książka pt.: ”Pięciu Nieudanych”.

Po omówieniu opowiadania o piątce „nieudanych przyjaciół”, postanowiliśmy stworzyć swoich „nieudanych” bohaterów. Wykorzystaliśmy w tym celu różne materiały plastyczne.

Po zakończeniu pracy nadawaliśmy im imiona i w kilku słowach opisywaliśmy jacy oni są.

Kolejne zadanie polegało na wspólnym zbudowaniu domu dla naszych postaci. Posłużyły nam do tego różnej wielkości pudełka, bibuła i kolorowy papier.

To było bardzo twórcze spotkanie.

Na następne zapraszamy w przyszłym miesiącu.

Spotkanie styczniowe 2018 "Rozgniewany pająk"

W środę 17 stycznia 2018 r. w Filii Nr 61 Biblioteki Miejskiej w Łodzi odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. W zajęciach uczestniczyło 5 osób.

Rozmawialiśmy o książce Tulin Kozikoglu „Rozgniewany pająk”.

Cykl książek „Niesforne Zwierzaki” to bajki z morałem, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. W w/w pozycji występował pająk, który nie mógł pogodzić się z tym, że wszyscy niszczą jego sieci. Zastanawialiśmy się jak mógł temu zapobiec i czy miał rację gniewając się na inne zwierzęta. Najważniejszy był morał tej historii mówiący nam o tym, że ZGODA BUDUJE.

Klubowicze rozwiązywali również zadania związane z treścią książki. Podczas gier i zabaw tworzyli pajęczynę z włóczki, a także pokonywali pajęczynowy tor przeszkód.

Na zakończenie spotkania każdy stworzył swojego wyjątkowego i niepowtarzalnego pająka.

Jak zawsze spotkanie przebiegło w wesołej i bardzo twórczej atmosferze, a wszyscy klubowicze wyszli z nową książką w dłoni. Zapraszamy w środę 21.02.2018 r. na godzinę 16:30.

Spotkanie grudniowe 2017 "Wędrowne ptaki"

Dnia 20 grudnia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W zajęciach udział wzięło 6 klubowiczów.

Tematem przewodnim była książka pt.: ”Wędrowne ptaki”.

Rozmawialiśmy o ptakach pozostających na zimę w naszym kraju oraz o ptakach odlatujących do ciepłych krajów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w tym temacie.

Kolejnym punktem zajęć była zabawa ruchowa. Każdy uczestnik wylosował nazwę ptaka (były skowronki, wróble oraz zimorodki). Wszystkie ptaki swobodnie latały, ale na dany znak musiały odnaleźć swoją parę. Bawiliśmy się świetnie.

Następnie na wszystkich czekało nie lada wyzwanie. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy. Zadanie polegało na zbudowaniu karmnika. Wśród materiałów do budowy karmnika nie było deseczek i gwoździ, lecz klocki i książki. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach, świetnie się przy tym bawiąc i dzięki temu powstały śliczne karmniki.

Na klubowiczów czekały również „ptasie” zagadki. Za każdą dobrze odgadniętą zagadkę uczestnik zajęć mógł wybrać i przykleić jeden fragment obrazka (wcześniej przygotowane – „papierowe puzzle”). Po odgadnięciu zagadek i dopasowaniu wszystkich elementów obrazka, ukazał nam się przepiękny ptak o nazwie Dudek.

Bawiliśmy się również w zabawę ruchową, która polegała na szukaniu swojego gniazda. Wyobraziliśmy sobie, że każdy z nas jest ptakiem, który nie ma jeszcze swojego „domu”. Ustawione zostały krzesła, które zastępowały gniazda. Było 6 ptaszków, a „gniazd” tylko pięć. Wszystkie „ptaszki” swobodnie fruwały przy dźwiękach cichej i spokojnej muzyki, ale gdy nastała cisza każdy „ptak” musiał znaleźć swoje gniazdo. Za każdym razem było o jedno krzesło mniej. Śmiechu było mnóstwo.

Pod koniec zajęć wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasłem był wyraz Sikorka.

Na koniec spotkania klubu DKK wszyscy wzięliśmy udział w inscenizacji wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. ”Pan tygrys”. W spotkaniu z „Panem Tygrysem” udział brały różne ptaki m.in. Czyżyk, Dzięcioł, Jemiołuszka, Kos, Szczygieł i Wróbel. Każdy z nas wcielił się w jakąś rolę.

Uważam, że były to ciekawe zajęcia i wszyscy świetnie się bawili.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu.

Spotkanie listopadowe 2017 "Kajtek, uważaj!"

W środę 15 listopada 2017 r. w Filii Nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Widzew odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W zajęciach uczestniczyło 6 osób.

Rozmawialiśmy o książce Jennifer Berne „Kajtek, uważaj! : mały miłośnik książek zakłada okulary”.

Zastanawialiśmy się także jakie są wady wzroku i czy trzeba nosić okulary. Jako podsumowanie przeczytanego tekstu klubowicze rozwiązywali krzyżówkę.

Później nadszedł czas na gry i zabawy, związane oczywiście z tematem książki. Przyglądaliśmy się zmiennym obrazom, bawiliśmy się ruchomymi obrazkami, podziwialiśmy świat Vadimosa w okularach 3D. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik wykonał taumatrop.

Jak zawsze spotkanie przebiegło w wesołej i bardzo twórczej atmosferze, a wszyscy klubowicze wyszli z nową książką w dłoni. Zapraszamy w środę 20.12.2017 r. na godzinę 16:30.

Spotkanie październikowe 2017 "Tajemnica pewnej sąsiadki"

Dnia 18.10.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii Nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź - Widzew.

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania pani Melanii Kapelusz pt.: ”Tajemnica pewnej sąsiadki”.

Po wysłuchaniu książki zadaniem klubowiczów było odnalezienie dziesięciu przedmiotów, które zgubiła pewna czarownica.

Następnie bawiliśmy się w głuchy telefon. Każdy po kolei musiał powiedzieć na ucho swojemu sąsiadowi jakieś magiczne zaklęcie.

Kolejnym zadaniem było układanie czarodziejskich zaklęć z rozsypanych wyrazów.

Po „ciężkiej pracy” zasłużyliśmy na zabawę. Tym razem bawiliśmy się w „Raz dwa trzy czarownica patrzy”. Wszyscy spisali się bardzo dobrze.

Czarownica przy użyciu swoich magicznych zaklęć i magicznej różdżki zamieniała też dzieci w różne zwierzątka. Tym sposobem gościliśmy w bibliotece groźne lwy, skaczące żabki, miłe kotki, a nawet krokodyle i węże.

Ostatnim punktem programu było narysowanie wspólnego plakatu przedstawiającego czarownicę z czarnym kotem i z magiczną miksturą.

Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. W efekcie końcowym powstała piękna wspólna praca kończąca dzisiejsze spotkanie Klubu DKK.

Serdecznie zapraszamy na następne zajęcia, które odbędą się 15.11.2017 r.

Spotkanie wrześniowe 2017 "Supeł, niesforny pupil"

W środę 20 września 2017 r. w Filii Nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Widzew odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W zajęciach uczestniczyło 8 osób (klubowicze wraz z rodzicami).

Tematem spotkania były psy, gdyż rozmawialiśmy o książce Holly Webb pt.: „Supeł, niesforny pupil”.

Co tym razem robiliśmy na zajęciach? Czytaliśmy, udawaliśmy różne zachowania psów, graliśmy w "psie" memory", rozmawialiśmy o psach pracujących, zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy opiekować się i pomagać potrzebującym pupilom.

Na zakończenie wspólnie ułożyliśmy historię, która zaczynała się od słów: "Był sobie pies, którego nikt nie chciał. Błąkał się bezdomny, zmarznięty i głodny. Aż pewnego dnia…".

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi