Spotkanie październikowe 2016 "Tajemniczy przyjaciel"

W dniu 19.10.2016r w Filii nr 9 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W zajęciach udział wzięło 10 osób (klubowicze i ich rodzice).

Rozpoczęliśmy od przeczytania książki pani Heleny Bros pt. „Tajemniczy przyjaciel”. Następnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Kto to jest Tajemniczy Przyjaciel? Po uzyskaniu odpowiedzi przystąpiliśmy do wyboru cech, którymi powinien wyróżniać się przyjaciel. Na tablicy korkowej przypięty został wyraz: „przyjaciel”. Zadaniem uczestników spotkania było z rozsypanych wyrazów wybranie takich, które pasowałyby do opisu prawdziwego przyjaciela. Dzieci bezbłędnie dokonały wyboru właściwych cech.

Po zakończeniu zadania przyszła kolej na zabawę ruchową przy dźwiękach piosenki „Podaj mi rękę”. Piosenka mówiła o tym, że nawet wśród najlepszych przyjaciół zdarzają się kłótnie, ale najważniejsze jest aby umieć się pogodzić.

Kolejne zadanie polegało na odnalezieniu szyfru do odczytania wyrazów. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa miała do odszyfrowania po 5 wyrazów. Wszyscy spisali się świetnie.

Druga z zabaw ruchowych polegała na odgadnięciu: Kto był tajemniczym przyjacielem.

Jedna osoba miała zawiązane oczy. A druga osoba musiała ją doprowadzić do wcześniej ustawionego krzesła. Zadaniem osoby z zawiązanymi oczami było odgadnięcie, kto był jej tajemniczym przyjacielem, który pomógł dotrzeć jej do celu. Śmiechu było dużo.

Ostatnim punktem programu było stworzenie portretu Tajemniczego przyjaciela.

Była to praca grupowa. Do wykorzystania były następujące materiały: bibuła, guziki, kolorowa włóczka, kredki, mazaki, papier kolorowy, tasiemki i  ścinki materiałów.

Wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w tworzenie portretu Tajemniczego przyjaciela, a właściwie Tajemniczej Przyjaciółki.