Spotkanie październikowe 2015 "Najwierniejsi przyjaciele"

Dnia 19.10.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu DKK. Na spotkanie przybyli klubowicze wraz z rodzicami (10 osób).

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej

pt.: „Najwierniejsi przyjaciele, czyli niezwykłe psie historie”. Bohaterem opowiadania był pies, który uratował życie swojej małej właścicielce. Dziewczynka bawiła się ze swoim psem przed domem. Nagle dostrzegła małą wiewiórkę, za którą pobiegła w stronę pobliskiego lasu.

Po pewnym czasie zorientowała się, że nie pamięta drogi powrotnej. Na szczęście był z nią jej wierny przyjaciel. Kiedy zapadła noc pies czuwał i ogrzewał swoim ciałem małą właścicielkę.

Gdy usłyszał zbliżające się kroki i głosy osób szukających małej dziewczynki, zaczął głośno szczekać, aby wskazać miejsce ich pobytu. W ten sposób został bohaterem , który nie pozwolił umrzeć przerażonej dziewczynce.

Po przeczytaniu tej wzruszającej historii zadaniem Klubowiczek było dopasowanie wyrazów do odpowiedniej kategorii: „Pies jest…” albo „Pies potrafi…”. Podczas dopasowywania każda osoba dodatkowo musiała naśladować różne zachowania oraz cechy psa. Dzieci były zachwycone.

Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli z wizerunkiem pięciu szczeniaków w wiklinowym koszyku. Puzzle składały się z 60 elementów.

Następnie każdy uczestnik zajęć losował po dwie zagadki o tematyce zwierzęcej.

Rozmawialiśmy również jak należy zajmować się psem i jak o niego dbać, aby był szczęśliwy.

Ostatnim punktem programu było wymyślenie stroju dla psa, który został zaproszony na bal dla bohaterów. Na dużym kartonie mieliśmy narysowane kontury psa. Dzieci pracując w grupie oraz używając kredek, mazaków, bibuły i kolorowych wstążek ochoczo zabrały się do pracy. Okazało się, że nasz psi bohater jest rodzaju żeńskiego i otrzymał imię Funia. Dzieci przygotowały spódniczkę z kolorowych wstążek i bibuły oraz czerwoną kokardę na głowę Funi. Dziewczynki wymalowały nawet czerwone usta żeby nasza bohaterka pięknie wyglądała na balu. Powstała piękna praca plastyczna.

Myślę, że zajęcia podobały się wszystkim uczestnikom.

Bibliografia:

-Piątkowska R. „ Najwierniejsi przyjaciele-czyli niezwykłe psie historie”, Warszawa, 2014