Listopad 2013 - Piąte dziecko

W listopadowym spotkaniu wzięło udział 8 osób. Tym razem przedmiotem dyskusji stała się  powieść Doris Lessing Piąte dziecko. Akurat przypadkowo, tak się złożyło, że pisarka kilka dni przed naszym spotkaniem otrzymała literacką Nagrodę Nobla.
Powieść mimo, że krótka, stanowi treściwą opowieść o szczęściu, rodzinie, miłości i przeznaczeniu. Stanowiła doskonały pretekst do dyskusji na temat współczesnych rodzin, podejścia do wychowania dzieci, a także roli feminizmu we współczesnym świecie. Nie było osoby, której nie przeraził przedstawiony przez pisarkę obraz przytułku dla „innych” dzieci stanowiący obraz wyjęty z najgorszego horroru. Przez długi czas próbowaliśmy ocenić Harriet oraz jej rodzinę, dochodząc do konkluzji, iż kobiecie należy przede wszystkim współczuć ze względu na brak wsparcia. Podczas spotkania rozmawialiśmy również na temat innych książek noblistki, z którymi spotkaliśmy się wcześniej. Pojawiły się takie tytuły jak : „Pamiętnik przetrwania”, „Lato przed zmierzchem”, oraz „Dobra terrorystka”.