Styczeń 2012 - Widma w mieście Breslau

W ostatni styczniowy poniedziałek postanowiliśmy wspólnie zmierzyć się z czymś nowym, nigdy bowiem jeszcze nie omawialiśmy żadnego kryminału. Na pierwszy ogień poszedł pan Marek Krajewski i jego „Widma w mieście Breslau”. Spotkanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia, a zarazem przypomnienia, które umożliwił krótki film z Telewizji Polskiej Wrocław, gdzie sympatyczny dr Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego ubrany we frak jeździ po Wrocławiu dorożką i przypomina nam treść powieści. Zaskoczyło mnie to, że książka spodobała się tak niewielu klubowiczom. Skrytykowana była postać głównego bohatera Eberharda Mocka, jego styl życia oraz fabuła, która, jak zgodnie stwierdziły panie oraz jeden pan, była za bardzo przewidywalna. Zachwyciły natomiast opisy – samego Wrocławia, ale również potraw, ofiar zbrodni, czy poszczególnych postaci. Książka Krajewskiego bardzo mi się spodobała i to z przyczyn, które innym przeszkadzały. Chętnie zmierzyłabym się podczas jednego z kolejnych spotkań z inną książką p. Krajewskiego, ale ponieważ nie zyskam aprobaty klubowiczów, spróbujemy czegoś innego. Już za miesiąc ‘Perkalowy dybuk” – może łódzkie klimaty bardziej przypadną do gustu uczestnikom DKK, mimo, że to również kryminał ;)