Maj 2011 - Niewidzialni

Podczas majowego spotkania „przenieśliśmy się” do gorącej Australii za pomocą książki Mateusza Marczewskiego „Niewidzialni”. Autor pokazał nam zawiłość dziejową Aborygenów, rdzennego ludu kontynentu, gdy zaczęli się osiedlać biali. Nagle okazało się, że ich święte miejsca są złożami uranu, który można eksploatować,  rząd australijski zabierał dzieci z mieszanych rodzin, aby wykorzenić z ich świadomości mentalność aborygeńską. Byli traktowani jakby ich nie było, jakby nie istnieli, nie posiadali wielowiekowej tradycji, jakby wszyscy zniknęli nagle wraz z przybyciem białych – stąd tytuł powieści – „Niewidzialni”. Książka przypadła nam do gustu, a zdania na temat Aborygenów, którzy zostali w niej przedstawieni były podzielone. Jedni twierdzili, że powinni opuścić zajmowane przez nich terytoria i pozwolić się ucywilizować, inni zaś, że zdecydowanie powinni tam pozostać, gdyż te tereny należą do nich.

Oprócz dyskusji na temat książki rozmawialiśmy również o znanych Aborygenach, m.in.: Cathy Freeman, Davidzie Gulpililu, a także Burnum Burnum. Na zakończenie za pośrednictwem portalu YouTube wysłuchaliśmy gry na didgeridoo, tradycyjnym instrumencie Aborygenów oraz zapoznaliśmy się z ciekawostkami dotyczącymi owej ludności, które zostały pominięte w książce p. Marczewskiego.