Kwiecień 2011 - Persepolis

W kwietniowym spotkaniu wzięło udział 7 osób. Po raz pierwszy omawianą lekturą był komiks, obrazkowa autobiografia Marjane Satrapi. Autorka opisuje w nim swoje dzieciństwo i młodość w kraju rządzonym przez szacha, a następnie reżim ajatollahów. W rzeczywistości opisywanej przez autorkę znajdujemy wiele zbieżności z szarą Polską lat 80-tych. U nas również zagraniczne plakaty, reklamy, słodycze czy katalogi były jedynym kontaktem z lepszym, kolorowym życiem. Zakupową mekką dla mieszkańców Iranu również była Turcja, do której jeździli po płyty, kasety, dżinsy  kurtki. Autorka podkreśla, że konflikty dzisiejszego świata nie toczą się między Wschodem i Zachodem, islamem, a chrześcijaństwem, tylko między fanatykami i „ludźmi inteligentnymi”. Dzięki formie komiksowej poszczególne informacje dawkowane są w łatwy i przystępny sposób. Dodatkowym atutem jest, jak wspólnie stwierdziliśmy perspektywa dociekliwej małej dziewczynki – osądzającej wszystko tak jak dzieci – bez udziwnień i zakłamań. Dodatkowo nie brakuje tutaj specyficznego poczucia humoru. Autorka doskonale opisała swój sprzeciw wobec absurdalnych zakazów, wskazówek moralnych i wobec bezsensu, za jaki uważa religijny reżim.
Mimo, iż większość klubowiczek stwierdziła, że wyrosła już z komiksów, to ten omawiany przez nas ze względy na swój uniwersalny charakter, wart był przeczytania i na długo pozostanie jeszcze w naszej pamięci.