Sierpień 2009 - Dziewczyny z Portofino

31 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem – zapewne w dużej mierze ze względu na okres wakacyjny, wzięło w nim udział jedynie 6 osób. Mimo to kameralna atmosfera sprzyjała dyskusji na temat książki Grażyny Plebanek: „Dziewczyny z Portofino”. Jej akcja skupiona jest wokół życia czterech bohaterek. Udało nam się zaobserwować, że świat Hanki, Mani, Agnieszki i Beaty nie kręci się wokół chłopaków. Wielokrotnie poruszane są tu kwestie przyjaźni, rodziny, polityki, a także relacje matka-córka, które jak mogliśmy zaobserwować na przykładzie Mani w dużym stopniu odbiegają od prawidłowych, zdrowych relacji. Na tym przede wszystkim skupiła się nasza dyskusja. Czytając powieść zaobserwowaliśmy jak zmieniała się psychika bohaterek, a także ich poglądy i nastawienie do życia.

Na zakończenie wspominaliśmy wspólnie nasze rozrywki z dzieciństwa: pierwsze gumy balonowe, widoczki zakopywane w piasku, oranżadę w proszku, czy gumę do skakania. Rozrywki dzisiejszych dzieci w dużej mierze skupiają się na grach komputerowych, przez co – jak wspólnie stwierdziliśmy – dużo tracą, a wspomnienia za 20 lat będą o wiele uboższe. Miejmy jednak nadzieję, że wciąż można spotkać domki na drzewach i zakopane gdzieś pod ziemią szkiełka zawierające roślinki i świecidełka...