Luty 2010 - Mała Ikar

22 lutego o godzinie 17:00 spotkaliśmy się po raz kolejny w czytelni biblioteki, by porozmawiać na temat książki Helen Oyeyemi „Mała Ikar”. Mroźny wieczór nie odstraszył naszych klubowiczów, których tym razem zjawiło się aż jedenastu. Powieść wywarła mieszane uczucia wśród uczestników spotkania. Bohaterka książki – dziewczynka o imieniu Jessamy nie znalazła akceptacji w swojej rodzinie, ani wśród rówieśników, dlatego zaprzyjaźniła się z wyimaginowaną postacią – Tilly Tilly. Dorośli nie przypuszczali, że jej stany lękowe wynikały z nieakceptowania rzeczywistości. Jessamy w przeciwieństwie do nich śmiało manifestuje swoją odrębność nie pozwalając sobie na tłumienie emocji w jakikolwiek sposób. Uczestnikom spotkania podobało się, że w powieści odnajdujemy zarówno elementy filozoficzne, rozbudowaną, choć celowo prostą narrację, jak i barwne rysy psychologiczne postaci, dzięki którym możemy lepiej ocenić poszczególne osoby.

Podczas dyskusji poruszyliśmy problematykę trudnego dzieciństwa, braku zrozumienia i akceptacji ze strony innych, które jest niezwykle ważne w okresie dorastania i ma ogromny wpływ na kształtowanie psychiki i późniejszego postrzegania rzeczywistości. Jedna z uczestniczek doceniła umiejętne połączenie elementów afrykańskiego folkloru z angielskimi realiami. Są to dwa zupełnie odrębne światy, które w powieści Oyeyemi pokazują nam jak różne zasady funkcjonowania obowiązują w każdym z nich.

Doszliśmy do wniosku, że jest to przede wszystkim książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, próbie zwalczenia lęków i stawieniu czoła światu, który nas otacza. Obrazowość, którą posłużyła się autorka, elementy magii, trzymanie w napięciu do ostatniej strony, sprawiły, że lekturę czytało się z zapartym tchem, a dyskusja była długa i interesująca.