Styczeń 2010 - Traktat o łuskaniu fasoli

25 stycznia odbyło się kolejne spotkanie DKK, a zarazem pierwsze w 2010 roku. Uczestniczyło w nim 9 osób. Tym razem dyskusję poprowadził pan Zbigniew Wojciechowski. Tematem była powieść Wiesława Myśliwskiego: „Traktat o łuskaniu fasoli”. Książka została bardzo pozytywnie oceniona przez klubowiczów. Trzy osoby już wcześniej miały do czynienia z powieścią jednak chętnie przeczytały ją ponownie. Książka wywiera ogromne wrażenie na czytelniku. Każdy z nas chciałby spotkać człowieka, który w tak interesujący sposób opowiada o swoim życiu; począwszy od lat dzieciństwa, poprzez okres wojny, aż do teraźniejszości… Zatrzymać się na chwilę w małej chatce, przystanąć, powspominać… To rzeczy, których nam brakuje w świecie, gdzie wszystko toczy się w pośpiechu, a chyba tak być nie powinno, każdy powinien dążyć do tego, by oprócz realizacji własnych celów i zamierzeń znaleźć również czas na zachwyt nad prostymi sprawami, chwile zadumy przy filiżance herbaty i uśmiech podczas oglądania starych fotografii, bądź wspominania przeżyć z lat minionych… Na zakończenie dyskusji przyszedł czas na kilka refleksji osobistych, do których skłoniła klubowiczów lektura książki. Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, jaki wpływ mają przeżycia z dzieciństwa na późniejsze życie, a także, co jest ważniejsze: zdobywanie coraz wyższych stanowisk i bogacenie się, czy praca związana z tym, co naprawdę się lubi… Większość z nas stwierdziła, że satysfakcja finansowa nie stanowi klucza do prawdziwego szczęścia i należy postępować zgodnie z głosem własnego serca, by czuć się naprawdę spełnionym.

Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a dyskusja była niezwykle owocna. Termin kolejnego ustaliliśmy na 22 lutego, jak zwykle w ostatni poniedziałek miesiąca, o godzinie 17:00.