"Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego - relacja ze spotkania DKK

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • dscf8015
  • dscf8016
  • dscf8017

Dnia 17 kwietnia 2008 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznejw Tomaszowie Mazowieckim odbyło się drugie spotkanie młodzieżowego koła Dyskusyjnego Klubu Książki.Tematem spotkania były "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego.
Opinie na temat tej książki  były różne. Jednym podobało się połączenie opisów podróży autora z fragmentami "Dziejów" Herodota, inni  natomiast byli nimi znużeni i uważali, że autor zbyt wiele miejsca poświęca relacji Greka. Wszyscy jednak byli zgodni, że najważniejszą zaletą "Podróży z Herodotem", jest mistrzostwo języka, a co za tym idzie, umiejętność wprowadzenia czytającego w klimat opisywanych wydarzeń.
Obecna na spotkaniu pani Urszula Stefaniak, opiekun grupy i nauczycielka języka polskiego w II LO, przybliżyła zebranym postać Ryszarda Kapuścińskiego opowiadając młodzieży o spotkaniu z pisarzem, które miało miejsce kilka lat temu w siedzibie tej szkoły.
W trakcie dyskusji potwierdzono opinie o autorze jako o człowieku, który swój zawód wykonywał z pasją i nigdy nie sprzeniewierzył się zasadzie rzetelności w relacjach z wydarzeń jakie opisywał.
Dalsza rozmowa potoczyła się w kierunku zagadnień związanych z warsztatem dziennikarskim. Dużo uwagi poświęcono pogoni przedstawicieli tego zawodu za tematami, które mają przynieść im poklask i sławę, a nie mają żadnej wartości informacyjnej dla odbiorców, albo wprost zafałszowują rzeczywistość.
Wszystkie te nakreślone podczas spotkania zagadnienia, ściśle powiązane z postacią głównego bohatera dyskusji Ryszarda Kapuścińskiego, spowodowały w młodych ludziach niedosyt wiedzy na jego temat. Mimo, że spotkanie trwało ponad dwie godziny nie zdołano przedyskutować wszystkich nurtujących klubowiczów kwestii. Wiele osób zadeklarowało chęć przeczytania kolejnych książek tego autora a ci, którzy byli już po ich lekturze chętnie polecali kolejne tytuły.

Izabela Migowska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla młodzieży