Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Długa droga w dół" Nick Horby - relacja ze spotkania DKK w Radomsku

W dniu 24.08.2018r. odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Radomsku. W spotkaniu brało udział 9 osób. Klubowicze tym razem dyskutowali na temat książki Nika Hornby'ego "Długa droga w dół". 

Czasami w najmniej oczekiwanym momencie życia poznajemy ludzi, którzy zmieniają nasze życie. I o tym właśnie opowiada książka. To opowieść o ludziach, którzy nie spotkaliby się ze sobą, gdyby nie pewna sylwestrowa noc i dach znanego budynku, z którego mieli skoczyć popełniając samobójstwo. Nie wpłynęliby na swoje życie i nie spojrzeli na nie pod innym kątem. To idealna książka dla ludzi, którzy nie widzą sensu dalszego życia i dla tych, którzy szukają luźno napisanej książki utrzymanej w poważnej tematyce.

Na motywach tej książki powstał film pt "Nauka spadania". Klubowiczki dla porównania obejrzały również tę adaptację. 

Na koniec spotkania, w związku ze 100-leciem niepodległości Polski, odczytano wiersz Adama Mickiewicza "Do Matki Polki" wybrany z "Listy 44 tekstów Antologii Niepodległości" zamieszczonej na Oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na każdym następnym spotkaniu odczytywane będą kolejne wybrane teksty z tej Listy.

Na wrześniowym spotkaniu klubowiczki będą rozmawiać o książce Katarzyny Enerlich "Wiatr od jezior".

"Dom Augusty" Majgull Axelsson - relacja ze spotkania DKK w Radomsku

W dniu 22.06.2018 r. odbyło się trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Radomsku. Klubowicze tym razem dyskutowali na temat książki Majgull Axelsson "Dom Augusty".

"Dom Augusty" to saga o kobietach "samotnych", które w swoim życiu powielają nieświadomie błędy swoich poprzedniczek. To przejmująca opowieść o braku ciepła, miłości, zrozumienia, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, napisana w niezwykły sposób. Nie jest to jednak powieść, którą można przeczytać od razu, jednym tchem. Jest to rodzaj prozy, który należy dawkować sobie w małych ilościach, czytając bardzo uważnie, żeby nie pogubić się w chronologii wydarzeń i w powiązaniach rodzinnych między postaciami. Zdaniem klubowiczek powieść jest urzekająca, poruszająca i przejmująco smutna.

W spotkaniu brało udział 9 osób. Następna dyskusja zaplanowana jest na 24.08.2018 r. a członkowie klubu zmierzą się wtedy z porównaniem książki Nicka Hornby'ego "Długa droga w dół" z jej adaptacją filmową.

"Najgorszy człowiek na świecie" w DKK w Radomsku

25 maja 2018r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, na którym klubowiczki rozmawiały o książce "Najgorszy człowiek na świecie" Małgorzaty Halber.

"Nałóg bierze się z nieustającej potrzeby odczucia ulgi. Bo sam już... nie możesz ze sobą wytrzymać" (str. 213)

Książka "Najgorszy człowiek na świecie" Małgorzaty Halber to historia nałogu i walki z nim.  Jest to spowiedź Krystyny - alkoholiczki i narkomanki, dla której świat w upojeniu alkoholowym był piękny, kolorowy i wspaniały, bez alkoholu nudny i bezbarwny. Bohaterka dobiegając trzydziestki czuje się nieszczęśliwa i uświadamia sobie, że jest uzależniona. Mimo to długo nie jest w stanie tak o sobie powiedzieć. W końcu postanawia stać się osobą zdrową i podejmuje terapię. Tu zaczyna się proces wychodzenia z nałogu... długi, żmudny, trudny.

Dyskutujący wspólnie stwierdzili, że jest to trudna książka. Że nie można o niej powiedzieć... piękna. Ale z pewnością jest prawdziwa, szczera i bolesna. Czyta się ją wolno, mozolnie ale wspaniale skłania do przemyśleń, zmusza do zatrzymania się i zastanowienia nad sobą.

W dyskusji brało udział 6 osób. Na następne, czerwcowe spotkanie klubowiczki wybrały książkę Majgull Axelsson "Dom Augusty".

 

"Bursztynowa dziewczyna" w MBP w Radomsku

20 kwietnia 2018 r. rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Na pierwsze spotkanie członkowie wybrali książkę o jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku Annie Jantar - "Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach" Marioli Pryzwan. Książka składa się ze wspomnień najbliższej rodziny Anny Jantar, jej przyjaciół, kolegów ze środowiska artystycznego i wszystkich tych, którzy zetknęli się z jej talentem muzycznym. Wspomnienia te pozwalają czytelnikowi poznać jej osobę i krok po kroku prześledzić zarówno karierę, jak i zmiany zachodzące w życiu prywatnym tej gwiazdy. Książka obfituje także w fotografie z rodzinnych zbiorów Anny Jantar oraz zdjęcia pochodzące od jej przyjaciół i różnego rodzaju instytucji kulturalnych.

Klubowicze polecają tą pozycję nie tylko osobom, które wychowywały się przy przebojach Anny Jantar ale także poznającym dopiero jej twórczość. Każdy z jej utworów słuchany po przeczytaniu tej książki nabiera nowych barw, ukazuje niewidzialne wcześniej wersy. Dyskutujący uznali, że miło było poczytać i przypomnieć sobie czas gdy Anna Jantar zagościła w naszym życiu ze swoją twórczością.

W dyskusji wzięło udział 9 osób. Na następne, majowe spotkanie członkowie wybrali książkę Małgorzaty Halber "Najgorszy człowiek na świecie".

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi