Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Chichot losu" H. Lemańskiej - DKK w Radomsku

W dniu 21 listopada 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Spotkanie składało się z dwóch części.

O godz. 16.00 rozpoczęło się od dyskusji o książce Hanki Lemańskiej "Chichot losu". Książka mówi o tym, że w życiu nie da się wszystkiego zaplanować i tego właśnie doświadczyła bohaterka książki Joanna. Prawdziwy chichot losu to przemiana singielki, której życie w biegu, bez zobowiązań, pędu do kariery, burzy przemiana w opiekunkę dzieci z troskami dnia codziennego, ze stabilizacją i obdarzaniem zaufaniem innych osób z jej otoczenia. "Chichot losu" jest przyjemną, ciepłą i uroczą książką...

O godz. 17.00, tak jak i wszyscy zgłoszeni członkowie klubów województwa łódzkiego przystąpiliśmy do V edycji Dyktanda Klubów DKK Województwa Łódzkiego, które w tym roku zatytułowane było "Spacer ulicą Piotrkowską". Była trema ale i świetna zabawa.

W spotkaniu brało udział 9 osób.

Wieczór z twórczością Tadeusza Różewicza - DKK w Radomsku

11 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Członkowie tym razem spotkali się na "Wieczorze z twórczością Tadeusza Różewicza" - poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty pochodzącego właśnie z Radomska. Powodem były obchody 100-lecia województwa łódzkiego oraz trwający właśnie w tych dniach w Radomsku coroczny Różewicz Open Festiwal. Recytacje, rozmowy, osobiste wspomnienia, dotyczyły głównie Tadeusza Różewicza ale dzięki fascynacji twórczością reżysera Stanisława Różewicza - brata, przypomniano również i jego postać. 

"Opowieść o Blanche i Marie" - Per Olov Enquist w DKK w Radomsku

26.07.2019r., w upalne, wakacyjne popołudnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Członkowie tym razem postanowili porozmawiać o książce Pera Olova Enquista "Opowieść o Blanche i Marie".

Blanche i Marie - królowa histeryczek i polska noblistka, a w tle Charcot, Freud, Piotr Curie i Paul Langevin oraz epizodycznie przewijające się inne znane osoby. Jest to historia dwóch kobiet, miłości, przyjaźni oraz ceny jaką się płaci za bycie sobą i wolność wyboru. Obie były silnymi kobietami, dążącymi do realizacji swoich marzeń, nie poddającymi się losowi, a jednocześnie tak okrutnie przez los potraktowanymi. Książka to spojrzenie na miłość, naukę, epokę.

W rozmowie brało udział 9 osób.

Następne spotkanie w sierpniu, tym razem z książką "Rosyjska namiętność" Reyes Monforte.

"Bez mojej zgody" J. Picoult - DKK w Radomsku

24.06.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Tym razem członkowie rozmawiali o książce Jodi Picoult "Bez mojej zgody". Książka ta, to opowieść o rodzinie Fitzgeraldów, która w momencie diagnozy ich dwuletniej córki stała się rodziną dysfunkcyjną. U małej Kate wykryto ciężką formę białaczki. O dawcę szpiku nie jest łatwo więc rodzice, Brian i Sara, zdecydowali się na powołanie na świat kolejnego dziecka, tym razem metodą in vitro. Na świat przychodzi Anna. Niestety z biegiem lat Kate potrzebuje coraz to nowych terapii, przez co Anna wielokrotnie musi oddawać krew, szpik, a nawet nerkę. Tu zaczyna się akcja książki: trzynastoletnia Anna nie zgadza się na transplant, który mógłby uratować siostrę i wynajmuje prawnika, by móc w końcu decydować o własnym ciele.

To piękna, wzruszająca książka o miłości, poświęceniu, wymagająca głębokich rozważań natury etycznej.

W dyskusji brało udział 9 osób.

Następne spotkanie już w lipcu, tym razem z książką Pera Olova Enquista "Opowieść o Blanche i Marie".

"Złoty sen" - DKK w Radomsku

W piątek 26.04.2019r. w Filii nr 1 MBP w Radomsku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o książce. Tym razem była to powieść "Złoty sen" Grażyny Jeromin-Gałuszki. "Złoty sen" to literatura dla kobiet i o kobietach. Główne bohaterki to kobiety w różnym wieku, o różnej przeszłości i doświadczeniach życiowych. Łączy je jedno - ich życie w mniejszym lub większym stopniu związane jest z willą w miejscowości uzdrowiskowej na wschodzie Polski. Łączy je również wyjątkowa przyjaźń. Powieść jest bardzo nastrojowa, nostalgiczna. O przemijaniu, cierpieniu, miłości... Ale nie brakuje w niej również ciepła wypełniającego serce czytelnika. 

Kolejną omawianą książką będzie "Bez mojej zgody" Jodi Picoult a spotkanie odbędzie się 14.06.2019r.

''Prowadź swój pług przez kości umarłych" - DKK w Radomsko

W dniu 14.03.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Radomsku. Dyskusja zgromadziła 10 osób a poświęcona była książce Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" nominowanej w tym roku do jednej z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury na świecie Man Booker International Prize. Powieść Olgi Tokarczuk to historia opowiedziana z punktu widzenia obrończyni zwierząt - thriller moralny z kryminalną zagadką. Główna bohaterka, Janina Duszejko, to samotna kobieta, emerytka. która kocha zwierzęta i nienawidzi myśliwych i kłusowników. Pewnego roku dochodzi do serii tajemniczych morderstw, dokonywanych na ważnych członkach lokalnej społeczności. Janina twierdzi, że za zbrodnie odpowiadają zwierzęta, które mszczą się na swoich oprawcach, a swoją wiedzę opiera na astrologii... To książka wymagająca skupienia. Nie ma oszałamiającej akcji ale ma zaskakujące zakończenie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 26.04.2019 r. i będzie to rozmowa na temat książki "Złoty sen" Grażyny Jeromin-Gałuszki.

"Zdrada" P. Coelho - DKK dla dorosłych w Radomsku

W dniu 25.01.2019 roku odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działającego przy MBP w Radomsku. W spotkaniu poświęconym książce Paula Coelho "Zdrada" brało udział 9 osób.

"Zdrada" to opowieść o poszukiwaniu siebie i wewnętrznych rozterkach bohaterki Lindy, 31-letniej dziennikarki. Wszystko co kobieta w jej wieku powinna mieć Linda posiada, ma kochającego męża, cudowne dzieci, piękny dom. Jednak Lindzie zaczyna czegoś brakować. Ma dość rutyny, monotonii, nudy. Pragnie przeżyć coś szalonego, mocnego i żywiołowego, co na nowo ją ożywi. I tą przygodą, która ma sprawić, że jej życie będzie piękniejsze i bardziej sensowne jest zdrada. Książka skłania do refleksji - dlaczego nie dostrzegamy tego co mamy i jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, żeby zmienić nasze życie? 

Tematem kolejnego spotkania będą "Strofy o miłości". Spotkanie odbędzie się 14.02.2019 roku i będzie to wspólne czytanie najpiękniejszych wierszy o miłości.

"Bezdomna" - świąteczne spotkanie DKK w Radomsku

14.12.2018 roku w Filii nr 1 MBP, w świątecznej scenerii, spotkało się grono klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Na to spotkanie zostały zaproszone także dzieci z klubiku "Molik książkowy", działającego również w Filii nr 1. Panowała świąteczna atmosfera: rozmowy o zwyczajach, śpiewanie kolęd i wspólne ozdabianie świątecznych pierników, czytanie świątecznych opowiadań i bajek... Klubowicze rozmawiali również o przeczytanej powieści Katarzyny Michalak "Bezdomna", utrzymanej również częściowo w świątecznej atmosferze. Książka opisuje losy młodej kobiety Kingi, którą życie wielokrotnie boleśnie doświadczyło. Opowiada o smutku, rozczarowaniu, bólu, cierpieniu, próbie wybaczenia nie tylko innym ale i samemu sobie. Ale mimo wszystko jest tu również wiara, nadzieja, przyjaźń i miłość.

Następne spotkanie już w nowym 2019 roku.

"Spacer nad rzeką" M. A. Oleksy - DKK Radomsko

29.11.2018r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Radomsku spotkali się w Filii nr 1 na kolejnym spotkaniu, które rozpoczęło się od przeczytania wybranego tekstu z Listy 44 tekstów Antologii Niepodległości - wiersza Marii Konopnickiej "Pieśń o domu". Następnie klubowicze rozmawiali o przeczytanej książce "Spacer nad rzeką" Moniki A. Oleksy. "Spacer nad rzeką" to nostalgiczna opowieść obyczajowa o miłości, o wybaczaniu, o rodzinnych sekretach i o malowniczym Kazimierzu Dolnym. Jest to książka lekka i przyjemna w odbiorze, pobudza do refleksji. Jest warta przeczytania.

O godzinie 17.00 wszyscy uczestnicy spotkania (10 osób) przystąpili do IV edycji Dyktanda Klubów województwa łódzkiego. Tytuł tegorocznego Dyktanda brzmiał "Ulubiona książka pani Marii". Klubowicze z wielką ochotą sprawdzili swoją znajomość ortografii i zasad pisowni.

Następne spotkanie, już w świątecznej atmosferze, zaplanowano na 14.12.2018r.

 

"Wiatr od jezior" Katarzyny Enerlich w DKK w Radomsku

W dniu 28.09.2018 roku odbyło się piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Radomsku. W spotkaniu brało udział 6 osób. Klubowicze tym razem rozmawiali na temat książki "Wiatr od jezior", rozkochanej w Mazurach autorki Katarzyny Enerlich.

Jest to powieść głęboka w treści, refleksyjna, dotycząca historii kilku pokoleń części mieszkańców niewielkiej wsi Zelwągi na Mazurach, wyznawców Wspólnoty Wyznaniowej - Kościół Mormonów. Akcja powieści toczy się w dwóch, a nawet trzech przestrzeniach czasowych, ściśle powiązanych. Powieść zawiera w swojej treści zbrodnię i śledztwo, tajemnice a nawet romans, przepełniona jest opisami przyrody i piękna Mazur. Warto przeczytać.

W związku ze 100-leciem niepodległości Polski odczytano również kolejny tekst z "Listy 44 tekstów Antologii Niepodległości" zamieszczonej na Oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - opowiadanie Sobolewskiego ze sceny I Dziadów cz. III Adama Mickiewicza.

Na następne spotkanie klubowicze wybrali książkę Moniki A. Oleksy "Spacer nad rzeką".

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi