Grażyna Jeromin-Gałuszka "Kobiety z Czerwonych Bagien"

27 kwietnia 2016 r. odbyło się trzecie spotkanie DKK. Tym razem podzieliłyśmy się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki Grażyny Jeromin – Gałuszki „Kobiety z Czerwonych Bagien”.
Literacka opowieść w której poznajemy stuletnią historię „Czerwonych Bagien” i kobiet tam mieszkających uczestniczkom spotkania podobała się. Opowieść, czasami baśniowa, czasami zupełnie realna, została oceniona jako łatwa, miła i przyjemna w odbiorze. Bohaterki to samotne, nietuzinkowe, posiadające określone zasady kobiety, które mogłybyśmy, a nawet chciałybyśmy spotkać w swoim życiu. Posiadają silne osobowości, dzięki czemu mogą przetrwać różne trudne momenty. W życiu kierują się emocjami . "Rób, co ci serce dyktuje. Najwyżej potem będziesz żałować", to myśl, która prowadzi przez życie nasze bohaterki.
Uczestniczki spotkania zapytane czy chciałyby spędzić swoje życie w Czerwonych Bagnach odpowiadały różnie:
raczej nie…,
może, ale na chwile…
Jedna z klubowiczek podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami, gdyż właśnie w miejscu podobnym do Czerwonych Bagien spędziła dzieciństwo. Miejsce i czas w nim spędzony wspominała bardzo ciepło.
Lektura zainspirowała nas do rozmowy o naszych własnych losach. Każdy ma własną historię, może nie tak oryginalną i ciekawą jak ta opowiedziana w powieści, ale własną. Chętnie rozmawiałyśmy o własnych kolejach losu, o miejscach w których przyszło nam żyć. Tym razem bohaterki literackie sprowokowały nas abyśmy porozmawiały o sobie, i tu chyba odnalazłyśmy największy atut  tej książki.