Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Rebecca Donovan „Co jeśli…”

Rebecca Donovan jest autorką książki „Co jeśli…” o której rozmawiałyśmy podczas styczniowego spotkania DKK. Lektura klubowiczkom się podobała, choć zaznaczały, że kierowana jest do młodego czytelnika, który z pewnością odbiera ją inaczej…
Akcja powieści rozgrywa się w takim właśnie środowisku. Podejmuje tematykę wyborów życiowych młodych ludzi, tajemnic przeszłości, które mogą zmieniać w zasadniczy sposób ludzkie losy. Myślą przewodnią książki jest „Co, jeśli dostałbyś drugą szansę na to, by kogoś poznać raz jeszcze?” 
Lektura spowodowała, że rozmawiałyśmy o naszym prawie do tajemnic, manipulacji i konsekwencjach pewnych zachowań., oraz o tym, że drugiej szansy może nie być…

Maria Nurowska „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”

Podczas grudniowego spotkania rozmawiałyśmy o książce Marii Nurowskiej „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”. Książka opowiada o nieznanych wątkach z życia Sergiusza Piaseckiego, Czesława Miłosza i Jadwigi Waszkiewicz.Jak wynikało z rozmowy, niemalże każda klubowiczka sięgnęła do biografii Piaseckiego i Miłosza. Zastanawiałyśmy się na ile historia przedstawiona w książce jest prawdziwa a w których momentach jest jedynie fikcją literacką. Podczas spotkania pozwoliłyśmy sobie na ocenę postaw opisanych osób.
Książkę polecamy innym czytelnikom.
Po spotkaniu kilka osób sięgnęło po książki Sergiusza Piaseckiego.

"Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz

Podczas spotkania DKK, 27 listopada 2017 roku, rozmawiałyśmy o książce Magdaleny Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. Klubowiczki określiły lekturę jako łatwą, miłą i przyjemną.  Narratorką jest Ewa, młoda mężatka, której ogólnie mówiąc, nie podoba się własne życie . Bohaterka jest nieszczęśliwa, bo lekceważy ją mąż, poroniła a chciałaby być mamą, zostaje zwolniona z pracy, wszystko jest źle i nie tak jak powinno być. Rozwiązaniem wydaje się być podwójna zdrada…
Próbowałyśmy ocenić bohaterkę…, przeczytajcie książkę i oceńcie sami…
Lektura spowodowała, że zaczęłyśmy rozmawiać o współczesnym świecie, wartościach i relacjach międzyludzkich.

"Julita i huśtawki" Hanny Kowalewskiej

30 października rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej „Julita i huśtawki”. Książka uczestniczkom spotkania bardzo się podobała. Dla większości naszych klubowiczek w powieści autorka opisuje czasy ich młodości. Przypomina najważniejsze wydarzenia z tych nie bardzo odległych lat, klimat PRL-u , absurdu w jakim przyszło żyć ówczesnemu społeczeństwu. Na ich tle pokazuje życie różnych ludzi należących do jednego pokolenia. Doszukałyśmy się w niej ponadczasowych wartości zapisanych w życiu każdego człowieka. Nie jest ważne w jakich czasach żyjemy, a raczej jakimi jesteśmy ludźmi, każdy może spotkać w swoim życiu Julitę i jej anioły.

"Słońce w słonecznikach" Dominiki Stec

24 kwietnia podczas spotkania DKK w Filii nr 11 MBP Łódź – Bałuty uczestniczki podzieliły się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki Dominiki Stec „Słońce w słonecznikach”.  Akcja powieści toczy się w prowincjonalnym miasteczku w końcu lat pięćdziesiątych. Poznajemy losy młodej Tereski, jej pierwsze miłości i związane z nimi dramaty. Poznajemy również Teresę jako siedemdziesięcioletnią kobietę, która za sprawą podarowanego jej pamiętnika poznaje swoją młodość z perspektywy obcego jej człowieka…Odkrywa fakty ze swojego życia, o których istnieniu nie miała pojęcia, poznaje prawdę o ludziach, którzy wywarli ogromny wpływ na historię jej życia. Teresa uświadamia sobie jak bardzo została oszukana…
Wspólnie stwierdziłyśmy, że to interesująca książka, inaczej odbierana przez osoby młode a inaczej przez osoby, które z własnej młodości pamiętają opisane w powieści czasy.

"Córka Rembrandta" Lynn Cullen

20 marca w siedmioosobowym gronie rozmawiałyśmy o książce  Lynn Cullen „Córka Rembrandta”, która jest fikcyjną opowieścią o ostatnich latach życia wielkiego malarza, widzianymi przez młodą dziewczynę  Cornelię, przybraną córkę artysty. Lektura uczestniczkom spotkania bardzo się podobała. Poczuły klimat siedemnastowiecznego Amsterdamu, czasów w których żył Rembrandt. Co ciekawe, niemalże każda uczestniczka, która przeczytała książkę pod jej wpływem sięgnęła do biografii malarza, aby sprawdzić czy opisane koleje życia pokrywają się z rzeczywistością. Polecamy książkę innym czytelnikom.

"Nie idź tam człowieku!" Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenek

13 lutego podczas spotkania DKK w Filii nr 11 MBP Łódź-Bałuty rozmawiałyśmy o książce Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenek „Nie idź tam człowieku!”, stanowiącej dziennik z pielgrzymki, którą odbył autor.
Części klubowiczek lektura się podobała a części nie.
Podobała się tym, które w swoim życiu miały podobne doświadczenia, czy to z pielgrzymek czy innych wędrówek pieszych. Te czytelniczki poczuły klimat, mogły przypomnieć sobie swoje wędrówki i niejako przemierzać szlak razem z autorem.
Książka nie podobała się klubowiczom, dla których wszelkie wędrówki piesze to coś obcego, czego nigdy nie doświadczyły i za czym nigdy nie tęskniły. Być może po lekturze, za jakiś czas odezwie się w nich taka potrzeba…

"Dobre geny" Hanny Cygler

Podczas styczniowego spotkania rozmawiałyśmy o książce „Dobre geny” Hanny Cygler. Lektura podobała się klubowiczkom. Oceniły ją jako dobrą powieść współczesną, którą czyta  się łatwo i przyjemnie. Rozmawiałyśmy o losach głównej bohaterki, o tym w jaki sposób osoby z jej rodziny i najbliższego otoczenia, chroniąc własne interesy wpłynęły na jej los. Czy miały do tego prawo…
Lektura skłoniła nas do dyskusji o tytułowych genach i ich roli w życiu człowieka. Zastanawiałyśmy się, czy nasze starania i różnego rodzaju działania mogą wygrać w starciu z genami ?

Papierowe marzenia - Richard Paul Evans

12 grudni w podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce "Papierowe marzenia", którą napisał Richard Paul Evans.

Książka części klubowiczek  bardzo się podobała a drugą cześć rozczarowała.

Podobała się, bo porusza ważny temat, drogi życiowej, niebezpieczeństw które czekają na każdego młodego człowieka. Pieniądze, które przeszkadzają podczas gdy powinny pomagać, fałszywe przyjaźnie, które kończą się wraz z finansami. To spotyka głównego bohatera, który niejako zdradza ojca i  jego ideała, roztrwania powierzony mu majątek, staj się bezdomny. Na szczęście ma drugą szansę w życiu. Ktoś podaje mu rękę, a ciężka praca pomaga odzyskać to co stracił.

Nie podobała się bo temat potraktowany zbyt bajkowo i przewidywalnie. W książce wszystko jest proste i lekkie.  Czytelniczkom zabrakło czegoś, co sprawiłoby, że czytana książka  zamiast baśnią o synu marnotrawnym byłaby prawdziwą opowieścią  o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Guillaume Musso - "Ta chwila"

„Ta chwila” to książka Guillaume Musso o której rozmawiałyśmy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 12 listopada 2016r w Filii nr 11 MBP Łódź –Bałuty.

Okazało się, że klubowiczki już wcześniej czytały inne książki, tego popularnego w ostatnim czasie francuskiego autora.
Ale…
Tym razem, autor niemalże do końca trzymał nas w wielkiej niewiadomej.
Czym jest opowieść autora ?
Czy to opowieść fantastyczna ? Jeśli tak, to dlaczego brakuje opisu świata alternatywnego, w którym to główny bohater przebywa przez cały rok. Poznajemy tylko jeden dzień z każdego kolejnego roku jego życia. Tak przez kolejne lata…
Dlaczego autor na ten temat milczy ?
Takie były odczucia klubowiczek podczas lektury, bardzo podobne. Każda wiedziała, że autor i tym razem czymś musi nas zaskoczyć. Oczywiście było w tym dużo racji. Na kilku ostatnich stronach poznajemy tajemnice… (nie będziemy zdradzać jaką, niech każdy kto chce odkryje ją sam).

Zakończenie,i  tu też klubowiczki były zgodne, skłania do przemyśleń, zaskakuje i może próbuje nam o czymś ważnym powiedzieć.

Zachęcamy do przeczytania książki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi