Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Julita i huśtawki" Hanny Kowalewskiej

30 października rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej „Julita i huśtawki”. Książka uczestniczkom spotkania bardzo się podobała. Dla większości naszych klubowiczek w powieści autorka opisuje czasy ich młodości. Przypomina najważniejsze wydarzenia z tych nie bardzo odległych lat, klimat PRL-u , absurdu w jakim przyszło żyć ówczesnemu społeczeństwu. Na ich tle pokazuje życie różnych ludzi należących do jednego pokolenia. Doszukałyśmy się w niej ponadczasowych wartości zapisanych w życiu każdego człowieka. Nie jest ważne w jakich czasach żyjemy, a raczej jakimi jesteśmy ludźmi, każdy może spotkać w swoim życiu Julitę i jej anioły.

"Córka Rembrandta" Lynn Cullen

20 marca w siedmioosobowym gronie rozmawiałyśmy o książce  Lynn Cullen „Córka Rembrandta”, która jest fikcyjną opowieścią o ostatnich latach życia wielkiego malarza, widzianymi przez młodą dziewczynę  Cornelię, przybraną córkę artysty. Lektura uczestniczkom spotkania bardzo się podobała. Poczuły klimat siedemnastowiecznego Amsterdamu, czasów w których żył Rembrandt. Co ciekawe, niemalże każda uczestniczka, która przeczytała książkę pod jej wpływem sięgnęła do biografii malarza, aby sprawdzić czy opisane koleje życia pokrywają się z rzeczywistością. Polecamy książkę innym czytelnikom.

"Nie idź tam człowieku!" Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenek

13 lutego podczas spotkania DKK w Filii nr 11 MBP Łódź-Bałuty rozmawiałyśmy o książce Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenek „Nie idź tam człowieku!”, stanowiącej dziennik z pielgrzymki, którą odbył autor.
Części klubowiczek lektura się podobała a części nie.
Podobała się tym, które w swoim życiu miały podobne doświadczenia, czy to z pielgrzymek czy innych wędrówek pieszych. Te czytelniczki poczuły klimat, mogły przypomnieć sobie swoje wędrówki i niejako przemierzać szlak razem z autorem.
Książka nie podobała się klubowiczom, dla których wszelkie wędrówki piesze to coś obcego, czego nigdy nie doświadczyły i za czym nigdy nie tęskniły. Być może po lekturze, za jakiś czas odezwie się w nich taka potrzeba…

"Dobre geny" Hanny Cygler

Podczas styczniowego spotkania rozmawiałyśmy o książce „Dobre geny” Hanny Cygler. Lektura podobała się klubowiczkom. Oceniły ją jako dobrą powieść współczesną, którą czyta  się łatwo i przyjemnie. Rozmawiałyśmy o losach głównej bohaterki, o tym w jaki sposób osoby z jej rodziny i najbliższego otoczenia, chroniąc własne interesy wpłynęły na jej los. Czy miały do tego prawo…
Lektura skłoniła nas do dyskusji o tytułowych genach i ich roli w życiu człowieka. Zastanawiałyśmy się, czy nasze starania i różnego rodzaju działania mogą wygrać w starciu z genami ?

Papierowe marzenia - Richard Paul Evans

12 grudni w podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce "Papierowe marzenia", którą napisał Richard Paul Evans.

Książka części klubowiczek  bardzo się podobała a drugą cześć rozczarowała.

Podobała się, bo porusza ważny temat, drogi życiowej, niebezpieczeństw które czekają na każdego młodego człowieka. Pieniądze, które przeszkadzają podczas gdy powinny pomagać, fałszywe przyjaźnie, które kończą się wraz z finansami. To spotyka głównego bohatera, który niejako zdradza ojca i  jego ideała, roztrwania powierzony mu majątek, staj się bezdomny. Na szczęście ma drugą szansę w życiu. Ktoś podaje mu rękę, a ciężka praca pomaga odzyskać to co stracił.

Nie podobała się bo temat potraktowany zbyt bajkowo i przewidywalnie. W książce wszystko jest proste i lekkie.  Czytelniczkom zabrakło czegoś, co sprawiłoby, że czytana książka  zamiast baśnią o synu marnotrawnym byłaby prawdziwą opowieścią  o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Guillaume Musso - "Ta chwila"

„Ta chwila” to książka Guillaume Musso o której rozmawiałyśmy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 12 listopada 2016r w Filii nr 11 MBP Łódź –Bałuty.

Okazało się, że klubowiczki już wcześniej czytały inne książki, tego popularnego w ostatnim czasie francuskiego autora.
Ale…
Tym razem, autor niemalże do końca trzymał nas w wielkiej niewiadomej.
Czym jest opowieść autora ?
Czy to opowieść fantastyczna ? Jeśli tak, to dlaczego brakuje opisu świata alternatywnego, w którym to główny bohater przebywa przez cały rok. Poznajemy tylko jeden dzień z każdego kolejnego roku jego życia. Tak przez kolejne lata…
Dlaczego autor na ten temat milczy ?
Takie były odczucia klubowiczek podczas lektury, bardzo podobne. Każda wiedziała, że autor i tym razem czymś musi nas zaskoczyć. Oczywiście było w tym dużo racji. Na kilku ostatnich stronach poznajemy tajemnice… (nie będziemy zdradzać jaką, niech każdy kto chce odkryje ją sam).

Zakończenie,i  tu też klubowiczki były zgodne, skłania do przemyśleń, zaskakuje i może próbuje nam o czymś ważnym powiedzieć.

Zachęcamy do przeczytania książki.

"Złote nietoperze" Grażyny Jeromin - Gałuszki

10 października 2016 r. podczas spotkania rozmawiałyśmy o książce, będącej debiutem literackim Grażyny Jeromin – Gałuszki .  
„Złote nietoperze” , bo taki jest tytuł książki,  podobały się paniom uczestniczącym w spotkaniu DKK.
Dlaczego ?
Autorka zabrała czytelniczki w odległe miejsce, tym razem na wzgórze, gdzieś na wsi, gdzie wszystko wydaje się proste, każdy zna swoje miejsce, ma do wykonania określone prace, gdzie nawet każde najmniejsze zwierzątko ma swoje imię.  Tam rozgrywa się akcja powieści. Poznajemy Matyldę, Lorę, Mateusza, ich sąsiadów i osoby z otoczenia. Bohaterowie powieści są barwni i charakterystyczni. Każdy jest inny i żaden nie jest zwyczajny i przeciętny.  Mateusz wyplata koszyki, Matylda, młoda kobieta pilnuje domu, uprawia ziemię, hoduje zwierzęta i to wystarcza jej do szczęścia… Dlaczego i co burzy to szczęście ?  Kim jest Lora ? Dlaczego kobiety się spotykają, co je łączy i dlaczego prowadzą życie nieco inne od przyjętych norm ?
Rozmawiałyśmy o motywach zachowań  bohaterek powieści, o tym w jaki sposób nasz los zależy od nas samych a jaki wpływ ma na niego przypadek.  
Klubowiczki  określiły powieść  jako nieco baśniową, oderwaną od rzeczywistości. Opisane w książce emocje, schematy zachowań ludzki jako jak najbardziej prawdziwe.

Z chęcią sięgniemy po inne książki tej autorki…

Manuela Gretkowska - "Europejka"

Podczas pierwszego po wakacjach spotkania DKK w pięcioosobowym gronie rozmawiałyśmy o „Europejce” Manueli Gretkowskiej. Okazało się, że klubowiczki raczej nie czytały innych książek autorki. Słyszały może różne opinie o jej twórczości, o tym, że to autorka kontrowersyjna, może nawet skandalistka.
„Europejka” to dość osobisty dziennik z okresu kilkunastu miesięcy poprzedzających wejście Polski do Unii Europejskiej. Stąd tytuł i temat tak obecny w tym czasie w naszym społeczeństwie. Czy jesteśmy w Europie, czy może jeszcze nie…. 
Podczas spotkania rozmawiałyśmy o przedstawionych w dzienniku poglądach i doszłyśmy do wniosku, że trafnie komentują rzeczywistość sprzed ponad dziesięciu lat. Mogłyśmy je porównywać z własnymi przemyśleniami z tego właśnie okresu. Porozmawiać o tym co zmieniło się w naszym życiu przez ostatnie kilkanaście lat. Czy spełniły się nasze oczekiwania, czy coś nas zaskoczyło…
Podobały nam się także przedstawione w dzienniku obrazy życia rodzinnego.

„Ludzie z wysp” Elizabeth Gilbert

23 maja na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce „Ludzie z wysp” Elizabeth Gilbert. Po autorce bestselleru „Jedz, módl się, kochaj” oczekiwałyśmy, że  zabierze nas na odległe wyspy, na których zostaniemy aż skończy się opowieść.
Tymczasem…,
klubowiczki  niemalże jednogłośnie stwierdziły, że książka im się nie podobała. Nie oczarował nas ani klimat wysp, ani mieszkańcy, ani toczące się bitwy homarowe. Tematyka homarów jakby odległa i mało interesująca.
Ale…,
okazało się, że dyskusja o lekturze spowodowała , że doszłyśmy do pewnych wniosków. Jest to książka, która w realistyczny sposób opisuje życie zwykłych ludzi, w tym wypadku mieszkańców wysp. To życie jest dość monotonne i tylko czasami dzieje się coś wyjątkowego. Takie jest życie zwykłych ludzi nie wyłączając nas samych, może nawet bywa nudne, zwykłe i przez to interesujące. Zwykłym życiem nie zawsze rządzą wielkie emocje i na co dzień sensacja nie goni sensacji. Takie właśnie jest życie ludzi z wysp.
Analizowałyśmy różne zachowania mieszkańców.
Z uśmiechem rozmawiałyśmy o miejscowych dziwakach.
Z oburzeniem mówiłyśmy o zachowaniu panny Very w stosunku do babki i matki Ruth.
Oceniałyśmy zachowanie Ruth.
Po zakończonej dyskusji jedna z czytelniczek postanowiła przeczytać książkę jeszcze raz.

Grażyna Jeromin-Gałuszka "Kobiety z Czerwonych Bagien"

27 kwietnia 2016 r. odbyło się trzecie spotkanie DKK. Tym razem podzieliłyśmy się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki Grażyny Jeromin – Gałuszki „Kobiety z Czerwonych Bagien”. 
Literacka opowieść w której poznajemy stuletnią historię „Czerwonych Bagien” i kobiet tam mieszkających uczestniczkom spotkania podobała się. Opowieść, czasami baśniowa, czasami zupełnie realna, została oceniona jako łatwa, miła i przyjemna w odbiorze. Bohaterki to samotne, nietuzinkowe, posiadające określone zasady kobiety, które mogłybyśmy, a nawet chciałybyśmy spotkać w swoim życiu. Posiadają silne osobowości, dzięki czemu mogą przetrwać różne trudne momenty. W życiu kierują się emocjami . "Rób, co ci serce dyktuje. Najwyżej potem będziesz żałować", to myśl, która prowadzi przez życie nasze bohaterki.
Uczestniczki spotkania zapytane czy chciałyby spędzić swoje życie w Czerwonych Bagnach odpowiadały różnie:
raczej nie…,
może, ale na chwile…
Jedna z klubowiczek podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami, gdyż właśnie w miejscu podobnym do Czerwonych Bagien spędziła dzieciństwo. Miejsce i czas w nim spędzony wspominała bardzo ciepło.
Lektura zainspirowała nas do rozmowy o naszych własnych losach. Każdy ma własną historię, może nie tak oryginalną i ciekawą jak ta opowiedziana w powieści, ale własną. Chętnie rozmawiałyśmy o własnych kolejach losu, o miejscach w których przyszło nam żyć. Tym razem bohaterki literackie sprowokowały nas abyśmy porozmawiały o sobie, i tu chyba odnalazłyśmy największy atut  tej książki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi