Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Niechciana prawda" Agaty Kołakowskiej

26 listopada 2018 r.  podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce Agaty Kołakowskiej „Niechciana prawda”.  Jest to opowieść o kobiecie, która dowiaduje się, że jej mąż jest gejem, rozpada się małżeństwo, Beata pozostaje z trzynastoletnim synem a mąż odchodzi do kochanka. Rozmawiałyśmy o opisanych wydarzeniach, o reakcjach bohaterów, o ich dalszych losach. Doszłyśmy do wniosku, że autorka przedstawiła problem w dość delikatny,  cukierkowy sposób. Bohaterowie dość szybko godzą się z zaistniałą sytuacją, przeżywają rozterki, układają sobie życie na nowo. Beata jest niemalże ideałem, jej mąż Marek, pomimo, że krzywdzi swoją decyzją najbliższych stara się, aby jak najmniej cierpieli. Doszłyśmy do wniosku, że w książce zabrało prawdziwych emocji zdradzonej kobiety i mężczyzny, który odkrywa swoja prawdziwą naturę. Mimo to uznałyśmy, że temat podjęty przez autorkę jest bardzo trafiony i potrzebny.

"Przerwana podróż" Ireny Matuszkiewicz

29 października podczas spotkania DKK omawiałyśmy książkę Ireny Matuszkiewicz „Przerwana podroż”. Lektura podobała się wszystkim uczestniczkom spotkania. Podobała nam się konstrukcja powieści. Autorka opowiedziała o życiu kilku osób, uczestników nieszczęśliwego wypadku. Mamy okazje poznać te osoby, ich wcześniejsze losy i ocenić ich zachowania. Jedna z uczestniczek spotkanie określiła, że są to bardzo autentyczne postacie, stanowiące przekrój współczesnego społeczeństwa. Klubowiczki oceniły powieść bardzo wysoko za temat i sposób opisania. Jedna z pań powiedziała, że powieść nie zawiera zbędnych opisów, wątków. Z całą pewnością sięgniemy po inne książki autorki.

"Lodowa pułapka" Kitty Sewell

24 września 2018 r.  podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o książce Kitty Sewell „Lodowa pułapka”. Klubowiczkom książka bardzo się podobała.  Określiły ja jako ciekawą i zaskakującą, bohaterów jako charakterystycznych i wyrazistych. Zwróciły uwagę na pokazania różnic życia w Anglii i w małym kanadyjskim miasteczku za kołem polarnym . Czytelniczki  wspólnie z głównym bohaterem czekały na rozwikłanie zagadki jego tajemniczego ojcostwa.  „Lodowa pułapka” to powieść obyczajowa, ale trzyma w napięci jak dobry kryminał. Polecamy książkę i chętnie sięgniemy po inną lekturę tej autorki.

Magdalena Kawka "Sztuka latania"

26 marca podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o książce Magdaleny Kawki „Sztuka latania”. Książka opowiada o życiu młodych dziewczyn, przyjaciółek, szukających swojego miejsca w życiu. Kiedy zaczyna się dorosłość, kiedy zaczynamy w pełni odpowiadać za swoje wybory i zachowania ?
Na to pytanie starałyśmy się odpowiedzieć analizując zachowanie bohaterek powieści. Starałyśmy się zrozumieć i ocenić postawę Marty, jej zachowanie, plany życiowe i tajemnice. W jaki sposób śmierć Marty zmieniła życie Zosi, czy tylko przyspieszyła pewne decyzje, czy może je przewartościowała i ułożyła wszystko od nowa…
Zapraszamy czytelniczki do lektury „Sztuki latania” Magdaleny Kawki.

„Światło nie może zgasnąć” Diane Chamberlainem

26 lutego spotkałyśmy się w sześcioosobowym gronie, aby porozmawiać o książce Diane Chamberlain „Światło nie może zgasnąć”. Wywiązała się dyskusja, ponieważ jednej z klubowiczek książka zupełnie się nie podobała, natomiast pozostałym nawet bardzo. Rozmawiałyśmy o bohaterach powieści, okolicznościach, w których splątały się ich losy. Oceniłyśmy postawę bohaterów, zwłaszcza Annie O’Neill, która wzbudziła w nas różne skrajne emocje.
Polecamy książkę „Światło nie może zgasnąć” Diane Chamberlainem jak również inne książki tej autorki.

Diane Chamberlainem „Światło nie może zgasnąć”

26 lutego spotkałyśmy się w sześcioosobowym gronie, aby porozmawiać o książce Diane Chamberlain „Światło nie może zgasnąć”. Wywiązała się dyskusja, ponieważ jednej z klubowiczek książka zupełnie się nie podobała, natomiast pozostałym nawet bardzo. Rozmawiałyśmy o bohaterach powieści, okolicznościach, w których splątały się ich losy. Oceniłyśmy postawę bohaterów, zwłaszcza Annie O’Neill, która wzbudziła w nas różne skrajne emocje.
Polecamy książkę „Światło nie może zgasnąć” Diane Chamberlainem jak również inne książki tej autorki.

Rebecca Donovan „Co jeśli…”

Rebecca Donovan jest autorką książki „Co jeśli…” o której rozmawiałyśmy podczas styczniowego spotkania DKK. Lektura klubowiczkom się podobała, choć zaznaczały, że kierowana jest do młodego czytelnika, który z pewnością odbiera ją inaczej…
Akcja powieści rozgrywa się w takim właśnie środowisku. Podejmuje tematykę wyborów życiowych młodych ludzi, tajemnic przeszłości, które mogą zmieniać w zasadniczy sposób ludzkie losy. Myślą przewodnią książki jest „Co, jeśli dostałbyś drugą szansę na to, by kogoś poznać raz jeszcze?” 
Lektura spowodowała, że rozmawiałyśmy o naszym prawie do tajemnic, manipulacji i konsekwencjach pewnych zachowań., oraz o tym, że drugiej szansy może nie być…

Maria Nurowska „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”

Podczas grudniowego spotkania rozmawiałyśmy o książce Marii Nurowskiej „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”. Książka opowiada o nieznanych wątkach z życia Sergiusza Piaseckiego, Czesława Miłosza i Jadwigi Waszkiewicz.Jak wynikało z rozmowy, niemalże każda klubowiczka sięgnęła do biografii Piaseckiego i Miłosza. Zastanawiałyśmy się na ile historia przedstawiona w książce jest prawdziwa a w których momentach jest jedynie fikcją literacką. Podczas spotkania pozwoliłyśmy sobie na ocenę postaw opisanych osób.
Książkę polecamy innym czytelnikom.
Po spotkaniu kilka osób sięgnęło po książki Sergiusza Piaseckiego.

"Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz

Podczas spotkania DKK, 27 listopada 2017 roku, rozmawiałyśmy o książce Magdaleny Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. Klubowiczki określiły lekturę jako łatwą, miłą i przyjemną.  Narratorką jest Ewa, młoda mężatka, której ogólnie mówiąc, nie podoba się własne życie . Bohaterka jest nieszczęśliwa, bo lekceważy ją mąż, poroniła a chciałaby być mamą, zostaje zwolniona z pracy, wszystko jest źle i nie tak jak powinno być. Rozwiązaniem wydaje się być podwójna zdrada…
Próbowałyśmy ocenić bohaterkę…, przeczytajcie książkę i oceńcie sami…
Lektura spowodowała, że zaczęłyśmy rozmawiać o współczesnym świecie, wartościach i relacjach międzyludzkich.

"Julita i huśtawki" Hanny Kowalewskiej

30 października rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej „Julita i huśtawki”. Książka uczestniczkom spotkania bardzo się podobała. Dla większości naszych klubowiczek w powieści autorka opisuje czasy ich młodości. Przypomina najważniejsze wydarzenia z tych nie bardzo odległych lat, klimat PRL-u , absurdu w jakim przyszło żyć ówczesnemu społeczeństwu. Na ich tle pokazuje życie różnych ludzi należących do jednego pokolenia. Doszukałyśmy się w niej ponadczasowych wartości zapisanych w życiu każdego człowieka. Nie jest ważne w jakich czasach żyjemy, a raczej jakimi jesteśmy ludźmi, każdy może spotkać w swoim życiu Julitę i jej anioły.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi