"Genialna przyjaciółka" Elena Ferrante

W dniu 10 czerwca 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Eleny Ferrante pt. „Genialna przyjaciółka”. Książka opowiada historię sześćdziesięcioletniej Eleny Greco która dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. Historia zawarta w książce była interesująca, choć samą książkę klubowiczkom ciężko się czytało. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.