Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Blondynka na Czarnym Lądzie" Beata Pawlikowska

       W dniu 28.10.2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu książki omawialiśmy książkę „Blondynka na Czarnym Lądzie” Beaty Pawlikowskiej. Książka przedstawia zapis przeżyć autorki podczas jej pobytu na afrykańskim safari. Autorka opisuje niezwykle barwną faunę i florę; najdziwniejsze zwyczaje zwierząt oraz ludzi zamieszkujących wioski Buszmenów i Masajów. Wraz  z czytelnikiem przygląda się polowaniu lwów, atakowi likeonów na masajskie dziecko, bocianowi na afrykańskiej sawannie oraz wielu innym cudom natury. Klubowiczki oceniły książkę jako bardzo interesującą i ciekawą, choć dla niektórych było to  pierwsze spotkanie z twórczością Beaty Palikowskiej. Dodatkowo lekturę ubarwiają załączone zdjęcia i minimalistyczne rysunki samej autorki.

"Obiecaj mi" Harlan Coben

        W dniu 30.09.2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę „Obiecaj mi” Harlana  Cobena.  Książka „Obiecaj mi” przedstawia losy dwóch 18-letnich dziewczyn : Katie i Amie, które uciekły z domu. Początkowo  wydaje się czytelnikowi, że te sprawy coś  łączy:  dziewczyny chodziły do tej samej szkoły, znały się z widzenia, obie ukończyły 18 lat i obie są w ciąży. Myron – detektyw, pewnego razu podsłuchuje rozmowę dwóch młodych dziewczyn. Jedna z nich jest córk...ą jego przyjaciół. Ponieważ zdarza się im wracać po imprezie z pijanym kierowcom, Myron wymusza na nich obietnicę, że kiedy będą w takiej sytuacji, to do niego zadzwonią, a on nie pytając o nic im pomoże. Ma w pamięci, że właśnie w takiej sytuacji kiedyś zginęła jego bliska osoba. Dlatego Amie pewnej nocy dzwoni do niego prosząc o pomoc, którą, zgodnie z przyrzeczeniem spełnia. Wynikają z tego same kłopoty, gdyż dziewczyna zaginęła, a Myron był ostatnią osobą, z jaką się skontaktowała. Detektyw rozpoczyna poszukiwania, bo czuje się winny, zaczynają się kłopotyz rodzicami dziewczyny, sytuacjami, które musi rozwiązać. Przy pomocy przyjaciół sprawy doprowadza do końca i zagadka zostaje rozwiązana.
Klubowiczki uznały, iż  kryminał dobrze się czyta,  wątek sensacyjny został zgrabnie poprowadzony,a zakończenie było zaskakujące. Książka godna polecenia.

Dyskusja w przestrzeni publicznej

       W dniu 05.08.2016 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowali o książce  Jodi Picoult pt:”Bez mojej zgody” w przestrzeni publicznej. Członkowie na rowerach wybrali się na pobliską polanę nad rzeką, gdzie rozmawiali i dyskutowali  na temat przeczytanej książki. Miejsce dyskusji wybrali sami klubowicze. Książka wszystkim się podobała. Członkowie porównywali ją z filmem. Piękna pogoda i dobre humory pomogły spędzić ten czas w miłej i radosnej atmosferze. Wszystkim taki rodzaj spotkania bardzo się podobał, klubowicze wyrazili chęć następnych takich innowacyjnych spotykań.

Wakacyjne spotkanie

      W dniu 27 lipca 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę „W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz.  Książka przedstawia historię prawniczki robiącej wielką karierę w Warszawie, która zachodzi w ciążę z kolegą z pracy. On nie chce dziecka, ona postanawia je urodzić - podczas delegacji postanawia porzucić wspaniałe perspektywy zawodowe i zaczyna na obczyźnie nowe życie. Szybko okazuje się, życiowa katastrofa staje się początkiem nowej drogi życiowej. Wraz... z rozwijającą się ciążą rośnie wokół Mirandy krąg niebanalnych przyjaciół Colin, młody chłopak jeżdżący na wózku inwalidzkim, stara Angielka, wdowa po znanym profesorze filozofii i kilka innych osób, którym jest potrzebna i którzy otaczają ją swoją sympatią oraz opieką. Miranda po raz pierwszy czuje się wolna i szczęśliwa.
Mądra, zabawna i krzepiąca powieść dla kobiet. Jednakże obok miejsc ciekawych, które pociągają do czytania, znajdujemy także  niepotrzebne dłużyzny jak wtrącenia filozoficzne. Powieść kończy się happy endem. Zachęcamy do przeczytania.

"Genialna przyjaciółka" Elena Ferrante

      W dniu 10 czerwca 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Eleny Ferrante pt. „Genialna przyjaciółka”. Książka opowiada historię sześćdziesięcioletniej Eleny Greco która dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. Historia zawarta w książce była interesująca, choć samą książkę klubowiczkom ciężko się czytało. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Kwietniowe spotkanie

        W dniu 15 kwietnia 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Anny Herbich pt. „Dziewczyny z Syberii”. Książka przedstawia dramat sowieckiego zesłania oczami dziesięciu kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi. Bohaterki powieści każdego dnia walczyły o przetrwanie, pracowały w kołchozach i kopalniach, cierpiały w nieludzkich łagrach. Były upokarzane i bite, ścierały się z głodem i  chorobami. Dawały  świadectwo wielkiej odwagi oraz walki, którą ...wygrały i rozpoczęły nowe życie. Nic nie było w stanie ich złamać i pokonać. Każda bohaterka jest inna, każda inaczej zapamiętuje moment wybuchu wojny, aresztowania, długą podróż w nieznane i swoje kolejne obozy. Każda czuła co innego, cierpiała na swój sposób, miała inne marzenia i nadzieje na przyszłość.
Klubowiczki oceniły tę książkę jako niezwykle poruszająca i wstrząsającą po którą warto sięgnąć. Postawa Polek budzi podziw i szacunek oraz skłania do refleksji.
        W czasie spotkania dla upamiętnienia 73 –rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, każda uczestniczka otrzymała własnoręcznie wykonanego żonkila.

"Tysiąc wspaniałych słońc" Khaled Hosseini

       W dniu 11 marca 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę afgańskiego pisarza  Khaleda  Hosseini pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Jest to piękna powieść o przyjaźni, miłości, oddaniu, samotności i strachu rozgrywająca się na tle burzliwych przemian politycznych. Książka przybliża nam realia afgańskiej społeczności, kultury i religii, a jednocześnie  porusza sprawy najważniejsze, sprawy człowieczeństwa, trudnych wyborów, miłości, nienawiści i wartości życia. Powieść przypadła do gustu każdej z czytelniczek. Klubowiczki  były nią zafascynowane, uznały ją za ważną i potrzebną. Spotkanie przebiegało w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Zachęcamy do przeczytania tej niezwykle interesującej książki.

Pierwsze spotkanie

         Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni Fila w Kodraniu przystąpiła do „Dyskusyjnego Klubu Książki’’ skupiającego dorosłych czytelników. Na pierwszym spotkaniu 12 lutego 2016 roku zebrała się grupa czytelników i miłośników książek. Książką przewodnią była powieść amerykańskiej pisarki Fannie Flagg „Nie mogę się doczekać… kiedy wreszcie pójdę do nieba”. Klubowiczki oceniły książkę jako fajną, lekką, miejscami zabawną, z pozytywnym przesłaniem. Głowna bohaterka Elner spada z drabiny chcąc nazrywać fig i trafia do szpitala. W tym momencie odbywa się jej „niezwykła podróż”. Zachęcamy do przeczytania tej niezwykle optymistycznej i wyjątkowo ciepłej książki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi