"Krzysztofa Pączka droga do sławy" A. Onichimowska

Dnia 27 kwietnia 2010 odbyło się spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim 6 osób. Dyskutowaliśmy na temat powieści pt.: „Krzysztofa Pączka droga do sławy” polskiej autorki Anny Onichimowskiej. Ta popularna pisarka jest autorką wielu powieści dla dzieci i młodzieży oraz laureatką licznych nagród krajowych i zagranicznych.

W swojej powieści napisanej w formie quasi-pamiętnika, opisuje przygody i rozterki jedenastoletniego Krzysia. Bohater opowiada na stronach swojego nieco nieregularnego dziennika, co wydarzyło się w jego życiu w ciągu ostatnich dni. Pisze o swojej rodzinie, o szkolnych kolegach i nauczycielach. Wspomina również o swoich planach i marzeniach. Jego celem jest stanie się osobą znaną i sławną. Rozważa różne możliwości dążenia do realizacji tego celu. Chciałby być aktorem, piosenkarzem, iluzjonistą itd., itp.. Po rozważeniu i odrzuceniu różnych opcji postanawia zostać pisarzem.

Niewątpliwym walorem książki, poza ciekawą fabułą jest dowcipny i stylizowany dziecinny język. Książkę Anny Onichimowskiej czyta się świetnie. Momentami humor autorki, budzi skojarzenia z takimi klasykami literatury dla dzieci i młodzieży jak: Hanna Ożogowska czy Rene Goscinny.

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się już 25 maja omawiać będziemy „Dzienniczek zakręconej nastolatki” Renaty Opali. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Relacja Przemysław Saktura