Płaszcz Józefa, czyli jak zrobić coś z niczego

11 lutego rozmawialiśmy w naszej bibliotece o książce „Płaszcz Józefa”. Książka, choć uboga w słowa, jest pełna treści. Jak zrobić coś z niczego, z płaszcza kurtkę, z kurtki kamizelkę, z kamizelki szalik, z szalika krawat, z krawata chustkę, z chustki guzik. Jak Józef zgubił guzik to już nic nie zostało. Nasze rozważania stały się zaczątkiem innej inicjatywy, czyli pogadanki na temat recyklingu. Dzieci dostały różne przedmioty do oglądania: coś z papieru, ze szkła, z metalu, z plastiku. Tak jak bohater książki miały zaproponować kolejne wykorzystywanie przedmiotów, ich inwencja pomysłowości przerosła nasze oczekiwania. Potem rozmawialiśmy o konieczności ochrony naszej planety i segregacji śmieci. Okazało się, iż Nasi Klubowicze doskonale znają się na selektywnej segregacji śmieci i recyklingu odpadów.

Płaszcz Józefa / Simms Taback. – Wrocław, 2009