Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Bądźmy pomocni i ostrożni czyli dyskusje o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”

Bądźmy pomocni i ostrożni czyli dyskusje o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”

30 stycznia spotkaliśmy się w bibliotece, by porozmawiać o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”. Książka bardzo spodobała się Naszym Klubowiczom, zainteresowała ich poważna tematyka naszych rozważań. Wnioski pod koniec spotkania miały trzy następujące przesłania: ani Autorka ani ja nie chciałyśmy Was nastraszyć, bądźcie pomocni i bądźcie ostrożni. Na zakończenie spotkania, Nasi Goście rozwiązali krzyżówkę. Poszło im znakomicie!!!      

Mali Bohaterowie / Barbara Gawryluk. – Łódź, 2017

O Świętach Bożego Narodzenia

O Świętach Bożego Narodzenia

5 grudnia spotkaliśmy się z Naszymi Kubowiczami, by raczej porozmawiać, nie podyskutować, o zbliżających się Świętach.
Dzieci przeczytały dwie bardzo urocze książki, które bardzo im się podobały: “Magia Świąt : polskie zwyczaje, kolędy, opowieści” oraz “Magia Świat : zwyczaje, ciekawostki, opowieści”. Magia książek spowodowała, że wszyscy niecierpliwie czekamy na “magiczne” Święta. Życzyliśmy sobie Radosnych Świąt !!!

Mam oko na liczby

21 listopada rozmawialiśmy o liczbach. Druga książka bez tekstu, ale za to bogata w wyobrażenia. Dzieci ponownie miały możliwość sprawdzenia swojej spostrzegawczości i wyszukiwały na kartach książki przedmiotów w ilości 1,2,3,4,5,6,7,8,9 i 10. Starały się także opowiedzieć zilustrowane historie, hm... niektórzy mieli bardzo różne interpretacje, choć zgadzali się do miejsca zdarzenia. Książka oczywiście bardzo podobała się Klubowiczom, takie „literackie figle” :)

Gorąco polecam dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać!!!

Mam oko na liczby / Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizeliński. – Warszawa, 2012

 

Mam oko na litery po raz drugi

24 października spotkaliśmy się z Naszymi Klubowiczami i ponownie rozmawialiśmy o "Mam oko na litery" Aleksandry i Daniela Mizelińskich. Sprawdzaliśmy naszą spostrzegawczość odszukując na kartach książki róże przedmioty, których nazwa rozpoczyna się na  daną literkę. Nasi Klubowicze próbowali układać treść do przedstawionych historii obrazkowych. Spotkanie  doskonale połaczyło naukę z zabawą, "śmiechu było co niemiara" i wartości poznawczych także.

Mam oko na litery Aleksandra i Daniel Mizelińscy

27 września spotkaliśmy się po raz pierwszy po wakacjach z Naszymi Klubowiczami, Nowymi Klubowiczami, 7-latkami. Książką, która posłużyła nam do dyskusji była “Mam oko na litery” Aleksandry i Daniela Mizelińskich. Omówiliśmy literkę W jak Wakacje. Oprócz odczytania przedstawionej treści obrazkowej, Dzieci chętnie opowiadały o swoich Wakacjach, jak spędziły ten czas, gdzie były i co ciekawego zobaczyły. Och, jakie maluszki :)

Już tylko wakacje czyli o podróżach Neli i naszych

14 czerwca spotkaliśmy się po raz ostatni z Naszymi Klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Od września nowa grupa dzieci, młodszych i praca nad książką obrazkową, wypożyczoną dzięki przynależności do Programu Instytutu Książki. W ramach inicjatyw, wakacyjnie na boisku szkolnym, rozmawialiśmy o Neli, która zwiedza wszystkie zakątki świata. Dzieci opowiadały o swoich zakątkach, niekoniecznie światowych, ale naszych pięknych, polskich, także. Wszystkim Dzieciom życzymy wspaniałych wakacji !!!

Nela i tajemnice świata. – Warszawa, 2015

"Tru" Barbary Kosmowskiej

24 maja spotkaliśmy się z Klubowiczmi, by porozmawiać o książce "Tru" Barbary Kosmowskiej. Dzieciom, książka nie za bardzo się spodobała, ze względu na “zajączkową” rodzinę, ale pod maską bohaterów zwierzęcych, ukrywają się bardzo poważne codzienne problemy ludzkie.

Ja osobiście gorąco polecam!!!  

Tytuł Książki Roku 2016 w konkursie „Przecinek i Kropka” wydany przez Media Rodzina z ilustracjami Emilii Dziubak.

"Asiunia" Joanny Papuzińskiej

26 kwietnia rozmawialiśmy o “Asiuni” Joanny Papuzińskiej. Książka podejmuje bardzo ciężką i smutną problematykę. Jest to zbeletryzowana autobiografia dla dzieci, w której Joanna Papuzińska przedstawia wojnę, widzianą oczami 5-letniej dziewczynki, która mówi “nie znałam żadnej przedwojny”. Urodziła się w 1939 roku, parę miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i opisuję wojnę prawdziwie, nic nie upiększa, ani nic nie pogarsza, opowiada jak było. Wojny należą do dorosłych, ale nie omijają dzieci. Czytelnicy dowiadują się o wojnie z relacji dziecka, a nie z książek naukowych. Pozycja godna polecenia, zwłaszcza w czasach, kiedy dzieciom nic nie smakuje i nie mają się w co ubrać. Dla dorosłych także godna polecenia :)

Asiunia / Joanna Papuzińska. - Łódź, 2015

O bezpiecznym korzystaniu z Internetu w opowiadaniach Doroty Suwalskiej

22 lutego spotkaliśmy się w Filii nr 29 BMwŁ by porozmawiać o tematyce opowiadań Doroty Suwalskiej “Zuźka w necie i w realu”. Jak sam tytuł wskazuje, część opowiadań mówi o realu, czyli porusza codzienne sprawy szkolne i domowe naszej bohaterki Zuzi, a druga podejmuje bardzo ważną tematykę, jaką są plusy i minusy korzystania z wirtualnej sieci Internet. Dzieciom podobało się podjęte na spotkaniu zagadnienie, a tematyka opowiadania “Rewolucja informatyczna” przyczyniła się do rozgorzałej dyskusji.  Owocem emocji, sięgających zenitu stały się prace plastyczne o tematyce komputerowej :) 
Nasze spotkanie z Dziećmi nawiązywało do obchodzonego Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przypadało na dzień 6 lutego. 

 

Zuźka w necie i w realu / Dorota Suwalska. – Warszawa, 200

Co tropi Detektyw Pozytywka? Tropimy i My!

25 stycznia rozmawialiśmy o książce Grzegorza Kasdepke pt. “Detektyw Pozytywka”. Pomimo, iż książka jest adresowana do trochę młodszych odbiorców, to jednak tropiące przygody dobrodusznego detektywa podobały się Naszym Klubowiczom. Dzieci bez problemu rozwiązały quiz, sprawdzający ich wiedzę ze znajomości treści opowiadań, a następnie odgadywały przygotowane zagadki. Pod koniec spotkania same zabawiły się w słownego detektywa i opisywały zaszyfrowane słowa, np. owoc, żółty, słodki, pyszny, w kształcie rogala. Ostatnia część spotkania najbardziej podobała się Naszym Gościom. Tropiące myśli były najfajniejsze !!!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi