Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Płaszcz Józefa, czyli jak zrobić coś z niczego

11 lutego rozmawialiśmy w naszej bibliotece o książce „Płaszcz Józefa”. Książka, choć uboga w słowa, jest pełna treści. Jak zrobić coś z niczego, z płaszcza kurtkę, z kurtki kamizelkę, z kamizelki szalik, z szalika krawat, z krawata chustkę, z chustki guzik. Jak Józef zgubił guzik to już nic nie zostało. Nasze rozważania stały się zaczątkiem innej inicjatywy, czyli pogadanki na temat recyklingu. Dzieci dostały różne przedmioty do oglądania: coś z papieru, ze szkła, z metalu, z plastiku. Tak jak bohater książki miały zaproponować kolejne wykorzystywanie przedmiotów, ich inwencja pomysłowości przerosła nasze oczekiwania. Potem rozmawialiśmy o konieczności ochrony naszej planety i segregacji śmieci. Okazało się, iż Nasi Klubowicze doskonale znają się na selektywnej segregacji śmieci i recyklingu odpadów.

Płaszcz Józefa / Simms Taback. – Wrocław, 2009

Święta tuż tuż

20 grudnia spotkaliśmy się z Naszymi Kubowiczami, by raczej porozmawiać, nie podyskutować, o zbliżających się Świętach. 

Dzieci przeczytały dwie bardzo urocze książki, które bardzo im się podobały: “Magia Świąt : polskie zwyczaje, kolędy, opowieści” oraz “Magia Świat : zwyczaje, ciekawostki, opowieści”. Magia książek spowodowała, że wszyscy niecierpliwie czekamy na “magiczne” Święta. Życzyliśmy sobie Radosnych Świąt !!!

 Magia Świąt: polskie zwyczaje, kolędy, opowieści. - Warszawa, 2014 

Co to jest plaster Czarownicy w baśni Małgorzaty Strzałkowskiej

W październiku, 18-go dnia miesiąca, spotkaliśmy się w bibliotece, by podyskutować, czy czarownice są zawsze złe, czy może czasami dobre? Nasza Czarownica z baśni „Plaster Czarownicy” była miła, lubiła lody i jeszcze jeździła na hulajnodze. Podczas rozmowy o utworze „obalaliśmy” mity i utarte stereotypy. Czarownica nie musi być zła, każdy ma wady i zalety, każdy potrzebuje miłości i co najważniejsze – pozory mylą i nie możemy oceniać ludzi po wyglądzie. Refleksje po przeczytaniu baśni, nakłoniły dzieci, by namalować uśmiechniętą czarownicę.

Plaster czarownicy i inne baśnie / Małgorzata Strzałkowska. - Warszawa, 2006 

Na wakacje tylko z Nelą

10 czerwca spotkaliśmy się po raz ostatni przed wakacjami z Naszymi Klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Ponieważ pogoda nie sprzyjała siedzeniu w pomieszczeniu szkolnym, czy bibliotecznym, to w ramach inicjatyw, spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Wzięłam ze sobą 10 egzemplarzy Neli, a dokładnie: Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany. Dzieci oglądały książkę, piękne podróżnicze fotografie z różnych malowniczych zakątków świata, a następnie opowiadały o swoich planach wakacyjnych. Niekoniecznie światowych, bogatych ale naszych pięknych, rodzimych polskich podróżach. Najważniejsze, że fajnie spędzonych i w pełni wykorzystanych.  Wszystkim Dzieciom życzymy wspaniałych wakacji !!!

Śladami Neli: przez dżunglę, morza i oceany. -  Warszawa, 2016

"Antek i stara jabłonka"

Bądź dobry i użyteczny, czyli o książce „Antek i stara jabłonka”

Z serii Pierwsze Czytanki, bardzo krótka, ale jakże pouczająca historia o tym, że warto być dobrym i  użytecznym dla otoczenia. Antek, dzięki swojej wrodzonej wrażliwości uratował starą jabłonkę, która kiedyś dawała pyszne owoce i bardzo się do niej przywiązał, nie wyobrażał sobie, że może jej nie być. Wykonał coś trudnego i niemożliwego, uratował stare drzewo. Klubowiczom podobała się książka i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami w pomaganiu innym.

Polecamy poczytać!!!

Antek i stara jabłonka / Edyta Zarębska. – Poznań, 2015

Bądź dobry i użyteczny, czyli o książce "Antek i stara jabłonka"

Bądź dobry i użyteczny, czyli o książce „Antek i stara jabłonka”

Z serii Pierwsze Czytanki, bardzo krótka, ale jakże pouczająca historia o tym, że warto być dobrym i  użytecznym dla otoczenia. Antek, dzięki swojej wrodzonej wrażliwości uratował starą jabłonkę, która kiedyś dawała pyszne owoce i bardzo się do niej przywiązał, nie wyobrażał sobie, że może jej nie być. Wykonał coś trudnego i niemożliwego, uratował stare drzewo. Klubowiczom podobała się książka i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami w pomaganiu innym.

Polecamy poczytać!!!

Antek i stara jabłonka / Edyta Zarębska. – Poznań, 2015

Chcesz mieć przyjaciela – przygarnij psa czyli rozmowa o książce Barbary Gawryluk „Dżok : legenda o psiej wierności”

5 kwietnia spotkalismy się w bibliotece z Naszymi Klubowiczmi. Książka, o której rozmawialiśmy bardzo podobała się Dzieciom, wzruszająca, smutna i mówiąca o prawdziwych wydarzeniach.  Opowieść o adoptowanym psie ze schroniska uczy czytelnika wrażliwości i kształtuje współczującą postawę, nie obojętną na cierpienie i krzywdę.

Wraz z klubowiczami gorąco polecamy !!!

Dżok : legenda o psiej wierności / Barbara Gawryluk. – Łódź, 2007 

Bądźmy pomocni i ostrożni czyli dyskusje o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”

Bądźmy pomocni i ostrożni czyli dyskusje o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”

30 stycznia spotkaliśmy się w bibliotece, by porozmawiać o książce Barbary Gawryluk „Mali Bohaterowie”. Książka bardzo spodobała się Naszym Klubowiczom, zainteresowała ich poważna tematyka naszych rozważań. Wnioski pod koniec spotkania miały trzy następujące przesłania: ani Autorka ani ja nie chciałyśmy Was nastraszyć, bądźcie pomocni i bądźcie ostrożni. Na zakończenie spotkania, Nasi Goście rozwiązali krzyżówkę. Poszło im znakomicie!!!      

Mali Bohaterowie / Barbara Gawryluk. – Łódź, 2017

O Świętach Bożego Narodzenia

O Świętach Bożego Narodzenia

5 grudnia spotkaliśmy się z Naszymi Kubowiczami, by raczej porozmawiać, nie podyskutować, o zbliżających się Świętach.
Dzieci przeczytały dwie bardzo urocze książki, które bardzo im się podobały: “Magia Świąt : polskie zwyczaje, kolędy, opowieści” oraz “Magia Świat : zwyczaje, ciekawostki, opowieści”. Magia książek spowodowała, że wszyscy niecierpliwie czekamy na “magiczne” Święta. Życzyliśmy sobie Radosnych Świąt !!!

Magia Świąt: polskie zwyczaje, kolędy, opowieści. - Warszawa, 2014

Mam oko na liczby

21 listopada rozmawialiśmy o liczbach. Druga książka bez tekstu, ale za to bogata w wyobrażenia. Dzieci ponownie miały możliwość sprawdzenia swojej spostrzegawczości i wyszukiwały na kartach książki przedmiotów w ilości 1,2,3,4,5,6,7,8,9 i 10. Starały się także opowiedzieć zilustrowane historie, hm... niektórzy mieli bardzo różne interpretacje, choć zgadzali się do miejsca zdarzenia. Książka oczywiście bardzo podobała się Klubowiczom, takie „literackie figle” :)

Gorąco polecam dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać!!!

Mam oko na liczby / Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizeliński. – Warszawa, 2012 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi