Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

O agresji i przemocy w książkach Elżbiety Zubrzyckiej

Na naszym kolejnym spotkaniu z Naszymi Małymi Klubowiczowi rozmawialiśmy o agresji i przemocy. Problematyka jest bardzo poważna, niestety coraz bardziej powszechna i dotyka każdego z nas. Dzieci chciały porozmawiać na ten temat, gdyż są świeżo po swojej lekturze szkolnej “Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej, której tematyka bardzo je przejęła. Zaproponowałam im podobną książkę, tej samej autorki, pt. Po co się złościć? Mama nadzieję, że Dzieci wyszły ze świadomością, że musimy być ostrożni i nie możemy stać obojętnie jak “słup soli”, gdy innym dzieje się krzywda, jakakolwiek.

Po wakacjach o bepieczeństwie

Na naszym pierwszym powakacyjnym spotkaniu z Klubowiczami czytaliśmy i rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Bohater książki, Pan Czesław Dziki, wprowadził nas w tematykę prawidłowego zachowania się na ulicy. Dzieci doskonałe wiedziały, co to jest sygnalizator świetlny i znały podstawowe zasady ruchu drogowego. Zwróciły uwagę, na coraz szybciej jeżdżące samochody i wynikające z tego, konieczne ograniczenie zaufania do innych użytkownikach jezdni.

Na ulicy / Małgorzata Strzałkowska. – Warszawa, 2007

Przed wakacjami o ekologii

Przed wakacjami spotkaliśmy się ostatni raz, a było to 14 czerwca. Czytaliśmy wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej “Raj na ziemi czyli Rady nie od parady II” Każdy wiersz kończy się morałem i w ten sposób, autorka chce uczulić każdego na bardzo ważny temat, jakim jest ochrona środowiska. Dbanie o naszą planetę jest sprawą ogromnej wagi. Podczas wakacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by przestrzegać zasad ekologii, nie zaśmiecać otoczenia, nie niszczyć zieleni. Z tym ekologicznym przesłaniem …w drogę. Ahoj wakacyjna przygodo!!!

Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady II / Małgorzata Strzałkowska. – Warszawa, 2007

O dobrych manierach z książki Joanny Krzyżanek

24 maja z Naszymi Młodszymi Klubowiczami rozmawialiśmy o tym, jak „porządnie” się zachowywać. Burzliwej rozmowie przysłużyło się otoczenie, a mianowicie dyskusja odbywała się w plenerze na boisku szkolnym. Każda z opowieści mówiła o jakieś historyjce z dnia codziennego, a wokół niej autorka zamieściła porady. Książka Joanny Krzyżanek zawiera 22 pouczające opowieści, które są przyjemną nauką dobrych manier. Daje odpowiedzi na wiele pytań, a mianowicie: Kto powinien pierwszy podawać rękę? Czy wpada oglądać film, kiedy przyszli goście? Jak długo można rozmawiać przez telefon? Czy trzeba codziennie się myć? Myślę, że każdy powinien znać odpowiedź na te pytania, ale i tak warto poczytać o dobrych manierach.

Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci / Joanna Krzyżanek. – Poznań, 2013

Która godzina czyli zabawy z ksiażką Azorek i zegar

27 kwietnia gościliśmy Naszych Klubowiczów. Czytaliśmy książkę “Azorek i zegar” i jednocześnie uczyliśmy się godzin na zegarze typu analogowego, czyli na zegarze z tarczą i dwiema wskazówkami.
W dzisiejszym świecie elektroniki, gdzie przeważa wszystko co cyfrowe, takie spotkanie okazało się bardzo pożyteczne, a nauka na tym co stare, wcale nie taka łatwa.

 Azorek i zegar / Dorota Skwark. – Kielce, 2006

 

"Wielkanoc kurczaczka" Urszuli Kozłowskiej

29 marca Mali Klubowicze czytali o “Wielkanocy kurczaczka” oraz rozmawiali o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych. Pod koniec spotkania Dzieci pokolorowały świąteczne malowanki, które przyozdobiły naszą bibliotekę.

Wielkanoc kurczaczka / Urszula Kozłowska. - Warszawa, 2014

Co mówi o tobie twoje imię? Odpowiedzi szukalismy w "Księdze imion" Martyny i Beaty Jacewicz

21 lutego wraz z Klubowiczami czytaliśmy i rozmawialiśmy o imionach. “Księga imion” Beaty i Martyny Jacewicz to wydanie książki dla najmłodszych, ładne, kolorowe, ciekawie zilustrowane, z portretami dzieci charakteryzującymi imię. Wiersze wywołały spore emocje, gdyż do imion przypisano cechy pozytywne, jak i negatywne. To bardzo ciekawa propozycja dla dzieci, a nawet dla rodzica poszukującego imienia dla swojego przyszłego dziecka.

Księga imion / Martyna Jacewicz, Beata Jacewicz. – Białystok, 2007

O zachowaniu bezpieczeństwa w literaturze dla najmłodszych

11 stycznia spotkaliśmy się z naszymi Małymi Klubowiczami. Do dyskusji na temat zachowania bezpieczeństwa i ostrożności na co dzień, a nie tylko podczas ferii zimowych, zainspirowała nas pozycja Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Jak przechodzić przez ulicę?” W książce dostrzegamy trochę inne spojrzenie na sprawy bezpieczeństwa. Autorka podkreśla, iż każdy z nas musi być odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za innych i mieć ograniczone zaufanie do współużytkowników jezdni.

Książka godna polecenia, mądra i wartościowa.

"Choinka" Sally Gilmore wzbudziła różne emocje

22 listopada odbyło się kolejne spotkanie Naszych Małych Klubowiczów, które wywołało trochę emocji. Książka Sally Gilmore pt. “Choinka” nie wprowadziła świątecznego nastroju, gdyż Dzieciom nie podobał się jej początek. Ścinanie pięknego iglastego drzewka, by na krótko przystroić dom, Dzieci określiły mianem “świątecznego kaprysu” i stwierdziły, że lepiej ubrać sztuczną choinkę. Takie drzewko można stroić kilkakrotnie i wtedy nie trzeba niszczyć przyrody. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie tak szlachetna i dojrzała postawa u małych 7-letnich dzieci, czyli...jest jeszcze nadzieja dla naszej planety. Ciąg dalszy fabuły już bardziej podobał się Naszym Klubowiczom.

Choinka : opowieść o przyjaźni i miłości / Sally Gilmore. – Ożarów Mazowiecki, 2007

W bajce Izabeli Degórskiej czytamy "o szcześciu"

25 października w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie naszych małych klubowiczów. Ponieważ zbliżał się listopad, miesiąc refleksji i zadumy, postanowiliśmy trochę “pofilozofować” i… porozmawiać o szczęściu. Podstawą naszych rozważań stała się książka Izabeli Degórskiej pod tytułem “Bajka o szczęściu”. Na początku naszego spotkania, “szczęście” kojarzyło się naszym małym gościom jedynie z dobrami materialnymi, np. ze znalezieniem pieniędzy, posiadaniem najnowocześniejszego telefonu, tabletu itp. Dopiero po lekturze naszej wspaniałej książki, klubowicze zaczęli wymieniać takie wartości jak: miłość, zdrowie, dobro, spokój, wzajemny szacunek, posiadanie obojga rodziców, rodzeństwa, zwierząt i inne przykłady… zupełnie niematerialne. Mam nadzieję, że dzięki mądremu przesłaniu, wynikającemu z treści czytanej książki, dzieci na zawsze zapamiętają, że szczęście człowieka nie zależy od dóbr materialnych.

Bajka o szczęściu / Izabela Degórska. – Warszawa, 2004

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi