Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Mam oko na litery po raz drugi

24 października spotkaliśmy się z Naszymi Klubowiczami i ponownie rozmawialiśmy o "Mam oko na litery" Aleksandry i Daniela Mizelińskich. Sprawdzaliśmy naszą spostrzegawczość odszukując róznych przedmiotów na daną literkę, oprócz omówionej i wyrysowanej liteki W na poprzednim spotkaniu. Nasi Klubowicze próbowały układać treść do przedsawionych historyjek na kolejnych stronach ksiązki. Spotkanie  doskonale połaczyło naukę z zabawą, jak to mówią "śmiechu było co niemiara" i wartości poznawczych także.

Mam oko na litery Aleksandra i Daniel Mizelińscy

27 września spotkaliśmy się po raz pierwszy po wakacjach z Naszymi Klubowiczami, Nowymi Klubowiczami, 7-latkami. Książką, która posłużyła nam do dyskusji była “Mam oko na litery” Aleksandry i Daniela Mizelińskich. Omówiliśmy literkę W jak Wakacje. Oprócz odczytania przedstawionej treści obrazkowej, Dzieci chętnie opowiadały o swoich Wakacjach, jak spędziły ten czas, gdzie były i co ciekawego zobaczyły. Och, jakie maluszki :)

Już tylko wakacje czyli o podróżach Neli i naszych

14 czerwca spotkaliśmy się po raz ostatni z Naszymi Klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Od września nowa grupa dzieci, młodszych i praca nad książką obrazkową, wypożyczoną dzięki przynależności do Programu Instytutu Książki. W ramach inicjatyw, wakacyjnie na boisku szkolnym, rozmawialiśmy o Neli, która zwiedza wszystkie zakątki świata. Dzieci opowiadały o swoich zakątkach, niekoniecznie światowych, ale naszych pięknych, polskich, także. Wszystkim Dzieciom życzymy wspaniałych wakacji !!!

Nela i tajemnice świata. – Warszawa, 2015

"Tru" Barbary Kosmowskiej

24 maja spotkaliśmy się z Klubowiczmi, by porozmawiać o książce "Tru" Barbary Kosmowskiej. Dzieciom, książka nie za bardzo się spodobała, ze względu na “zajączkową” rodzinę, ale pod maską bohaterów zwierzęcych, ukrywają się bardzo poważne codzienne problemy ludzkie.

Ja osobiście gorąco polecam!!!  

Tytuł Książki Roku 2016 w konkursie „Przecinek i Kropka” wydany przez Media Rodzina z ilustracjami Emilii Dziubak.

"Asiunia" Joanny Papuzińskiej

26 kwietnia rozmawialiśmy o “Asiuni” Joanny Papuzińskiej. Książka podejmuje bardzo ciężką i smutną problematykę. Jest to zbeletryzowana autobiografia dla dzieci, w której Joanna Papuzińska przedstawia wojnę, widzianą oczami 5-letniej dziewczynki, która mówi “nie znałam żadnej przedwojny”. Urodziła się w 1939 roku, parę miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i opisuję wojnę prawdziwie, nic nie upiększa, ani nic nie pogarsza, opowiada jak było. Wojny należą do dorosłych, ale nie omijają dzieci. Czytelnicy dowiadują się o wojnie z relacji dziecka, a nie z książek naukowych. Pozycja godna polecenia, zwłaszcza w czasach, kiedy dzieciom nic nie smakuje i nie mają się w co ubrać. Dla dorosłych także godna polecenia :)

Asiunia / Joanna Papuzińska. - Łódź, 2015

O bezpiecznym korzystaniu z Internetu w opowiadaniach Doroty Suwalskiej

22 lutego spotkaliśmy się w Filii nr 29 BMwŁ by porozmawiać o tematyce opowiadań Doroty Suwalskiej “Zuźka w necie i w realu”. Jak sam tytuł wskazuje, część opowiadań mówi o realu, czyli porusza codzienne sprawy szkolne i domowe naszej bohaterki Zuzi, a druga podejmuje bardzo ważną tematykę, jaką są plusy i minusy korzystania z wirtualnej sieci Internet. Dzieciom podobało się podjęte na spotkaniu zagadnienie, a tematyka opowiadania “Rewolucja informatyczna” przyczyniła się do rozgorzałej dyskusji.  Owocem emocji, sięgających zenitu stały się prace plastyczne o tematyce komputerowej :) 
Nasze spotkanie z Dziećmi nawiązywało do obchodzonego Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przypadało na dzień 6 lutego. 

 

Zuźka w necie i w realu / Dorota Suwalska. – Warszawa, 200

Co tropi Detektyw Pozytywka? Tropimy i My!

25 stycznia rozmawialiśmy o książce Grzegorza Kasdepke pt. “Detektyw Pozytywka”. Pomimo, iż książka jest adresowana do trochę młodszych odbiorców, to jednak tropiące przygody dobrodusznego detektywa podobały się Naszym Klubowiczom. Dzieci bez problemu rozwiązały quiz, sprawdzający ich wiedzę ze znajomości treści opowiadań, a następnie odgadywały przygotowane zagadki. Pod koniec spotkania same zabawiły się w słownego detektywa i opisywały zaszyfrowane słowa, np. owoc, żółty, słodki, pyszny, w kształcie rogala. Ostatnia część spotkania najbardziej podobała się Naszym Gościom. Tropiące myśli były najfajniejsze !!!

Rozmowy z Dziećmi o Świętach Bożego Narodzenia

5 grudnia spotkaliśmy się z Naszymi Kubowiczami, by raczej porozmawiać, nie podyskutować, o zbliżających się Świętach.
Dzieci przeczytały dwie bardzo urocze książki, które bardzo im się podobały: “Magia Świąt : polskie zwyczaje, kolędy, opowieści” oraz “Magia Świat : zwyczaje, ciekawostki, opowieści”. Magia książek spowodowała, że wszyscy niecierpliwie czekamy na "magiczny czas". Życzyliśmy sobie Radosnych Świąt !!!

“Mikołajek” przed Mikołajkami

Na nasze przedostatnie spotkanie w tym roku, w dniu 29 listopada, Dzieci wybrały „dyskusję” o Mikołajku. Podobieństwo kończy się jedynie na imieniu, gdyż treść opowiadań w żaden sposób nie nawiązuje do Mikołajkowych Świąt. Jest to jednak wspaniała pozycja, nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Mikołajek choć jest z czytelnikami od ponad 55 lat, to ani trochę się nie zestarzał, a  postacie: Mikołajka, Kleofasa, Joachima, Euzebiusza, Makcensjusza, Alcesta, Ananiasza, Gotfryda, Rufusa i ich przezabawne przygody, życiowe i szkolne, wciąż rozśmieszają ludzi, niezależnie od wieku. Może czasami treść opowiadań  jest trochę antywychowawcza, ale za to bardzo prawdziwa. No to takie nasze osobiste zdanie, po dyskusji.

“Mikołajek”  Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe 

O agresji i przemocy w książkach Elżbiety Zubrzyckiej

Na naszym kolejnym spotkaniu z Naszymi Małymi Klubowiczowi rozmawialiśmy o agresji i przemocy. Problematyka jest bardzo poważna, niestety coraz bardziej powszechna i dotyka każdego z nas. Dzieci chciały porozmawiać na ten temat, gdyż są świeżo po swojej lekturze szkolnej “Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej, której tematyka bardzo je przejęła. Zaproponowałam im podobną książkę, tej samej autorki, pt. Po co się złościć? Mama nadzieję, że Dzieci wyszły ze świadomością, że musimy być ostrożni i nie możemy stać obojętnie jak “słup soli”, gdy innym dzieje się krzywda, jakakolwiek.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi